Pitäisi tehdä iso reikä ilmastointiputkea varten 204mm:een lamellihirteen. Miten olette tehneet? Mitä vaihtoehtoja?
Reikä hirsiseinään
lamelli
52202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
alennusvaihteinen porakone, jossa on kunnon sivukahvat, voit kokeilla aukkoporaa. Mutta ilman kunnon sivukahvoja jos tavallisella vahvalla porakoneella yrität aukkoterällä, murrat tai ainakin venäytät pahimmassa tapauksessa ranteesi. Välillä joudut talttaamaan leikatun osan pois jos ei ole sellaista terää, joka jyrsii keskustan pois.
Seuraava vaihtoehto on porata ympyrän kehää pitkin reikiä ja lyödä tai taltata keskusta pois. Siistit reiän reunat saat isolla kourutaltalla. Kannattaa porat ekana toiselta puolelta lähes läpi ja sitten toiselta puolelta vastaan. Keskeltä reikä läpi niin saat piirrettyä ympyrät samalle kohtaa. Niinkin voit tehdä, että poraat aukkoterällä molemmin puolin muutaman sentin ja ohuella terällä keskusta pehkuksi ja taltalla pois.
Kolmas vaihtoehto on moottorisaha. Mieluummin pienikokoinen kuin liian iso. Sähkösaha vois olla turvallisin jos ei moottorisahan käyttö ole hanskassa. Mutta jos et osaa käsitellä moottorisahaa ja ketju ei ole todella hyvässä terässä, niin älä edes yritä, lopputulos voi olla, että sekä mies että hirsi on paskana.
puhkaisee seinän moottorisahalla, että "pruts" vaan.
Tehdään äänisahalla.
(jotkut sanoo moottorisahaksi)
Mutta, ellet ole tottunut käyttäjä, unohda tämä tapa. Tottunut käyttäjä pyörittää ko. vempelettä kuin veistä voissa. Mutta aloittelija voi olla aktin jälkeen herkästi pään verran lyhempi.
Eli poraa ympyrän kehälle porakoneella reikiä vieri viereen ja sitten keskimötikkä pois. Reunat voi tasoittaa sitten vaikka taltalla.
Neuvoo kaikkitietävä pimeesti tekevä KYLÄTIMPURI
Moottorisaha käteen reilun kokoinen reikä hirteen, putken ympärille väh 50mm villaa ja ulkopuolelle ritilä joka peittää " ronskin reiän".