Canon on toki kalliimpi (canon 169€, epson 69€) ja varmaan parempikin, mutta onko kotikäytössä siinä merkittävää eroa? Mitenkähän tulostus kustannukset?
Canon pixma mp600 vai epson stylus dx5050
kumman ostais
41208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Nykyään Canon MP 600 ostossa patruunat lienevät täynnä, vasoin aikaiempaa ja yleistä käytäntöä. Jos näin ei olisi, maksaisit musteista miltei heti yli puolet koneen hinnasta. Epsonista en tiedä. Canonissa hyvää myös kaksi paperikoteloa jan kaksipuoleinen tulostus.
MikroPC:ssä testi numerossa 1/2007
Voittaja MP600. Mulla on kuukausi sitten ostettu tommenen ja se on ok. Kyllä hinta ja laatu kulkee käsi kädessä. Canonin värit on hiukan toista kymppiä kpl niitä on vehkeessä 5. Ostin samalla kaikki uudet väripatruunat varalle. Mustavalkotulostuksella ei hinnassa ole eroa mutta väreissä Canon hiukan halvempi.
ostin juuri Ohlsonlta kaikki Canonin viisi patruunaa, 59,80 euroa. MP 600 maksoi puolisen vuotta sitten 169 euroa. Melko tyytyväinen olen, mukana tulevat Easy Photoprint sekä Omni Page ovat käytännölliset ohjelmat.
Kaksi vanhemman mallin epson stylusta hajonnut - molemmat samaan vikaan, joten sanoisin että ota ihmeessä se canon (äläkä gigantista, saat vanhemman mallin, jos joudut viemään huoltoon :P:P)