Rantautumispaikat

Mahtasko joku tietää hyviä rantautumispaikkoja Suur-saimaan alueella?
Suursaimaan lomakylä tietenki on mukana jo.
Tarkotus nimittäin juhannusviikolta 2 viikkoo etteenpäin ajella paatilla ks.suunnilla.
Mahd.polttoaineen saantipaikatki ko.alueelta ois kiva tietee.(veneelle,ja rantautuessa ehkä itellekki)
5676
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sulkavalle menee hieno vesireitti ja siellä on palveluiltaan ja henkilökunnaltaan paras vierasvenesatama missä olen itse käynyt. Viime kesänä sieltä vielä sai ainakin bensaa, tästä kesästä en tiedä.


Matkaa tietysti tulee jonkun verran...

Äänestä
  • Kumma, että nykyään harrastetaan kaikenlaista muka retkeilyä ja aina pitää olla palvelut lähellä. Olen veneillyt 30 vuotta pääasiassa merellä ja saimaan vesistöäkin on koluttu moneen kertaan pohjoisia vesiä myöten. Kyllä 2 viikkoa ilman palvelusatamia pitäisi sujua ( varamuonakin siihen riittää).

    Äänestä

  • Tai osta saimaankäyntisatamat allaolevasta osoitteesta hintaan 16 eskoo. Ennen nämäkin sai karttasarjan mukana ilmaiseksi.

    http://www.finnlake.com/saimaa/

    Äänestä

Käy Kaupungin matkailutoikistosta /infopisteestä veneilijän Saimaa lehti. (tai nimi oli jotain sinnepäin. Siinä on kerrottu rantautimispaikkoja ja satamien palvelutaso. Paikkoja on tosi paljon. Riippuu mistä pitää, haluaako olla luonnon helmassa vai palveluiden ääressä, esim Puumala on kiva paikka. Ja jos etelä-saimaalla pyörit niin käy Ruuhon saaressa ja satamo saaressa. Kivat laguunit joista löytyy saunat eikä tarvii olla yksin.Tuo jo mainittu veneilysaimaa.com on hyvä vinkki. Itse olen tulostanut sen kaiki sivut ja järjestänyt ne reittien mukaan nippuun ja katsellut sieltä mitä reitin varrella on tarjolla. Tosin nyt ne on varmaan kaikki käyty

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kesä Ristiinalainen kirjoitti:

Mahtasko joku tietää hyviä rantautumispaikkoja Suur-saimaan alueella?
Suursaimaan lomakylä tietenki on mukana jo.
Tarkotus nimittäin juhannusviikolta 2 viikkoo etteenpäin ajella paatilla ks.suunnilla.
Mahd.polttoaineen saantipaikatki ko.alueelta ois kiva tietee.(veneelle,ja rantautuessa ehkä itellekki)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu