Sitä olen tässä ihmetellyt, että ensin aloitetaan joku keskustelu, vaikkapa otsikolla Ruisrock ja hetken päästä haukutaan päättäjiä tai demareita tai jäteasiaa tai päästään jopa jonkun kartanon myyntiin.
Ettekö voisi pysyä otsakkeen alla, niin olisi kivampi lukea ja kommentoidakin asioita.
Kyllähän sen ymmärrän, että samat naamat täällä pyörii haukkumassa, kuten tuolla muutamassa paikassa on todettukin. Heillä ei tietenkään ole muuta mielipidettä kuin ne muutamat. Ne sitten täytyy tuoda julki joka paikassa.
Yritetään pysyä otsikon asioissa, kiitos.
Ettekö voisi pysyä otsakkeen alla, niin olisi kivampi lukea ja kommentoidakin asioita.
Kyllähän sen ymmärrän, että samat naamat täällä pyörii haukkumassa, kuten tuolla muutamassa paikassa on todettukin. Heillä ei tietenkään ole muuta mielipidettä kuin ne muutamat. Ne sitten täytyy tuoda julki joka paikassa.
Yritetään pysyä otsikon asioissa, kiitos.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sensorit ovat taas nostamassa päätään yrittäessään kieltää vapaan keskustelun.
Jos joku horjahtaa sallitusta teemasta vaikka muutaman askeleen, ollan heti tuomitsemassa.
Kyllä keskustelijoilla on oltava oikeus lausua tällaisessakin tapuksessa mielipittensä, muutoinhan asiasta jäisi voimaan mahdollisesti yksipuolinen tieto! Kukapa sitäpaisti osaa varmasti sanoa mikä asia lopultakin mihinkin - näinä kytkösten ja mulle-sulle-hallintosopimusten - aikana vaikuttaa?
Ei kun, soljukoot keskustelut vapaasti!
Itse ymmärsin ketjun aloittajan tarkoitusperän,mutta ilmeisesti ketjua jatkanut ei.
Olen samaa mieltä ketjun aloittajan kanssa.
Olipa aihe tällä keskustelupalstalla mikä hyvänsä,Ruisrock tai vuokra-asunnot,sinne tulee kylvämään omaa vitutustaan nämä "Pysy pois turusta,älä muuta tänne"-idiootit.
Ilmeisesti allekirjoittanut on sen verran dummies ite,ettei ole vielä 7 vuoden jälkeenkään oppinut ymmärtämään turkulaista sisäänpäinkäänytneisyyttä,kateutta ja panettelua.
Näiden pipertäjänaisten demarioppi taitaa olla DDR:stä peräisin, mitäs ne tänne Turku-palstalle kirjoittelevat, otsake on väärä, onhan täällä huuhaa-palstakin. Ei siis saisi sanoa mielipidettään, vaikka ei noin rumaa kieltä käyttäisikään.
Jokaiselle aiheelle oma ketjunsa. Sitähän minäkin.
Taidatte kulkea pliseeratussa hameessa kun ette osaa suomea!
Minusta kunnon asiallinen keskustelupalsta ja vilkas keskustelu on hyväksi. Kun pysyttelemme otsikon mukaisissa aiheissa, on helpompi seurata ja osallistua keskusteluun.
Kun on joku uusi aihe, niin silloin kannattaa aloittaa uusi keskustelu. Näin tämä säilyy mielenkiintoisena.
Älä sinä osoittele meitä muita vaan yritä sivistää itseäsi ja keskustele asiallisesti.
sananvapauden tiellä
Tässä alkuperäisessä viestissä on peräänkuulutettu hyviä keskustelun avauksia ja pysymistä otsikon mukaisessa aiheessa.
Kukaan ei ole sanonut, ettei tänne saisi kirjoittaa.
Kukaan ei ole sanonut, ettei tänne saisi kirjoittaa mistä aiheista tahansa.
On vain toivottu asiallista keskustelua ja pysyttäytymistä otsikonmukaisessa aiheessa, jolloin keskusteluja on helpompi seurata ja ottaa kantaa.
Onko sitä niin kauhean vaikea ymmärtää.
Mikä lienee ihmisen ongelma, että pitää alkaa arvostella kanssaihmisiä hellapoliiseiksi tai keskustelun rajoittajiksi ja huomautella kielioppiasioita ja viitata jopa arvostelevasti vaatetukseen.
Kukaan ei tietenkään voi estää näitä haukkujia, mutta miksi pitää olla negatiivinen. Negatiivisuus hapattaa ihmisen eikä elämässä ole iloa. Vapaa keskustelu sallittakoon, mutta yrittäkäämme olla asiallisia ja saadaan aikaan hyviä keskusteluketjuja.
Eihän siitä mitään tule jos hameväki alkaa täällä riekkumaan, ottakaa mallia mamumuslimeista.
On niin miehisiä mielipiteitä että. Alkuperäinen viesti ja sanoma hukkuu tollaseen sananvapaus hössötykseen ja rajoittamis paskapuheeseen.
Olis kiva keskustella.
Tää on tätä: "tollaseen sananvapaus hössötykseen ja rajoittamis paskapuheeseen" - taidatkos sitä selkeämmin ja kauniimmin sanoa. Olis kiva kun antaisitte kaikkien kukkien kukkia.