Litiumlääkitys ja kilppariarvot

Minulla aloitettiin litiumlääkitys kuukausi sitten. Litium alkoi nousta hyvin, heti 0,5 ja kahdella viime kerralla 0,7 eli hoitotasolla lääkärin mukaan. Kilpirauhasarvot olivat aluksi TSH 1,00 ja T4V 9,00. Viimeisessä mittauksessa arvot olivat TSH 1,18 ja T4V 8,00. Lääkitys on toiminut muuten hyvin, mutta kurkussa on möykky tai pala, ääni madaltatunut, hiuksia lähtee ja ruokahalu kova (ei yleensä ole). En tiedä, millä nämä oireet selittyvät, sillä iltalääkitykseen kuuluu myös 200mg Seroquelia, joka voi aiheuttaa painonnousua ruokahalun kasvamisen myötä. Lääkäri (psykiatri) sanoi, että kilpirauhastulos ristiriitainen ja että sitä seurataan nyt viikon välein. Mitä minun kannattaisi tehdä ja millä tavoin tuo tulos on ristiriitainen?
9639
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

En tiedä litiumista mitään mutta siis noilla arvoillahan sulla on selkeä aivolisäkeperäinen vajaatoiminta! Menepä kunnolliselle lääkärille....
t4v 8 ei kai missään ole enää viiterajoissa, vai?? Täällä alaraja on 10.

Äänestä
  • Eli aivolisäkkeesi ei tuota tsh:ta tarpeeksi (kilpparia komentava hormooni) ja t4v siksi alhainen. Monelta lääkäriltä jää tällainen tunnistamatta ja ihmettelevät miksi kilpirauhasarvot ovat ristiriitaiset. Psykiatri tuskin tietää kilpparisairauksista tuon taivaallista! Terveyskeskuspuoskareillakin puutteita. Mene endokrinologille.

    Sulla ei siis ole mitään kilpirauhaslääkitystä ollut?

    Äänestä

  • ****** kirjoitti:

    Eli aivolisäkkeesi ei tuota tsh:ta tarpeeksi (kilpparia komentava hormooni) ja t4v siksi alhainen. Monelta lääkäriltä jää tällainen tunnistamatta ja ihmettelevät miksi kilpirauhasarvot ovat ristiriitaiset. Psykiatri tuskin tietää kilpparisairauksista tuon taivaallista! Terveyskeskuspuoskareillakin puutteita. Mene endokrinologille.

    Sulla ei siis ole mitään kilpirauhaslääkitystä ollut?

    koskaan. Nuo arvot tulivat esille koska Lito-lääkityksen takia pitää mitata noitakin. Kiitos kovasti tiedoistasi. Psykiatri ei todellakaan puhunut kovin vakuuttavasti tästä kilpirauhasasiasta. En tiedä, pelkäisikö sitten että tyroksiinilääkitys voisi viedä maniaan. -Suvussa on ollut kilpirauhasen liika- ja vajaatoimintaa.

    Äänestä

  • kilpparilääkitystä kirjoitti:

    koskaan. Nuo arvot tulivat esille koska Lito-lääkityksen takia pitää mitata noitakin. Kiitos kovasti tiedoistasi. Psykiatri ei todellakaan puhunut kovin vakuuttavasti tästä kilpirauhasasiasta. En tiedä, pelkäisikö sitten että tyroksiinilääkitys voisi viedä maniaan. -Suvussa on ollut kilpirauhasen liika- ja vajaatoimintaa.

    Litium voi heikentää kilpirauhasen toimintaa. Sen vuoksi arvoja pitää mitata ennen hoidon aloittamista ja hoidon aikana. Vajaatoiminta puolestaan voi heikentää litiumin ja mahdollisen masennuslääkkeen tehoa.

    Sinulla arvot ovat jo ennen lääkityksen aloittamista viitanneet vajaatoimintaan, joten varmasti hyötyisit tyroksiinista varsinkin nyt, kun litium heikentää kilpirauhasen toimintaa entisestään. Koska sinulla on sukurasite ja koska vajaatoiminta ei todennäköisesti ainakaan täysin johdu pelkästä litium-lääkityksestä, endokrinologi osaisi varmaan hoitaa tämän asian kuin psykiatri.

    Äänestä

  • kilpparilääkitystä kirjoitti:

    koskaan. Nuo arvot tulivat esille koska Lito-lääkityksen takia pitää mitata noitakin. Kiitos kovasti tiedoistasi. Psykiatri ei todellakaan puhunut kovin vakuuttavasti tästä kilpirauhasasiasta. En tiedä, pelkäisikö sitten että tyroksiinilääkitys voisi viedä maniaan. -Suvussa on ollut kilpirauhasen liika- ja vajaatoimintaa.

    Tietoni Litium-lääkityksestä ovat puutteelliset. Onko se määrätty sinulle pelkkään masennukseen vai onko sinulla kaksisuuntainen mielialahäiriö? Kilpirahasen vajaatoiminta aiheuttaa masennusta ja siksi monille vajislaisille syötetään masennuslääkkeitä, kun tyroksiiniannos on liian pieni. Tyroksiinin nostaminen riittävälle tasolle tekee monen masennuslääkkeet tarpeettomiksi. Kuten edellä todettiin, uskon minäkin sinun hyötyvän tyroksiini-lääkityksestä.

    Etenkin, koska sinulla on mielenterveysoireita, pyydä ottamaan myös T3V-koe. Vaikka T4V olisi normaali, T3 voi olla liian matala. Osa tyroksiinista eli T4-hormonista muuntuu elimistössä T3:ksi, joka säätelee aivojen välittäjäaineiden tuotantoa. Vajaus välittäjäaineissa aiheuttaa masennusta, väsymystä sekä muisti- ja unihäiriöitä. Osalla kilpparipotilaista tuo T4-T3-muunto ei toimi hyvin (stressi esim. huonontaa muuntoa). Silloin voidaan tyroksiinin rinnalle lisätä T3-lääkitys, kauppanimi Liothyronin, joka on erityisluvan varainen lääke ja josta monet terveyskeskuslääkärit eivät ole kuulletkaan. Siksi suosittelen hakeutumista endokrinologille tai sisätautilääkärille.

    Lisää aiheesta osoitteessa: www.kilpirauhas.info

    Äänestä

  • alitoimintainen kirjoitti:

    Tietoni Litium-lääkityksestä ovat puutteelliset. Onko se määrätty sinulle pelkkään masennukseen vai onko sinulla kaksisuuntainen mielialahäiriö? Kilpirahasen vajaatoiminta aiheuttaa masennusta ja siksi monille vajislaisille syötetään masennuslääkkeitä, kun tyroksiiniannos on liian pieni. Tyroksiinin nostaminen riittävälle tasolle tekee monen masennuslääkkeet tarpeettomiksi. Kuten edellä todettiin, uskon minäkin sinun hyötyvän tyroksiini-lääkityksestä.

    Etenkin, koska sinulla on mielenterveysoireita, pyydä ottamaan myös T3V-koe. Vaikka T4V olisi normaali, T3 voi olla liian matala. Osa tyroksiinista eli T4-hormonista muuntuu elimistössä T3:ksi, joka säätelee aivojen välittäjäaineiden tuotantoa. Vajaus välittäjäaineissa aiheuttaa masennusta, väsymystä sekä muisti- ja unihäiriöitä. Osalla kilpparipotilaista tuo T4-T3-muunto ei toimi hyvin (stressi esim. huonontaa muuntoa). Silloin voidaan tyroksiinin rinnalle lisätä T3-lääkitys, kauppanimi Liothyronin, joka on erityisluvan varainen lääke ja josta monet terveyskeskuslääkärit eivät ole kuulletkaan. Siksi suosittelen hakeutumista endokrinologille tai sisätautilääkärille.

    Lisää aiheesta osoitteessa: www.kilpirauhas.info

    olen saanut arvokasta tietoa teilä. Tulostan nämä sivut. Minulla on masennuspainotteinen 2-suuntaisuus. Sopisi hyvin siihen, mitä täällä on kirjoitettu. Myös tosi pahoja uni- ja muistihäiriöitä. Kiitos! Sain rohkaisua. Tilaan ajan sisätautilääkärille.

    Äänestä

  • vastanneille, kirjoitti:

    olen saanut arvokasta tietoa teilä. Tulostan nämä sivut. Minulla on masennuspainotteinen 2-suuntaisuus. Sopisi hyvin siihen, mitä täällä on kirjoitettu. Myös tosi pahoja uni- ja muistihäiriöitä. Kiitos! Sain rohkaisua. Tilaan ajan sisätautilääkärille.

    Jos paikkakunnallasi on endokrinologi, tilaa vastaanottoaika häneltä, sillä kilpirauhassairaudet ovat endokrinologien erikoisalaa. Sisätautilääkärit tuntevat kilpirauhassairauksien hoitoa paremmin kuin yleislääkärit, mutta osalla heistäkin voi olla tiedoissa puutteita.

    Äänestä

Kysyisin vielä, että onko Seroquel psykoosin/manian vai unettomuuden hoitoon? Koska huomattavasti pienempikin määrä voisi riittä. Minulla 25mg on auttanut vaikeaan unettomuuteen jo vuoden ajan, eikä sivuvaikutuksia ole tullut (päinvastoin, olen laihtunut useita kiloja vaikka ruokahalu on pitkään ollut kova).

Äänestä
  • manian estolääkkeenä. Omasta mielestänikin pienempi annos riittäisi, varsinkin kun tuo annos lisää kovasti ruokahalua eli lihon ja lihon... Lääkäri pelkää maniaa (oli yksi tosi paha) ja siksi pitää seron liian korkealla (omasta mielesäni). Pakko alkaa laskea kun kertyy vaan tuota uutta läskiä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jos joku tietäisi? kirjoitti:

Minulla aloitettiin litiumlääkitys kuukausi sitten. Litium alkoi nousta hyvin, heti 0,5 ja kahdella viime kerralla 0,7 eli hoitotasolla lääkärin mukaan. Kilpirauhasarvot olivat aluksi TSH 1,00 ja T4V 9,00. Viimeisessä mittauksessa arvot olivat TSH 1,18 ja T4V 8,00. Lääkitys on toiminut muuten hyvin, mutta kurkussa on möykky tai pala, ääni madaltatunut, hiuksia lähtee ja ruokahalu kova (ei yleensä ole). En tiedä, millä nämä oireet selittyvät, sillä iltalääkitykseen kuuluu myös 200mg Seroquelia, joka voi aiheuttaa painonnousua ruokahalun kasvamisen myötä. Lääkäri (psykiatri) sanoi, että kilpirauhastulos ristiriitainen ja että sitä seurataan nyt viikon välein. Mitä minun kannattaisi tehdä ja millä tavoin tuo tulos on ristiriitainen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu