(TK) Palvelimen käyttäjämäärä

Harri js

Osaisiko joku vastata selventävästi typerälle, kun minulle eräs henkilö väitti, että palvelimet eivät yleensä pysty palvelemaan suurta käyttäjämäärää, kun käytössä esim fpt tai jokin täysin erilainen tiedostopalvelin ja että 50 käyttäjääkin on jo iso määrä... Kuullostaa jo valmiiksi typerältä väitteeltä. Mikä käytännössä rajoittaa käyttäjämäärää ja mitä se voi olla esim kotipeeseepavelimella? Eikö käyttäjämäärä luulisi rajoittuvan softaan kuitenkin???

2

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdassssssssssssssssss

      "palvelimet eivät yleensä pysty palvelemaan suurta käyttäjämäärää"

      Puppua.

      "fpt tai jokin täysin erilainen tiedostopalvelin ja että 50 käyttäjääkin on jo iso määrä"

      Riippuu ihan letkun nopeudesta. Jos on 50 yhtäaikaista käyttäjää ja käytössä ei ole kuin megan uppikaista niin ei hyvältä näytä.

      " Mikä käytännössä rajoittaa käyttäjämäärää "

      Yhteyden nopeus, käytössä oleva laitteisto (reittimet, tietokone, modeemi, jne) ja softa.

      "kotipeeseepavelimella?"

      Riippuu palvelimesta ja yhteydennopeudesta. Kokeilemalla selviää.

      "Eikö käyttäjämäärä luulisi rajoittuvan softaan kuitenkin???"

      No ei tod.

    • helpper

      Kyllä tuossa käytännössä jokin perä on kuitenkin mutta pääasiassa käyttäjiä rajoittaa itse tietoliikennelinja.

      50 yhtäaikaista käyttäjää on aika paljon kotikoneelle.. rupee tuntumaan I/O vasteajoissa jo. Tuossa kohtaa huomaa sitten kotikoneen ja palvelimen sisuskalujen eron :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      434
      2814
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      100
      2092
    3. 167
      1662
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      92
      1564
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1526
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1258
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      147
      1104
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      52
      1090
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      962
    10. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      932
    Aihe