Käräjäoikeudesta tuli kirje maksamattomista laskuista. Olen tätä ennen tehnyt maksusopimuksen perintään, en sitä pystynyt noudattamaan. Mitä tästä eteenpäin? Onko nyt selvää että minulle tulee maksuhäiriömerkintä? Tuossa kirjeessä ei ollut mitään lisätietoa, vain että siihen piti "vastata" 14 pvän sisällä.
Eli mitä siis seuraavaksi, voinko vielä tehdä maksusuunnitelmaa?
Eli mitä siis seuraavaksi, voinko vielä tehdä maksusuunnitelmaa?
Vastaukset 1
Vanhimmat
miten pitkään sinulla meni että käräjiltä tuli kirje?ja saanko udella että mikä lasku se oli?
itselläni on nimittäin sellainen tilanne että laskuja ja lainoja menossa käräjille..soitin intrulle ja kysyin et miten menetellään sieltä sanoivat näin:
-kun käräjiltä tulee haaste on 14pv aikaa maksaa se kokonaisuudessaan eli mitä nopeammin sen parempi ja maksun jälkeen olla heti yhteydessä perintätoimstoon, en kyl tiedä maksetaanko saatava käräjille vai p.toimistoon. Joka tapauksessa saatva on lasku oikeudenkäyntikulut n. 200-300euroa, ja käsittääkseni jos pystyy ne maksamaan sen kahden vk:n sisällä luottotiedot säilyy ja saatava ei etene ulosottoon!mut soita heti sinne käräjille ja sit myös sinne perintätoimistoon mistä lasku käräjille lähetettiin!ja jos kehtaisit niin kirjoitatko tänne mitä sanoivat!