Kysyisin vielä et Kumpaan kannattaa lykätä HDMI liitin PS3:sta. Telkkuun vaiko kotiteatterin vahvariin jossa hdmi tuki? Täytyy valita, molempiin ei onnistu koska vahvarissa ei kuin yksi hdmi paikka. Kummassa suurempi ero scarttiin nähden?
-R
-R
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Koska signaali on digitaalinen sillä ei ole hevon perseen vertaa väliä mihin reikään sen kaapelin tunget niin kauan kuin kuva tulee ruudulle ja äänet kaiuttimiin.
Tunge siis se HDMI-liitin vahvarin HDMI-sisäänmenoon. Jollet ole tulokseen tyytyväinen, kokeile sitten TV:n HDMI-sisäänmenoa.
Tässä joitakin kytkentävaihtoehtoja:
Floppi 3 --- HDMI ---> TV
Floppi 3 --- HDMI ---> Vahvari --- HDMI --> TV
Floppi 3 --- HDMI ---> TV --- toslink --> Vahvari
Floppi 3
|-- HDMI ---> TV
\-- toslink ---> Vahvari
Floppi 3 --- riuska heitto ---> Roskalava
onpa outo vastaus. Ehkä sillä ei kaikkien
laitteiden kanssa ole merkitystä, mutta nyt
puhutaankin huipputeknologiasta, joten sillä on
väliä.
Mutta kytkentä riippuu hyvin paljon noista
laitteista. Itse kytkisin hdmin vahvarin kautta
kotiteatteriin, mutta riippuu käytöstä jne.
Samoin riippuu paljon mitä muita vaihtoehtoja on.
Kannattaa kokeilla. Siten saa omiin tarpeisiin
parhaan tuloksen.
Floppi 3 -- HDMI --> Vahvari -- HDMI --> TV
tuottaa täsmälleen saman kuvan ja äänen kuin
Floppi 3 -- HDMI --> TV -- toslink (tai HDMI) --> Vahvari
On turha edes yrittää väittää muuta.
Paras tulos tietenkin saavutetaan sillä viimeisellä kytkentävaihtoehdolla.
PS3-->hdmi-->TV-->hdmi-->vahvistin ??
Telkussa on kyllä kaksi hdmi porttia mut mut tarviiko sen olla joku hdmi out tms. En saa siten ääniä kuulumaan?
Vahvarin kautta telkkuun ei onnistu koska vahvarissa vain yksi hdmi liitin
(PS3) -- hdmi --> (TV) -- toslink --> (vahvistin)
eli tv:stä todennäköisesti löytyy optinen äänilähtö, jonka sopivalla (toslink) kaapelilla kytket vahvistimen optiseen sisäänmenoon. Jollei moista optista lähtöä löydy tv:stä, on sellainen myös floppi3:n takaseinässä.
Noin saat kuvan sekä äänen telkkariisi ja LISÄKSI äänet myös vahvistimen kautta, kun haluat mopostormistasi irti enemmän pörinää. Toisin sanoen, voit pelata Lairia ja muita hittipelejä joko vahvistimen kanssa tai ilman.
Mielenkiinnon vuoksi: Onko vahvistimesi HDMI sisäänmeno vai ulostulo?
Suosittelen ao flowta:
ps3 -> kantoon -> etsi lähin vaihtolava -> riuskalla otteella roskiin