Mitä kosteiden tilojen hyllyiksi?

Kemppainen

Eli siis... mitähän puutavaraa tai levytavaraa kannattaisi käyttää kylppärin kalusteeksi? Joutuvat tekemisiin kosteuden kanssa paljon ja pitäisi kestää kauan ja olla siisti lopputulos.

Tarkoitus olisi rakentaa siisti "parvi" kylppäriin jonne saa kaikki puoliturhat tavarat piiloon. Materiaali vain on mysteeri toistaiseksi. Kuiviin tiloihin olen harrastelijapuuseppäillyt jo kaikenlaista eli itse rakentaminen ei ole ongelma...

2

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xxxxxxxxxxxxxxx

      Pinnoitettua kosteussuojattua ( sisältä vihertävä) lastulevyä , reunoille kosteus sulku ja reunanauha , nauhaa on sekä silitysraudalla kiinnitettävää ja kontaktiliimalla kiinnitettävää

    • Ile

      Tähän on kaksi koulukuntaa. Toinen suosittaa materiaalin täydellistä kosteussuojaamista. Esimerkiksi venelakkaa kymmenen kerrosta.

      Toinen taas hyväksyy kosteusvaihteluista syntyvän elämisen. Tee rakenteesta sellainen että rakenteet mahdollistavat kosteuselämisen. Tämä on toimiva ratkaisu, jos hyllyt eivät suoraan kostu vedestä vaan kosteus tulee ilmankosteudesta. Puu imee ilmankosteuden mutta kosteus myös pääsee puusta välillä kuivumaan. Toimii hyvin jos ilma ei ole jatkuvasti kosteaa.

      Levytavarasta on hyvää mdf-levy. Se ei juurikaan elä kosteuden vaihdellessa. Tosin en tiedä kuinka hyvin se kestää jatkuvaa kosteuden vaihtelua.

      Puutavarasta hyvää on tiheäsyinen mänty, varsinkin sydänpuusta. Sydänpuussa on puun huokoset tukkeutuneet, jolloin vesi ei imeydy puuhun helposti. Ennen vanhaa ikkunanpuitteet ja karmit tehtiin siitä ja ne ovat kestäneet.

      Lehtikuustakin pidetään hyvin kosteutta kestävänä.

      Puun lämpökäsittely vähentää kosteuselämistä, joten kannattaa miettiä lämpökäsitellyn puun käyttöä. Sitä saa eri puulajeina ja lämpökäsittely tekee puusta normaalia tummempaa. Sillä saa vaikutelman eksoottisista puulajeista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      83
      1332
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      50
      959
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      368
      791
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      749
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      689
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      121
      684
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe