kannattaisi

moottoriveneily ja samalla turha vesistöjen saastuttaminen!
112896
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Miten on sitten laita näiden ristelyalusten kanssa. Helsingistäkin lähtee 20 kymmentä laivavuoroa päivittäin tallinnan viinanhakua varten. Taitaa meidän 20 h vuodessa veneilyä kuitenkin olla aika pientä.

Äänestä

vois lopetta purjevene ne tulla tämä saaristo pissa över puuri ja saastutta minu kale vettä sitte ne olla äänetön ja roikku maha alta se kjöli ne kulke minu vesi ja kala saada semmonen plotti päästä ku te törmä minu kala..................

Äänestä
  • Kyllä Pärre asiansa osaa!! :D

    Äänestä

Ne ajaa uppoumarunkoista, kenellä on kunnon vene siihenkin.

Äänestä

Olet oikeassa veliseni. Järkevästi ajatellen moottoriveneily kannattaisi lopettaa. Mitä purjeveneilyyn tulee, niin sekin kannattaisi lopettaa, ajavat yleensä koneella nekin. Mutta näiden lopettamisen lisäksi kannattaisi lopettaa moni, moni muukin asia.

Moottoriveneily on kuitenkin niin mukavaa puuhaa, ettei vaan malta lopettaa.

Äänestä
  • saastuttamista siksi,että moottoriveneily on niin mukavaa puuhaa!

    Äänestä

Uppoamarunkonopeudella liikkuvat moottoriveneet tai pienet avoveneet eivät ole ongelma. Isot moottoriveneet joiden polttoainekulutus voi olla 50 - 200 litraa / 100 km maantiekulutukseksi muutettuna ovat järjettömiä ja aiheuttavat lisäksi turhan suuria aaltoja muille veneilijöille. Etäisyydet Suomessa ovat niin pieniä että uppoumarunkoveneillä pääsee riittävän nopeasti minne tahansa.

Äänestä
  • Muuttele maantiekulutuksiksi vaan! Näyttää todella asiantuntevalta touhulta.
    Pitäkää mölyt mahassa! Maxan jokaisen litran minkä kulutan ja hiljennän vauhtia pienemmän osuessa kohdalle.
    Pahimmat vaaratilanteet aiheuttaa kuitenkin itsekkäät ja osaamattomat purjehtijat(taidat kuulua porukkaan) jotka luovivat ahtailla sisäväylillä.
    Omistan "ison" moottoriveneen 36jalkaa/n.3,7 l/mpk /28kn-35kn ja pidän kulutusta kohtuullisena.
    Jos haluan lähteä viikonloppureissulle Esim.Helsinki->Hanko->Helsinki, niin aika järjettömältä tuntuu lähteä, vaikka hollantilaisella teräsveneellä matkaan (6-8kn).
    Siinä ei ehdi kauaa Hangossa olla, kun tulee kiire takaisin.

    Äänestä

Joo älä edes aloita!! Tähän harrastukseen menee rahaa. Bongailevaan rauhassa lintuja ja kerää vaikka roskia rannalta.

Äänestä
  • kuinka paljon saastuttaminen maksaa!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

  • kehu kirjoitti:

    kuinka paljon saastuttaminen maksaa!!!!!!!!!!!!

    Ei veneilyn lopettaminen tätä maailmaa pelasta, mehän tuomme kaikki roskammekin saaristosta mukanamme pois. Eri se on kaiken maailman koijärvet ku tupakan tumpit ja muut jätökset jää justiin siihen mihin sattuu kädestä tipahtaa. Sitte ollaan niin luononsuojelijaa niin luononsuojelijaa että,,,,,

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lopettaa kirjoitti:

moottoriveneily ja samalla turha vesistöjen saastuttaminen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu