Piru oot jos porista,

mutta koko perkele jos koke...

13

5729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sössijä

      Hienoa että kokemäki on saanut oman wikipediasivun.
      Tässähän kerrotaan lähes kaikki mitä ulkopaikkakuntalaisten täytyy tietää.
      Kaikille vaan tiedoksi että KIERTÄKÄÄ KAUKAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • vaan hiki.pedia

        ja jos tutustut lähemmin ko.sivustoon niin huumorihan tuo ja sarkastisuus plus kornit jutut sen suola ;D
        Ei hermostuta leikistä, kyllä Kokemäkeläiset tämän verran kestää, eikös juu


    • nou hätä

      minusta KOkemäki on mukava paikka asustaa.Lyhyt matka Poriin,Huittisiin ja vaikkapa Tampereelle.
      Paljon hyviä uimapaikkoja kesällä.
      Puhdas ilma ja tuttuja kasvoja.
      Varaosaliike on ehdoton ykkönen palvelussaan.
      Vaatekaupat ovat vähän niin ja näin.
      Ruokaa saa kohtuuhintaan ja laadukasta.
      Erikoispalveluja on jonkinverran tosin niissä on toivomisen varaa.
      Asioiden hoito onnistuu kun tunnetaan toiset.

      Kunnan päättäjät ovat ainoita jotka ryssivät Kokemäkeä alaspäin. Asukkaat ihan ok, mutta päättäjätasolla on jämähdetty jonnekin hyväveli ja suojatyöpaikkaviidakkoon.

      Harmi että kaunis pitäjä rapistuu koska talous on perseellään. Ja nyt haetaan tukea Harjavallasta, tosin tuskin Harjavalta tulee satsaamaan Kokemäkeen siihen on turha tuudittautua. Jos huonosti käy niin lukio siirtyy Harjavaltaan ja terveyspalvelut sekä poliisi myös. Silloin on kyllä Kokemäki mennyttä ja tulevaisuudessa siitä tulee Kauvatsan tapainen uinuva kylä. Harjavalta tekee Kokemäelle sen minkä KOkemäki teki aikoinaan Kauvatsalle.

    • Kokem. sisu

      Mainitsemasi vanha sanonta on niiltä ajoilta, kun oli ulkomaista työvoimaa rakentamassa Satakuntaan rautateitä. Sekä Porissa että Kokemäellä osattiin sanoa "ei" ulkopuolisille tunkeilijoille ja juopoille, minkä perusteella silloiset rautatienrakentajat kehittivät tämän sanonnan.

      Kokemäkeläisten vahvuus kiitettävän sosiaalisen ilmapiirin lisäksi on suomalainen sisu! Itse Kokemäellä syntyneenä kaipaan takaisin synnyinpaikkakunnalleni. Sain mm. jatkuvan opiskelun sisun Kokemäen mullasta, mutta Kokemäen murre on jäänyt liian vähälle haluamaani opintojen selkeäkielisyyden takia.

      • käääääääääk

        mitäs ne sit o joide isä o kokemäeltä ja äiti porista????????????????????????


      • satakuntalaisia
        käääääääääk kirjoitti:

        mitäs ne sit o joide isä o kokemäeltä ja äiti porista????????????????????????

        Äidin porilaisuuden geenit ovat hirvittävät, mutta Satakunnan sulkeutunut mentaliteetti tulee geenien mukana. Jos lapsi saa kasvaa Kokemäellä, hänen sosiaaliset taidot ovat paremmat kuin Porissa kasvaneen lapsen -vanhemmat samoilta paikkakunnilta.

        Kokemäellä karjalaiset pitävät huolen paikallisesta sosiaalisesta ilmapiiristä toisin kuin Porissa!


      • ufo
        satakuntalaisia kirjoitti:

        Äidin porilaisuuden geenit ovat hirvittävät, mutta Satakunnan sulkeutunut mentaliteetti tulee geenien mukana. Jos lapsi saa kasvaa Kokemäellä, hänen sosiaaliset taidot ovat paremmat kuin Porissa kasvaneen lapsen -vanhemmat samoilta paikkakunnilta.

        Kokemäellä karjalaiset pitävät huolen paikallisesta sosiaalisesta ilmapiiristä toisin kuin Porissa!

        kokemäellä ei oo muuta kun peiron ja tyke


    • Txmi

      Kokemäki o......ei sil eees löydy sanoja. siellä syntynyt ja onneksi lähtenyt.

    • perusjunttioon

      Vain todelliset sankarit ja urhoolliset jäävät Kokemäelle. He eivät ruikuta pikkuasioista, vaan nuolevat haavansa ja taas jatkavat aherrustaan tehtaissa ja muissa työpaikoissa. Kokemäen kova väki. Ei mitään paskahousuja.

    • Kokemäkiläinen

      Onneks on hyvä grilli

    • 19centtiii

      ja kiinteetä perää...

    • pinpinella

      Ja pimppi saa jo nykyään melko usein Kokemäen naiset ovatkin niin fiksuja.

    • Laura-parasvalinta

      Minä äänestän Lauraa presidentiksi. En koskaan enää Niinistöä vaikka olenkin entinen kokomuslainen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      348
      12176
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      174
      11210
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      280
      6563
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5347
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      205
      3850
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      176
      3633
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      61
      2695
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      175
      2415
    9. Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi

      ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva
      Maailman menoa
      48
      2211
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      13
      1904
    Aihe