Värejä ei löytynyt

taaskaan. Paikallinen naisten vaatetusliike ilmoitti loppuunmyynnistä ja käväisin katsastamassa tarjonnan. Mustaa, harmaata ja muuta tummaa tarjolla kuten yleensä. Pidän kirkkaista perusväreistä kuten vihreä ja sininen. Keltainen bleiserini, jonka ostin alennusmyynnistä, on aarteeni. Te kanssasisaret,jotka matkustelette, minne pitäisi mennä, jos haluaa kauniita vaatteita?
12574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

vihreä on kuulunut perusväreihin?

Äänestä
  • varmaan, kun olet minua viisaampi. Onnittelen. Minua ei yhtään harmita, en ole koskaan pyrkinyt täydellisyyteen.

    Äänestä

pitäisi, vaatteita ostamaan, vai mitä tarkoitit?
Tummia vaatteita voi piristää värikkäällä huivilla, tai korulla rintapielessä, helmillä kaulalla, ranteessa jopa erivärinen kellon hihna.
Keltaiseen bleiseriisi sopii eryisen hyvin musta pusero ja hame, ja siihen nykuisin saatavia värikkäitä helminauhoja tai puserossa kuvioita tms.

Minä hankin vaatteeni aina alennus myynnistä, kun rahat on tiukalla.
Ostan silloin edullisesti monenlaista, jota voin tilaisuuden tullen yhdistellä.
Teen siis kauas kantoisia ostoksia, marketeista, halpaliikkeistä, joskus oikein asusteliikkeestäkin. hiljan ostin 10€ pitkähihaisen valkoisen puseron, jonka kaulus oli kauniisti koristeltu. Hinta on aikaisemmin ollut 70€.

Kehtaan myös käyttää kirpputorin tuotteita hyväkseni, sieltä löytyy ihan kauniitakin vaatteita, muutamalla eurolla 2- 5 €.
Tällä tavoin minä itseäni puen ja olen paljon liikkeellä, harrastusten tähden, silloin on hyvä olla päälle pantavaa.

Äänestä
  • on liikkeellä, vaikkapa harrastuksen vuoksi, niin täytyyhän sitä olla jotain päältä otettavaakin, eikös vaan?

    Äänestä

  • asiakas. Olen pienikokoinen ja uusia vaatteita ei kaupoista tahdo löytyä kuin lasten osastolta. Kirppareilta olen löytänyt montakin sopivaa vaatetta. Täytyy vaan ostaa kun mukava kohdalle sattuu.Yhdet tummat perusvaatteet myös kaapistani löytyvät, muut ovat itselleni sopivia värejä, lilaa, turkoosia jne.

    Äänestä

  • aureliina kirjoitti:

    asiakas. Olen pienikokoinen ja uusia vaatteita ei kaupoista tahdo löytyä kuin lasten osastolta. Kirppareilta olen löytänyt montakin sopivaa vaatetta. Täytyy vaan ostaa kun mukava kohdalle sattuu.Yhdet tummat perusvaatteet myös kaapistani löytyvät, muut ovat itselleni sopivia värejä, lilaa, turkoosia jne.

    Olen mallia xxl ja arvakkaa vaan, löytyykö sovinnolla mitään kivaa päälle pantavaa.
    En käsitä ottavatko liikkeet niitä isoja kokoja huonosti varastoon, vai missä vika.
    Kummanko on mukavampi etsiä sopivaa vaatetta pienen vai ison, itselleni se ainakin joskus tuntuu painajaiselta.

    Alennusmyynteihin ei kannata ajatella menevänsä, ei varmaan löydy mitään.

    Musta hame tai housut ja pleiseri, topilla ja huiveilla vaihtelua, siinä meikäläisen vaatetus.

    Kesällä täytyy väkisinkin keksiä jotain muuta, jos on pakko paremmin pukeutua.

    Äänestä

  • oikein paljon kirjoitti:

    on liikkeellä, vaikkapa harrastuksen vuoksi, niin täytyyhän sitä olla jotain päältä otettavaakin, eikös vaan?

    hoksasit tämänkin asian!
    Kyyylllläää pitää olla monenlaista, pieni olen joskus myös ollut, silloin oli 38 pienin koko,niitä piti sitten liikkeessä pienentää tai lastenvaate liikkeistä piti ostaa, jos aikoi jotenkuten pukeutua.
    Nyt oon tyytyväinen kokooni 38- 40, kyllä aina vaatetta löytyy, silmäilen ympärille kaupoissa ja tosiaan ostan tulevaisuudenkin varalle!

    Äänestä

kun säikähdin, että sielläkikö iski kaihi. Just luin tuossa kaihista ja värittömyydestä.

Äänestä

tai teettää matkan hinnalla Suomessa, niin saisit mieleisiäsi.

Pikakierrokset jonkun kauppakeskitys-hirvityksen liikkeissä voisivat myös tuottaa tulosta, jos kulkisit kierrokset vaan sopivia värejä kiikaroiden. Koko Eurooppa tuntuu kulkevan samojen trendien mukaan ja värimaailmat vaihtuvat kausittain.

Äänestä
  • En ole koskaan käynyt Kauko-Idässä. Saa nähdä, ehkä sinnekin voisi matkustaa. Olen havainnut saman kuin Sinäkin: harvat värit ovat valikoimissa. Omat lempivärini ovat vihreä, oranssi, sininen, keltainen ja punainen melko kirkkaina, ei murrettuina. Vielä lukioaikana ompelin itse vaatteeni, eläkepäivien edetessä voisi taas yrittää. Silloin, tällöin käyn kauppakeskusten valikoimat läpi, harvoin löytyy, mutta joskus sentään. Tänään vietän taas osan päivää metsää raivaamassa punaisiin pukeutuneena. Jos käytän sahaa, niin kypärä, liivit ja saappaat piristävät oranssilla värillään.

    Äänestä

  • 1943 kirjoitti:

    En ole koskaan käynyt Kauko-Idässä. Saa nähdä, ehkä sinnekin voisi matkustaa. Olen havainnut saman kuin Sinäkin: harvat värit ovat valikoimissa. Omat lempivärini ovat vihreä, oranssi, sininen, keltainen ja punainen melko kirkkaina, ei murrettuina. Vielä lukioaikana ompelin itse vaatteeni, eläkepäivien edetessä voisi taas yrittää. Silloin, tällöin käyn kauppakeskusten valikoimat läpi, harvoin löytyy, mutta joskus sentään. Tänään vietän taas osan päivää metsää raivaamassa punaisiin pukeutuneena. Jos käytän sahaa, niin kypärä, liivit ja saappaat piristävät oranssilla värillään.

    Sinulla ei ole sitten vaaraa tulla ammutuksi hirvenä. ;))

    Äänestä

Madrid on täynnä kauniita vaatteita ja espanjalaiseen tapaan perusväreissäkin löytyy.
Samalla voi tutustua kulttuuriin suurkaupungin malliin.

Pariisi on myös kuulu vaatetarjonnastaan, kuin myös Lontoo.Niissäkin löytyy kulttuuria lisukkeeksi.

Itse ostan vaatteeni espanjalaiselta kirpputorilta. Sieltä löydän ihanan persoonallisia, mukavasti sisäänajettuja vaatteita.

Jos olet ennakkoluuloton, niin suosittelen kirpputoreja, sekä Suomessa, että ulkomailla.
Saatat säästää matkanhinnan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


1943 kirjoitti:

taaskaan. Paikallinen naisten vaatetusliike ilmoitti loppuunmyynnistä ja käväisin katsastamassa tarjonnan. Mustaa, harmaata ja muuta tummaa tarjolla kuten yleensä. Pidän kirkkaista perusväreistä kuten vihreä ja sininen. Keltainen bleiserini, jonka ostin alennusmyynnistä, on aarteeni. Te kanssasisaret,jotka matkustelette, minne pitäisi mennä, jos haluaa kauniita vaatteita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu