Eli mulla on ollut kuumeen jälkeen korkeampi lepopulssi kun normaalisti. Kuumetta oli ja sen jälkeen alilämpöä ja nyt lepopulssi on hieman korkeampi kun normaalisti. Mulla on tosin kurkku vielä kipeä ja siihen saattaa välillä kun hengittää niin vihloa ilkeesti. Johtuuko tämä korkea lepopulssi kipeästä kurkusta? Se kurkku kipeytyi sen jälkeen kun alilämpö lähti pois. Mun normaali lepopulssi on 55-65 nyt sen on jotain 70-80.
Korkea lepopulssi kuumeen jälkeen
Fortwee
21126
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ehkä sinun kannattaisi varata lääkäriaika. Kurkussasi voi olla bakteerin aiheuttama tulehdus. Keho voi reagoida siihen joko lämpöä tai pulssia tai molempia nostamalla. Mulla on krooninen stafylococcus aureus -bakteerin aiheuttama nielutulehdus/ nielurisatulehdus. Silloin kun se on pahempi on pulssini korkea, vaikkei tule kuumetta. Nyt on viides antibioottikuuri menossa, mutta se ei vaan mene pois. Sain lähetteen nielurisaleikkaukseen. Ehkä se siitä lähtee.
No tuli vähän omia vaivoja valiteltua, vaikkei ne sinun viestiisi mitenkään liitykään.
Joka tapauksessa sinun kohdallasi kannattaisi varmaan sulkea bakteeritulehduksen mahdollisuus pois, jos kurkkukipu ei lähde ja pulssi normalisoidu. Ai niin, kannattaa mennä yksityiselle, jos haluaa, että nieluviljelystä katsotaan muutkin bakteerit kuin streptokokit! Muitakin on!
...aina flunssan aikana ja vielä n. viikko sen jälkeenkin sykkeet korkealla. Leposyke flunssassa n. 100 ja heti kun nousee ylös ja lähtee kävelemään n. 130. Pahimman flunssan mentyä ohitse, on vieläkin koholla, mutta ei noin selkeästi. Kannattaa seurailla ja jos ei tasota, niin voithan ottaa yhteyttä terveyskeskukseen.