Suojaudu vaikka näin!

selaimesta, eli tyhjennä selain totaalisesti käytön jälkeen! Arkaluontoinen materiaali esim. skannatut tiedostot, henkilökohtaiset valokuvat erilliselle kovalevylle (sitä ei tarvitse käyttää kuin tarvittaessa ja silloin ei netin tarvitse olla päällä!)Spyware-suoja, palomuuri, virustorjunta, verkkosuoja, selainsuoja (esim. ilm. Avast!) jne. kuntoon myös!
3908
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Miten selaimen tyhjentää totaalisesti?

Väliaikaiset internet-tiedostot osastossa on "poista tiedostot", "poista evästeet", "tyhjennä sivuhistoria", ja edelleen SSL-tilan tyhjennys, "tyhjennä lomakkeet" ja "tyhjennä salasanat". Eihän tämä riitä, kun koneeseen jää tiettävästi kaikenlaista töhnää jonnekin.

Olen imuroinut itselleni CCleanerin ilmaisversion ja putsailen konettani sillä aika ajoin. Mahtaako tyhjentää sekään kaikkea?

Virustorjuntana ja palomuurina on F-Secure, jossa tiukimmat mahdolliset asetukset.

Äänestä
  • >Olen imuroinut itselleni CCleanerin ilmaisversion ja putsailen konettani sillä aika ajoin. Mahtaako tyhjentää sekään kaikkea? <

    Ei tyhjennä kaikkea.

    Äänestä

  • kokeilija 5 kirjoitti:

    >Olen imuroinut itselleni CCleanerin ilmaisversion ja putsailen konettani sillä aika ajoin. Mahtaako tyhjentää sekään kaikkea? <

    Ei tyhjennä kaikkea.

    Ilmeisesti kuitenkin enemmän kuin internet-asetusten takana olevat tyhjennykset.

    Olen käyttänyt sitä lähinnä siksi, että jos joskus tavalla tai toisella luovun koneestani, niin seuraava käyttäjä ei näe ihan kaikkea mitä olen koneellani tehnyt (mm. wordia, exceliä sun muuta, siis muutakin kuin nettisurffailua).

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Salasanat aina pois kirjoitti:

selaimesta, eli tyhjennä selain totaalisesti käytön jälkeen! Arkaluontoinen materiaali esim. skannatut tiedostot, henkilökohtaiset valokuvat erilliselle kovalevylle (sitä ei tarvitse käyttää kuin tarvittaessa ja silloin ei netin tarvitse olla päällä!)Spyware-suoja, palomuuri, virustorjunta, verkkosuoja, selainsuoja (esim. ilm. Avast!) jne. kuntoon myös!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu