Uuusimman tutkimuksen mukaan juomavedessä oleva fluori altistaa alle 10-vuoitiaat lapset syöpään. Suuri fluoripitoisuus vaikuttaa luuhun, jonka seurauksena se aiheuttaa luusyöpää...
Eikun vichyä juomaan niin ei koita haikia huominen...???
Eikun vichyä juomaan niin ei koita haikia huominen...???
Vastaukset 17
Vanhimmat
siihen on olemassa laitteita.
Suomen Syöpärekisterin mukaan vuosina 2001 - 2005 koko Suomessa oli alle 15-vuotialla lapsilla yhteensä kolme luusyöpätapausta.
Voidaanko siis päätellä, että Suomessa tulisi puuttua fluorin käyttöön?
enemmän fluoria.
Kovin vähän luusyöpiä.
Entä muita syöpiä?
Jos näin olisi, et voisi juoda edes vichyä. Vedestä sekin valmistetaan. Opiskeluaikanani yksi tyttö jätti letut syömättä, koska pelkäsi pannussa ruskistuneen letun mahdollisia karsinogeeneja. Aivan sama juttu veden kanssa (liekö juttu suoraan seiskasta).
lettukielteiselle tytölle sitten kävi?
Yle txt sivu 109... Propagandasta en tiedä sitten=)... Niin samaa vettähän se vichy/kivennäisvedet on, kuin kraanavesikin??? Taitaapa olla ihan eri LÄHTEESTÄ pumpattua, ilman fluorin lisäämistä..( jota lisätään ns. kraanaveteen tietyistä syistä...=) )
Mutta eikuin vischyä juomaan niin ei koita se haikia huominen...
letuista, jotka kerkesi syödä ennen kuin lopetti. Shit happens, you know.
Esikoiseni sai fluoritabletteja vuonna 2001 nla:sta kaivomme vesianalyysin jälkeen. Vedessämme ei siis ollut suosituksien mukaan tarpeeksi fluoria. Toiselle lapsellemme sen sijaan ei määrätty fluoritabletteja v.2005 ,vaikka vesi oli edelleen samanlaista. Minusta tämä oli epäilyttävää. Aloin heti epäillä, että onkohan fluorista tehty jotain uusia tutkimuksia ja havaittu haittavaikutuksia. Onneksi esikoinen ei syönyt fluritabletteja montaa vuotta.
Jos aletaan jossittelemaan...
Söin 60-luvulla nallekarkkeja ja 50 v. myöhemmin sairastuin rintasyöpään. Kuinka moni nallekarkkeja syönyt on sairastunut rintasyöpään?
Varmaan aika moni. Se ei silti tarkoita että nallekarkit aiheuttaisivat syöpää!
en jossitellut mitään. selitystä en vaan saanut lasteni erilaiseen hammashoitoon.
aloittajalle, vai oletko aloittaja?
Tosiaan sorry, huomasin vasta kun olin lähettänyt viestin. En siis ole aloittaja.
Sama fluori jota pakkosyötetään meille hammastahnan muodossa. On ollut vuosikymmeniä tiedossa,tuo fluorin myrkyllisyys.
Mutta iso raha ratkaisi, teollisuusjäte saatiin myytyä hyvään hintaan. Tämä huijaus jatkuu yhä.
ei saa päästää edes luontoon, pannaan ihmisten suihin?
Hyvä loppusijoituspaikka esim. fluorille, elohopealle ym. ym. ja terveys senkun paranee!
paskaa asioista, joista en näköjään mitään tiedä. Hyvä hampaiden hoito fluorilla on pelastanut uskomaatoman paljon enemmän sekä lapsia että aikuisia verrattuna fluorin haittoihin.
puolet. Onhan liika "säteilykin" vaarallista, toisaalta syöpään annetaan sädehoitoa. Edelleen on vaikea hahmottaa edut ja haitat. Jonkun ihmisen hengen sädehoidot pelastaa, toiselle saattaa aiheuttaa uuden syövän.
Kai maallikon on vain luotettava "ammattilaisiin" ja jätettävä tällainen pähkäily sikseen.
Tässä tietävälle hiukan lisäinformaatiota!
http://www.yazka.com/yliluonnollista/fluori.htm