Minusta alkaa näyttämään sille että irtisanomiset toteutuvat. Hallitus ei halua ottaa mitään vastuuta asiasta. Se myös haluaa pestä kätensä tilanteesta, josta on tullut sille arvovaltakysymys. Rahaa on mutta terveydenhuoltoa ei arvosteta. Tässä näkee miten äärimmäisiin työtaistelukeinoihin joudutaan turvautumaan, kun on kysymys terveydenhoidosta.
Kyllä siinä on pian ihmisten henki kyseessä. Pahoin pelkään että rahaa annetaan vasta sitten kun katastrofi on syntynyt.
Olen täysin hoitajien puolella tässä asiassa. Tilanne on nyt katsottava loppuun asti, ja hoitajat ovat pakotettuja tähän taisteluun. En todellakaan syytä hoitajia potilasturvallisuuden vaarantamisesta(jos niin käy) vaan vastuu on työnantajalla ja valtiolla.
Kyllä siinä on pian ihmisten henki kyseessä. Pahoin pelkään että rahaa annetaan vasta sitten kun katastrofi on syntynyt.
Olen täysin hoitajien puolella tässä asiassa. Tilanne on nyt katsottava loppuun asti, ja hoitajat ovat pakotettuja tähän taisteluun. En todellakaan syytä hoitajia potilasturvallisuuden vaarantamisesta(jos niin käy) vaan vastuu on työnantajalla ja valtiolla.
Vastaukset 12
Vanhimmat
...TEHYllä.
Vastuu on lähinnä Kataisella, kun kehuu valtion vaurautta, lähes joka tilanteessa.
kun puhui palkan korjauksesta koko vaalikauden ja kaipa halusi sen kirjaamista hallitusohjelmaankin.
Vai kuka vaati em., kohdan hallitusohjelmaan ?
Lueppas lakia. Järjestö ei ole vastuussa vaan kunnat ja viimekädessä valtio. Minä olen hoitaja, ja tiedän tarkasti mistä olen vastuussa ja mistä en.
Oletko vastuussa myös itsellesi ja yhteiskunnalle? Etkö luvannut pyhästi sairaanhoitajan lupauksissasi edistää terveyttä?
Mitä nyt teet? Edistätkö terveyttä? Onko se terveyden edistämistä, jos jätät hoidon tarvetta vaativan potilaan hoitamatta? Onko terveyden edistämistä, jos jätät nuoren synnyttävän äidin synnyttämään yksin? Olette valheellisesti luvanneet hänelle, että te olette tukena, kun synnytyksen aika tulee. Mene itseesi ja mieti.
Samanlaista sanan helinää tuntuu olevan sairaanhoitajan juhlallisesti annettu lupaus kuin Kataisen ja kumppaneiden antamat vaalilupaukset. Toiset valehtelee ammatikseen (sairaanhoitajat), toiset taas paremman oksan saavuttamiseksi yhteiskunnan rattaissa (Kataiset yms.).
Edistätkö terveyttä? Onko se terveyden edistämistä, jos jätät hoidon tarvetta vaativan potilaan hoitamatta?
Terveydenhuollon järjestäminen on kuntien ja valtion vastuulla, ei yksittäisillä työntekijöillä tai järjestöillä. Emme jätä potilaita hoitamatta vaan sanomme työpaikan irti, ja siihen kuuluu normaali irtisanomisaika. Irtisanoutumisajan jälkeen työntekijät ovat vapaita alasta riippumatta, heillä ei ole vastuuta edellisen työpaikan asioista.
Oletko vastuussa myös itsellesi ja yhteiskunnalle
Tässä noudatetaan lakia, kuten kaikissa muissakin työsuhteisiin liittyvissä asioissa.
Älä yritä sälyttää valehteluasi yhteiskunnan harteille. Mikäli jätät sairaan tai muuten apua tarvitsevan pulaan, niin myönnä, että olet valehdellut sairaanhoitajan lupausta antaessasi.
Jos niin on, niin tuollaiset saavatkin lähteä. Eihän heihin ole luottamista. Hehän voivat sanoa itsensä irti ja sanoa, että vähentäkää palkasta irtisanomisaikani palkka ja jättää potilaan kuolemaan. En todellakaan tuntisi olevani turvallisissa käsissä tuollaisen valehtelijan hoidossa.
Mikäli jätät sairaan tai muuten apua tarvitsevan pulaan,
Olet ymmärtänyt väärin. Näin ei tehdä. Kyseessä on laillinen irtisanominen irtisanomisajalla kuten kaikessa muussakin työssä. Hoitajan lupauksissa ei luvata sellaista, etteikö hoitaja saisi vaihtaa työpaikkaa, alaa tai sanoa sopimustaan irti. Jokaisella työntekijällä alasta riippumatta on velvollisuuksia työsuhteessa ollessaan, mutta kenenkään ei ole pakko hakea työtä tai pysyä samassa työpaikassa.
"pyhä sairaanhoitajan lupaus?"
En itse ole sellaista vannonut, eikä meiltä sellaista olla koskaan vaadittu.. siis olen loppuvaiheen opiskelija. Ja töissä olen ollut jonkin verran opiskeluaikanani.
rauhassa. Taitaa ne potilaatkin mieluummin kuolla kuin kustantaa teidän Thaimaan matkoja veromarkoin.
lisärahaa kunnille niin monet kunnat ovat tosi tiukilla ja se tietää huimaa veronkorotusta kaikille myös korotuksia vaatineille hoitajille. Kyllä hoitajat ovat vastuussa silloin veronkorotuksista ja irtisanomisiin mentäessä hoitotyön laiminlyömisistä. Olisitte tyytyneet jo harvinaisen hyvään tarjoukseen, mutta ei kun teidän täytyi saada tuplakorotus. Kohtuus kaikessa.
Mene kuivaamaan korvantaustasi, ennen kuin tulet paljastamaan tyhmyytesi.
Vai on hoitajat vastuussa kunnan ja valtion toimeentulosta, HUPSISTA JA lehmätkin lentää.
Yhteiskunnalla ei ole koskaan ollut varaa korjata epäkohtaa hoitohenkilöstön palakn korjaamiseen. Aina on ratsastettu hoitajien kutsumuksella ja kiltteydellä. Vaan kun kutsumuksella ei maksella lainoja ja elätetä perheitä. Jos nyt ei korjata näitä palkkausasioita ei tulevaisuudessa ole alalle ketään tulossa, ei kai nykynuoret ole hulluja.
Tämä on nyt tahdon asia ja arvo kysymys yhteiskunnalta. Yhteiskunnan tulee arvostaa ja turvata tulevaisuudessakin inhimillinen hoito ja se ei ole yksittäisen hoitajan vastuulla.
"Oletko vastuussa myös itsellesi ja yhteiskunnalle? Etkö luvannut pyhästi sairaanhoitajan lupauksissasi edistää terveyttä?
Mitä nyt teet? Edistätkö terveyttä? Onko se terveyden edistämistä, jos jätät hoidon tarvetta vaativan potilaan hoitamatta? Onko terveyden edistämistä, jos jätät nuoren synnyttävän äidin synnyttämään yksin? Olette valheellisesti luvanneet hänelle, että te olette tukena, kun synnytyksen aika tulee. Mene itseesi ja mieti."
Suomessa ei ole koskaan ollut maaorjuutta, ei edes tsaarin aikana. Jokaisella on oikeus valita ammattinsa ja halutessaan myös vaihtaa sitä. Vai haluammeko viedä yhdeltä ammattikunnalta tämän perusoikeuden ja tehdä heistä yhteiskunnan orjia, joiden on palveltava maata minimaalista korvausta vastaan?