Hommasin kesäkuussa 63l akvaarion jossa oli 2 kääpiörihmakalaa, taistelukala, 6korutetraa ja monneja. Noin kuukausi sitten toinen kääpiörihmakala ja yksi korutetra kuolivat olman näkyviä oireita... Muut kalat pirteitä.
Pari päivää sitten huomasin taistelukala uroksella turvonneen vatsa/rinnanseudun. Pistin sen karanteeniin ettei tartuttaisi muihin mitään. Tuvonneesta kyljestä on myös lähtenyt pari suomua. Kala syö kuitenkin normaalisti. Huomasin myös, että taitelukala on nyt alkanut puhallella kuplia karanteeniakvaarion pintaan. Mistä kummasta voi olla kyse?
Tosi epätietoinen olo kun ei tiedä mitä pitäis tehä!!!
Taistelukalalla ONGELMA!
Nimetön
3
1425
Vastaukset
- ;DD
Apu voisi löytyä vesiarvoista, joten viitsitkö laittaa ne tähän? Kerro myös hoitorutiinisi esim. veden vahtojen väli.
- Nimetön
Valitettavasti vesiarvoja ei ole katsastettu aikoihin, joten niistä tuskin on apua. Tutkisivatohan liikkeessä jos veisi näytteen...?
Vesi vaihdetaan parin viikon välein n.40%. Kalat ruokitaan aamuin ja illoin Tetran kalojen väriä tehostavalla ruualla ja satunnaiseti myös surviaisen pakastekuivatuilla toukilla. Suodattimen puhdistan viikon välein.
- Anonyymi
Hei kuinka usein tuokin taistelukalan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1982747Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64941
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246860Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21853Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies93820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290811Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93719