Ostaako vai ei ?
13
1727
Vastaukset
- ja uuden
tekee samalla rahalla. Ja pienet tontit. Ja naapuri tulee ikkunna alle.
Mutta joku tuon ostaa. - Kyllä kannattaa
No kyllähän tuossa hinta on kohdallaan,siistiltä näyttää ja ei uusi ole yhtä hieno.Rahalla ei saa vanhan talon tunnelmaa!Tontti tosin pitäisi olla kokonaan,ettei kukaan rakenna taloa aivan viereen. Alue on myös kiva,jos rahaa on,osta pois!
- en kuvien perusteella ihan
lähtisi ostamaan. Ehdottomasti tutkittava perusteellisesti. Vanhoille taloille tehdyt rempat olleet yleensä niitä karmaisevampia yllätyspommeja. Muutenhan talon hinnalla tekisi jo uuden hienon talon. Talohan on jo kohta elinkaarensa päässä jos ei todella tehty täydellistä saneerausta.
- -lisä?
"Noin 510 m² tontilla hp 340 000,-, 1030 m² tontilla 420 000,-."
Hinta ei minun mielestäni ole kohdallaan, mutta ehkä jonkun toisen mielestä on.
Lähempänä kohdallaan se voisi olla, jos hintapyyntö olisi 340.000 / 1030 m2 tontilla.
Silloinkin kyllä miettisin 2 kertaa.. Samalla rahalla kun saa uudemmankin talon ja ei tuo Hämeenkyläkään mikään ihmeellinen paikka mielestäni ole. Vaikka voihan se jollekin olla tärkeää, että asuinpaikka on Helsinki..
Jos tuollainen summa olis käytössä, niin tontin hommaisin ja uuden tekisin. Tonttiin 100-150.000, niin taloon jäisi vielä 190 - 240.000 € ja sillä rakentaisin kyllä lähes unelmatalon..- Rintamamies
Niin se paikka on Konala,ei Hämeenkylä.Jos katsoo hintoja nykyään,ei tuolla hinnalla saa kuin pienen tönön joka on täysin remontin tarpeessa...
- kova hinta
Rintamamies kirjoitti:
Niin se paikka on Konala,ei Hämeenkylä.Jos katsoo hintoja nykyään,ei tuolla hinnalla saa kuin pienen tönön joka on täysin remontin tarpeessa...
Niin joo, taitaa Hämeenkylä mennä jo Vantaan puolelle.
Kuitenkin jo Vantaalta löytyy hieman inhimillisempiä hintoja ja onko tuo Konala sen kummempaa aluetta kuin hieman ylempänäkään.
Itse asun Vantaalla, kivalla okt-alueella (jossa on uutta ja vanhaa taloa) Vanhan Lahdentien varressa. Enpä ole valintaa harmitellut, vaikka hintapolitiikka asunnon ostoon pitkälle vaikuttikin. Kolmessa vuodessa Vantaallakin on hinnat kyllä nousseet..
Kotoa ajaa tähän työpaikalle Itikseen 20 minuutissa. Aiemmin Malminkartanossa asuessani matkaan meni ruuhkissa kauemmin, vaikka matka olikin lyhyempi (pakko käyttää omaa autoa, kun sitä tarttee töissä)
- maksaa
Eikös noissa tuon ikäisissä taloissa ole kellariputket asbestilla päällystettyjä ja remontti maksaa maltaita??Pelkkä asbestin kartoitus tuhansi euroja!!
- omakotitalo!
Onhan tuo tosi hyvä talo. Jos ei missään kosteusvaurioita ole, niin todella hyvä tapaus. Hintaa kyllä on, sitä voisi hinata alaspäin. Nyt ovat myyntiajat pidentyneet, tarjoa sen verran kuin katsot voivasi ja rukoile iltarukous päälle.
- ne Asbesti
Mutta ne asbestilla eristetyt putket kellaritiloissa.....
- lähes kaikista
ne Asbesti kirjoitti:
Mutta ne asbestilla eristetyt putket kellaritiloissa.....
vanhemmista taloista, ei ainoastaan rintsikoista...
- oikeasti vanhaa
Kyllä tuosta yliremontoidusta ylihintaisesta "rintsikasta" saa vanhan talon tunnelmaa etsimällä etsiä. En myöskään tajua noita Hesan hintoja. Tuokin talo vanhassa mummonmarkassa liki 2000 000! On ainakin talolla voittoa omistajalleen.
Ja lisäksi: Lisäerist ja vuorilaudoitus -70 luvulla, kolmas ikkunalasi samalla,
uusi vesisäiliö ja paisuntas 1980 luvulla,
käyttövesiputkisto uusittu 1990 luvulla,
lvesivaraaja uusittu 1990 luvulla,
sauna ja pesuhuone sähköt ja LV uusittu 1980 luvulla,
keittiö uusittu 1987(hella ja liesituuletin 2007)
Remontit siis 20 - 30 vuotta sitten tehtyjä. Etenkin nuo 70-luvulla tehdyt lisäeristykset on täys pommeja, samoin 80-luvun kosteat tilat. Pinnat on noissa kuvissa "nättejä", mutta pitkällä nenällä haistelisin kaikki nurkat. Aivan varmasti homeessa koko talo!
En ostaisi. - myymättä
Eipä taida olla hinta kohdallaan,kun on vieläkin myymättä...Asbestia kellarissa..??Salaojat tekemättä??Ilmastointi laittamatta??
- Osta
Tuota pommia...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2403666- 573413
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I912863Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk482656Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1182411Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352042Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012001Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva421875Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1051804Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711159