Hyvää päivää Jaguarkansalle!
Seuraa kysymys: mitä eroa on Daimler-mallimerkinnällä Sovereigniin verrattuna? Test Driverilta vastauksia näkyy sataneen ja luen mieluumin täältä kuin jaguarloversista. Jossain määrin rajallinen Lontoonkielentaitoni lienee riittävä selitys tähän?
Kiitän jo etukäteen saamistani vastauksista:)
Seuraa kysymys: mitä eroa on Daimler-mallimerkinnällä Sovereigniin verrattuna? Test Driverilta vastauksia näkyy sataneen ja luen mieluumin täältä kuin jaguarloversista. Jossain määrin rajallinen Lontoonkielentaitoni lienee riittävä selitys tähän?
Kiitän jo etukäteen saamistani vastauksista:)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kun nyt noin nätisti pyysit! ;)
Daimler on Jaguarin rinnakkaismalli ja teknisesti identtinen.
Sen sijaan se on Sovereigniakin paremmin varusteltu.
Merkittäviä eroja:
- jaettu takaistuin
- jatkettu keskikonsoli
- sähköisesti säädettävä takaistuin (uudemmissa)
- lämmitetty takaistuin (uudemmissa)
- apukuljettajan istuin säädettävissä takaistuimelta käsin
- pehmeämpi jousitus.
Lisäksi siinä on enempi kromia, mm. kromilista sivussa ja kromatut peilien kopat ja ovenkahvat (uudemmissa ne ovat muuten korin väriset). Daimlerin etusäleikön kehys ja takaluukun "kahva" on allotettu.
Nahka on pehmeämpää Autoluxia ja se on muuten
pehmoisempaa kuin vauvan peppu! Oikein tosissaan.
Tämän myötä myös matot olivat laadukkaammat.
Myös verhoilun tyyli on omanlaisensa ja XJ40-mallissa etuistuinten muotoilukin oli hieman toisenlainen kuin Jaguarissa.
Puut vimosen päälle valikoitua pähkinäpuuta ja vielä X300 ja X308-sarjassakin löytyi boxwood inlay eli ruusupuu-upotus (tosin vain yksi raita, mutta kumminkin; eipä ole Soveen sellaista saatu sitten 40:n päivien!).
Taakse lisävarusteena sähkövempaimia takana, kuten stereoiden säätöä yms, taisi saada baarikaapinkin.
Sitten kun puhutaan uudemmista oli niissä jatketun akselivälin yhteydessä myös 19mm korotettu katto (jos Jaggessa on pitkä akseliväli on katto silti vakiokorkuinen).
Jousitus on tosiaan pehmeämpi, käsittääkseni lelluvampi luonteeltaan kuin Jaguarin Touring-jousitus (joka siis on Sportin vaihtoehto). X308:ssa (Super V8) on oikein tietokoneohjattu CATS-jousitus. Teknologisesti se on sama kuin XJR:n, mutta säädetty pehmeämmäksi. Samoin siinä on tuumaa pienempi vannekoko.
Ylimalkaan siis D on takamatkustajan näkökulmasta tehty edustusauto, kun taas Jaguar on itse ajavan vaihtoehto.
Kuten sanotaan:
Daimlerin omistajalla on kuljettaja tekemään sen, mitä Jaguarin omistaja tekee itse.
Niin ja huom: Daimleriakin on kahta tasoa, josta huipummassa (DD6 tai Super V8) on nuo kaikki. "Perus"D:ssa on hiukka vähemmän lyxiä, mutta se on kyllä kanssa pehmeämpi jne.
Joko kirkastui; XJ40 täydennä jos unohdin jotain!
Ja tässä sitten jälkikäteen kiitokset:) Kaipa se sitten autonvaihtoa miettiessä pitää katsella enempi Jagen perään, kun ei tuota emäntää uskalla kuskiksi päästää;) Sitäpaitsi autossa olemisessa ajamatta sitä ei minulle ole juuri mitään mielenkiintoista...jotenkin tuntuu, ettei hallitse tilannetta pelkääjän paikalta/takapenkiltä.
Kellään käytännön kokemusta 3.6-litrasen Soven arkikulutuksesta? Ja ylläpitokustannuksista ylipäätään?
Juu:
Ajoin v-loppuna 1200 km 9,6/100km.
450 km maantiellä 9,0/100 km.
Matkaan kuuluu motaria 120km/h ja pitempään matkaan myös taajamaa.
Ilmastointi ja vak.nop.säädin päällä koko ajan.
Kaksi kesää sitten 2800 km 9,8/100 km (automatka ulkomailla).
Sekalaisessa ajossa 11-12/100, kaupungissa 14-16.
Huoltoväli on 12000 km ja perushuolto maksaa n. 120-150 euroa (alta tonnin vanhaa).
Iso huolto 48000 km 700 euroa.
Muuten vuoden aikana menee 1000-2000 euroa, esim. tuulettimen visko töineen muistaakseni 400 euroa. Osat pääosin halpoja ja saatavuus hyvä, joten kustannukset jäävät riippumaan siitä, teetkö työt itse.
KIINNITÄ OSTAESSA HUOMIO AUTON KUNTOON.
Vakuutukset kalliihkot koska moottori on iso.
Kiitokseni jälleen kerran:)
Annan vertailukohtaa: juuri viimeinen tankkausväli -86 300E-Mersulla 9.1L/100km. Oli sitten minun omistukseni aikana pohjalukemat, normaalisti sekalaisessa ajossa noin kympin satku. Eli ei merkittävää eroa.
Itse en kovinkaan kummoista remonttia tee, mutta hovikorjaaja on olemassa, eli niiden kustannusten pelossa en elä--->merkkihuolto ei minulla pääse rikastumaan. Ostopäätöstä en ole vielä tehnyt, koska mietin nykyisen kulkuneuvoni kohtaloa. Siis päätöstä luopumisesta ei ole vielä tehty, mutta pitäähän uusi olla harkittuna valmiiksi. Vaihtoehtoina ovat E34-/E32-koriset Bemarit, mutta mikäli minut onnistutaan vakuuttamaan Jagen käyttäjäystävällisyydestä ja hintojen samantasoisuudesta, uskon saavani samalle rahalle enemmän arvokkuutta sekä miellyttävyyttä. Tosin vielä ilman omakohtaista kokemusta ei voi sanoa mitään varmaa.
Tästä aiheesta voisin jatkaa s-postitsekin, mikäli jollakulla olisi malttia/aikaa/viitseliäisyyttä keskustella ko muodolla.
Ai niin, tällä hetkellä tarkastelun alla on -87 ja vuotta - paria tuoreemmat XJ40:set, lähinnä 3.6-litranen Sove. Hintaluokka kympin nurkilla, näköjään hitusen päälle pääsääntöisesti.