aloitin roakuurin. harrastan erittäin paljon liikuntaa.
roa poistaa nivelistä vissiin nestettä, ja voi aiheuttaa siis kipua niin niveliin ku lihaksiinki, varsinki jos harrastaa paljon liikuntaa. liikunta on mulle hyvin tärkeää, enkä oo valmis siitä luopumaan. ootteko te huomannu roan vaikuttavan niveliin/lihaksiin? mulla on taipumusta kyl jo nytki niveltulehuksiin, ja pahin pelko on et roan myötä se alkaa kunnolla.
jos kuuri vaikuttaa paljon fyysiseen olemukseen, luovun ennemmi kuurista ku liikunnasta.. mut kai täs pitää vaa seurailla.
roa poistaa nivelistä vissiin nestettä, ja voi aiheuttaa siis kipua niin niveliin ku lihaksiinki, varsinki jos harrastaa paljon liikuntaa. liikunta on mulle hyvin tärkeää, enkä oo valmis siitä luopumaan. ootteko te huomannu roan vaikuttavan niveliin/lihaksiin? mulla on taipumusta kyl jo nytki niveltulehuksiin, ja pahin pelko on et roan myötä se alkaa kunnolla.
jos kuuri vaikuttaa paljon fyysiseen olemukseen, luovun ennemmi kuurista ku liikunnasta.. mut kai täs pitää vaa seurailla.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mulle määrättiin 1mg/painokiloa kohti päivässä annostukseks. lienee aika paljon, yleinen annos kun on 0,5mg/kg. en ees kyselly lääkäriltä ku en asiasta viel tienny.. luulen että pudotan alkuannostuksen n. 0.5mg/kg.
mitään maksa-arvotestejä ei tehty, eikä muutakaan.. ainoastaan punnitutti vaa´alla.. eikä kyselly paljoo mtn.. raskaaks ei vaan saa tulla, sano... mulla on lievä/"tavallinen" akne, aikasemmin oon kokeillu yhtä paikallishoitolääkettä.. MUTTA eiköhän se lääkäriki tiiä jtn.. :D
ei sun nyt loppuiäkses siitä tarvii luopua, pari kk vaan
ja voit tehä jotain kevyempää ettei kunto ihan kokonaan lask
Itsellä kuuri menossa, tosin loppusuoralla. Aloitin silti salilla käynnin ja lenkkeilyn, eikä nivelkipuja ole juuri ollut.
Voisi olla parasta että ottaisit liikunnan hieman kevyemmin kuurin aikana/aluksi ja katsoisit että miltä tuntuu.
Niin eli roacuttan kuuria ei missään nimessä kannata ottaa ensimmäisenä vaihtoehtona aknen hoitoon, roacuttan kuuri kannattaa ottaa vasta sitten kun pärstä on tosi pahassa kunnossa ja mikään ei auta.
Sillä noi sivuvaikutukest on aika pahoja vaikka ihotauti lääkärit niitä koittaa kauheesti vähätellä!
ja tossa roa kuurissa ei oo kyse mistään parista kuukaudesta. nimittäin se normaali kuuri on se 300 kapselia, ja se kuinka nopeeta ne vetää on ihan kiinni annostuksesta ja annostus on taas kiinni kaikesta painosta ja tämmösistä. eli jos roacuttan kuurin alottaa niin kyllä siinä voi mennä helposti lähelle vuotta ennenkun se on ohi, koska toi A -vitamiini kertyy maksaan ja se vaikuttaa vielä monta kuukautta kuurin lopettamisen jälkeen.
Mutta kaikki sivuvaikutuksethan on tietenkin yksilöllisiä joillakin koko roacuttan ei vaikuta yhtään mitään, joillaikin tulee hirvee masennus jne..
Mutta roacuttan kuurin aikana kyllä pitää liikuntaa rajottaa se on itsestään selvä asia roahan poistaa kaikkia nesteitä elimistöstä iho kuivuu, huulet rohtuu ja halkeilee, ja nivelistä poistuu nestettä ja kovan liikunnan seurauksena nivelet voi roakuurin aikana tulehtua ja tulla tosi kipeiks eli roacuttan kuurin aikana ei saa kyllä reuhtoa paljoo eikä kuurin jälkeenkään pariin kuukauteen.
Ite söin roacuttania vaan pari viikkoo kun se vaikutti mielialaan niin paljon: masennuin ihan hitosti ja olin kokoajan ärtynen, iho kuivu, huulet halkeili ja suupielet repeili, ja selkä tuli kipeeks.
Suosittelen kyllä kokeilemaan kaikkia mahollisia hoito keinoja ennen roacuttani. Esimerkiks ruokavaliolla on tosi suuri vaikutus, sitten kosmetologilla on tosi hyviä hoitoja, ja terveellisen ruokavalion lisäks kannattaa syyä tiettyjä ravintolisiä: aloe vera juoma, tyrni öljy kapseleita, sinkki kapseleita, pii juomaa, bacostan kapseleita (bacostan on uus luonnon mukainen ravintolisä/lääke aknen hoitoon jolla ei oo mitään sivuvaikutuksia), omega 3 kalaöljy kapseleita, maitohappo bakteeri kapseleita, jne..
punttisalilla treenaat niin ei kannata kyllä mitään massaohjelmaa treenata; aiheuttaa liikaa kipua niveliin kun isot painot. Treenaa pikkusen pienemmillä painoilla ja enemmän toistoja.
Tiedän ton tunteen, ett liikuntaa ei halua lopettaa kokonaan ja kyllähä sitä pystyy harrastamaankin; esim myös juosta. Mutt älä nyt kuuria lopeta kesken; järki käteen tossa asiassa; haluutko sitte kärsiä aknesta loppuelämän...
Itellä annostus joka toinen pvä 2x20mg ja joka toinen 3x20mg ja treenaan salilla ja juoksen ja pyöräilen tsygellä ympäri vuoden eli ei sun tarvi totaalisesti liikuntaa lopettaa.
alaselkäkipua joka pahenee liikkuessa. Myös nivelet ja lihakset kipeytyy helposti ja on pakko ollut löysätä liikuntaa. Normaali liikkuja olen tähänki asti ollut mutta nyt on joutunut esim pitkät juoksulenkit vaihtamaan kävelyyn ja sekin tuntuu selkää rasittavan.
Myös pitkään paikoillaan istumisen jälkeen ylös nousu on kuin vanhuksilla, tönköillä jaloilla liikkeelle!
Kuurin syön kuitenki loppuun...