Taistelukalalla ONGELMA!

Nimetön

Hommasin kesäkuussa 63l akvaarion jossa oli 2 kääpiörihmakalaa, taistelukala, 6korutetraa ja monneja. Noin kuukausi sitten toinen kääpiörihmakala ja yksi korutetra kuolivat olman näkyviä oireita... Muut kalat pirteitä.
Pari päivää sitten huomasin taistelukala uroksella turvonneen vatsa/rinnanseudun. Pistin sen karanteeniin ettei tartuttaisi muihin mitään. Tuvonneesta kyljestä on myös lähtenyt pari suomua. Kala syö kuitenkin normaalisti. Huomasin myös, että taitelukala on nyt alkanut puhallella kuplia karanteeniakvaarion pintaan. Mistä kummasta voi olla kyse?

Tosi epätietoinen olo kun ei tiedä mitä pitäis tehä!!!

3

1432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ;DD

      Apu voisi löytyä vesiarvoista, joten viitsitkö laittaa ne tähän? Kerro myös hoitorutiinisi esim. veden vahtojen väli.

      • Nimetön

        Valitettavasti vesiarvoja ei ole katsastettu aikoihin, joten niistä tuskin on apua. Tutkisivatohan liikkeessä jos veisi näytteen...?
        Vesi vaihdetaan parin viikon välein n.40%. Kalat ruokitaan aamuin ja illoin Tetran kalojen väriä tehostavalla ruualla ja satunnaiseti myös surviaisen pakastekuivatuilla toukilla. Suodattimen puhdistan viikon välein.


    • Anonyymi

      Hei kuinka usein tuokin taistelukalan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3343
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1843
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      28
      1517
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      82
      1369
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1004
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      64
      839
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      766
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      697
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      676
    Aihe