herpes & tarttuminen

Olen miettinyt, että kuinka helposti huuliherpes tarttuu alapäähän? Tarvitaanko tartuntaan pelkkä (sormi)kosketus vai tarttuuko se AINOASTAAN suuseksissä? Onko kellään kokemuksia?
41192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

herpes ovat ns. eri kantoja, mutta ei kannata hiploa sormillaan herpesrakkuloita oli ne missä tahansa, koska ne voi levitä sormien välityksellä.

Äänestä

välityksellä, eli ei pelkästään oraaliseksissä.

Äänestä
  • Tottatosiaan, kannattaa varoa sitä herpestä.
    Minulla oli huulessa herpes liki 15 v. sitten.
    Viime syksynä, sain roskan silmään, jota hankasin, lääkäri epäili että silmässäni olisi ollut herpes, kahdeksan viikkoa ravasin silmäpolilla ja joka kerralla sain uudet lääkkeet, kokeilin jopa viikon zoviraxia joka tehosi. Edelleenkään ei tiedetä mikä silmässäni oli. Nyt se vaivaa edelleen kuivuutta ja kutiaa, mutta olenhan atoopikko.
    Sekö onkin syy.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


weerA_09 kirjoitti:

Olen miettinyt, että kuinka helposti huuliherpes tarttuu alapäähän? Tarvitaanko tartuntaan pelkkä (sormi)kosketus vai tarttuuko se AINOASTAAN suuseksissä? Onko kellään kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu