tetralysal ja ihon rasvoittuminen

Olen nyt syönyt 2kk tetralysal-antibioottikuuria keskivaikeaan akneen.(lisäksi Differin ja Skinoren) Akne on kyllä alkanut parantua, mutta tilalle on tullut toinen yhtä inhottava ongelma: ihon älytön rasvoittuminen. Ennen ihoni oli ennemminkin kuiva kuin rasvainen, mutta nyt iho on kuin öljytty. Olen yrittänyt käyttää joitain kosteusvoiteita(Esim. apobase hydrogel), mutta ilman tuloksia. Oliskiko tuolle rasvoittumiselle mitään tehtävissä, ja ennen kaikkea saanko takaisin normaalin ihon kun antibioottikuuri loppuu 4 viikon päästä?
Ei paljon lohduta tuo aknen paraneminen kun ihon on niin kiiltävä ja rasvainen että huh huh :((
2952
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mulla sama juttu; iho rasvoittuu aivan älyttömän nopeesti. Rasittavaa! Ja ei pelkästään kasvojen iho vaan myös hiukset..jos illalla pesee niin aamulla on aika kamalan näköiset jo. Ennen ab:n aloittamista ei ollut tätä vaivaa. En oo keksiny mitään kosteusvoidetta, josta olis hyötyä.

Äänestä
  • Ainakin itselläni on sellanen kuva että jos iho on jo valmiiksi rasvainen niin silloin rasvat vaan pahentaa sitä... Itse käytän tota tetralysal(vai mikä olikaan) ja naamaan ja hartioihin laitan yleensä joka ilta basiron-voidetta. Se puhdistaa ihoa ja myös kuivattaa jonkin verran. Itselläni ei ainakaan ole ihon rasvoittumisen kanssa ollut mitään ongelmia kun touta olen käyttänyt. Hiukset rasvoittuvat kyllä melko nopeasti, mutta se ei ole suuri ongelma koska käyn harrastuksen puolesta lähes joka päivä väh. 2 kertaa suihkussa. Eli muuta keinoa ei varmaan ole kun että käy aamuin illoin suihkussa pesemässä hiukset shampoolla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ärsyttää :/ kirjoitti:

Olen nyt syönyt 2kk tetralysal-antibioottikuuria keskivaikeaan akneen.(lisäksi Differin ja Skinoren) Akne on kyllä alkanut parantua, mutta tilalle on tullut toinen yhtä inhottava ongelma: ihon älytön rasvoittuminen. Ennen ihoni oli ennemminkin kuiva kuin rasvainen, mutta nyt iho on kuin öljytty. Olen yrittänyt käyttää joitain kosteusvoiteita(Esim. apobase hydrogel), mutta ilman tuloksia. Oliskiko tuolle rasvoittumiselle mitään tehtävissä, ja ennen kaikkea saanko takaisin normaalin ihon kun antibioottikuuri loppuu 4 viikon päästä?
Ei paljon lohduta tuo aknen paraneminen kun ihon on niin kiiltävä ja rasvainen että huh huh :((

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu