Piru oot jos porista,
13
5244
Vastaukset
- Sössijä
Hienoa että kokemäki on saanut oman wikipediasivun.
Tässähän kerrotaan lähes kaikki mitä ulkopaikkakuntalaisten täytyy tietää.
Kaikille vaan tiedoksi että KIERTÄKÄÄ KAUKAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!- vaan hiki.pedia
ja jos tutustut lähemmin ko.sivustoon niin huumorihan tuo ja sarkastisuus plus kornit jutut sen suola ;D
Ei hermostuta leikistä, kyllä Kokemäkeläiset tämän verran kestää, eikös juu
- nou hätä
minusta KOkemäki on mukava paikka asustaa.Lyhyt matka Poriin,Huittisiin ja vaikkapa Tampereelle.
Paljon hyviä uimapaikkoja kesällä.
Puhdas ilma ja tuttuja kasvoja.
Varaosaliike on ehdoton ykkönen palvelussaan.
Vaatekaupat ovat vähän niin ja näin.
Ruokaa saa kohtuuhintaan ja laadukasta.
Erikoispalveluja on jonkinverran tosin niissä on toivomisen varaa.
Asioiden hoito onnistuu kun tunnetaan toiset.
Kunnan päättäjät ovat ainoita jotka ryssivät Kokemäkeä alaspäin. Asukkaat ihan ok, mutta päättäjätasolla on jämähdetty jonnekin hyväveli ja suojatyöpaikkaviidakkoon.
Harmi että kaunis pitäjä rapistuu koska talous on perseellään. Ja nyt haetaan tukea Harjavallasta, tosin tuskin Harjavalta tulee satsaamaan Kokemäkeen siihen on turha tuudittautua. Jos huonosti käy niin lukio siirtyy Harjavaltaan ja terveyspalvelut sekä poliisi myös. Silloin on kyllä Kokemäki mennyttä ja tulevaisuudessa siitä tulee Kauvatsan tapainen uinuva kylä. Harjavalta tekee Kokemäelle sen minkä KOkemäki teki aikoinaan Kauvatsalle. - Kokem. sisu
Mainitsemasi vanha sanonta on niiltä ajoilta, kun oli ulkomaista työvoimaa rakentamassa Satakuntaan rautateitä. Sekä Porissa että Kokemäellä osattiin sanoa "ei" ulkopuolisille tunkeilijoille ja juopoille, minkä perusteella silloiset rautatienrakentajat kehittivät tämän sanonnan.
Kokemäkeläisten vahvuus kiitettävän sosiaalisen ilmapiirin lisäksi on suomalainen sisu! Itse Kokemäellä syntyneenä kaipaan takaisin synnyinpaikkakunnalleni. Sain mm. jatkuvan opiskelun sisun Kokemäen mullasta, mutta Kokemäen murre on jäänyt liian vähälle haluamaani opintojen selkeäkielisyyden takia.- käääääääääk
mitäs ne sit o joide isä o kokemäeltä ja äiti porista????????????????????????
- satakuntalaisia
käääääääääk kirjoitti:
mitäs ne sit o joide isä o kokemäeltä ja äiti porista????????????????????????
Äidin porilaisuuden geenit ovat hirvittävät, mutta Satakunnan sulkeutunut mentaliteetti tulee geenien mukana. Jos lapsi saa kasvaa Kokemäellä, hänen sosiaaliset taidot ovat paremmat kuin Porissa kasvaneen lapsen -vanhemmat samoilta paikkakunnilta.
Kokemäellä karjalaiset pitävät huolen paikallisesta sosiaalisesta ilmapiiristä toisin kuin Porissa! - ufo
satakuntalaisia kirjoitti:
Äidin porilaisuuden geenit ovat hirvittävät, mutta Satakunnan sulkeutunut mentaliteetti tulee geenien mukana. Jos lapsi saa kasvaa Kokemäellä, hänen sosiaaliset taidot ovat paremmat kuin Porissa kasvaneen lapsen -vanhemmat samoilta paikkakunnilta.
Kokemäellä karjalaiset pitävät huolen paikallisesta sosiaalisesta ilmapiiristä toisin kuin Porissa!kokemäellä ei oo muuta kun peiron ja tyke
- Txmi
Kokemäki o......ei sil eees löydy sanoja. siellä syntynyt ja onneksi lähtenyt.
- perusjunttioon
Vain todelliset sankarit ja urhoolliset jäävät Kokemäelle. He eivät ruikuta pikkuasioista, vaan nuolevat haavansa ja taas jatkavat aherrustaan tehtaissa ja muissa työpaikoissa. Kokemäen kova väki. Ei mitään paskahousuja.
- Kokemäkiläinen
Onneks on hyvä grilli
- 19centtiii
ja kiinteetä perää...
- pinpinella
Ja pimppi saa jo nykyään melko usein Kokemäen naiset ovatkin niin fiksuja.
- Laura-parasvalinta
Minä äänestän Lauraa presidentiksi. En koskaan enää Niinistöä vaikka olenkin entinen kokomuslainen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?1022246- 1041674
- 821347
- 1281343
- 1171246
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘641118Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis631091- 511037
- 36962
- 33834