suvi 440:stä ja - puolia ja miten ison moottorin siihen vois laittaa. oisko 8hv 4 tahti liian iso ? onko kellään omakohtaisia kokemuksia kyseisestä veneestä ?
suvi 440 ??
13
10248
Vastaukset
- Jari
En muista voittiko kokoluokkansa,mutta pärjäsi erittäin hyvin.
Siinä testattiin mm. 5hv:n moottorilla jolla se jo plaanasi melko hyvin.Siis nousi pintaliukuun.- Osku
Minulla on kyseinen vene 5 hepan moottorilla. Kysehän on soutuveneestä, jota ko. kone kuljettaa oikein hyvin. Olen muutenkin veneeseen erittäin tyytyväinen. Suosittelisin kyllä vähän tehokkaampaa konetta, esim. 8 hp.
Venehän ei liu'u 5 hepan koneella, enkä usko, että sitä voisi turvallisesti edes ajaa liukunopeudella, runkomuotoa kun ei ole suunniteltu sellaiseen. - suvi 440
Osku kirjoitti:
Minulla on kyseinen vene 5 hepan moottorilla. Kysehän on soutuveneestä, jota ko. kone kuljettaa oikein hyvin. Olen muutenkin veneeseen erittäin tyytyväinen. Suosittelisin kyllä vähän tehokkaampaa konetta, esim. 8 hp.
Venehän ei liu'u 5 hepan koneella, enkä usko, että sitä voisi turvallisesti edes ajaa liukunopeudella, runkomuotoa kun ei ole suunniteltu sellaiseen.miten perä kantaa jos ajaa yksin esim.8hv moottorilla tuleeko perästä vedet sisälle ??
minkälainen on soutaa kyseistä venettä kun sehän ei ole ihan normaali soutuvene kun siinä on leveämpi perä. - Osku
suvi 440 kirjoitti:
miten perä kantaa jos ajaa yksin esim.8hv moottorilla tuleeko perästä vedet sisälle ??
minkälainen on soutaa kyseistä venettä kun sehän ei ole ihan normaali soutuvene kun siinä on leveämpi perä.Viis- ja kahdeksanheppasen painoero on niin pieni, että kyllä se perä kantaa. Näin pienessä veneessä on hyvä muutenkin säätää moottorin trimmiä aina sen mukaan, miten vene on kuormattu.
Vene on kevyt ja hyvä soutaa. Tietysti sivutuuli hankaloittaa soutamista enemmän kuin perinteisen mallisessa soutuveneessä. Jos soutaminen ei onnistu, voi vetää moottorin käyntiin. Esimerkiksi verkkoja nostaessa ja laskiessa, venettä on helppo hallita moottorilla. - jpee
Osku kirjoitti:
Viis- ja kahdeksanheppasen painoero on niin pieni, että kyllä se perä kantaa. Näin pienessä veneessä on hyvä muutenkin säätää moottorin trimmiä aina sen mukaan, miten vene on kuormattu.
Vene on kevyt ja hyvä soutaa. Tietysti sivutuuli hankaloittaa soutamista enemmän kuin perinteisen mallisessa soutuveneessä. Jos soutaminen ei onnistu, voi vetää moottorin käyntiin. Esimerkiksi verkkoja nostaessa ja laskiessa, venettä on helppo hallita moottorilla.mulla oli suvi 440 sm marinerin 9.9 koneella.se kyllä kulki lujaa mutta oli aivan kaamea ajaa. välillä perä lähti ikään kuin alta sivulle. huh. varmaan se 8 kone on paras vaihtoehto. hyvä se on soutaa, siinähän on hiekka/hartsi köli. ainoa miinus itse veneelle on hinta.
- suvi 440
joo kiitos tiedoista tähän asti.. lisää vain kokemuksia jos tietoa löytyy !!!
- lukija
Kipparin numerossa 7/2002 on käyttäjän kokemuksia Suvi 440:stä Kokemuksia veneessäni -sarjassa. Siinä omistaja tuntuu olevan varsin tyytyväinen, on tosin tehnyt itse pieniä parannuksia. Koneena on 10-heppainen kaksitahti-Mercury, jolla vene kulkee 20 solmua. Tosin suositus on 4-8 hv. Ihan mielenkiintoinen juttu, kannattaa vilkaista.
- suvi 440
lukija kirjoitti:
Kipparin numerossa 7/2002 on käyttäjän kokemuksia Suvi 440:stä Kokemuksia veneessäni -sarjassa. Siinä omistaja tuntuu olevan varsin tyytyväinen, on tosin tehnyt itse pieniä parannuksia. Koneena on 10-heppainen kaksitahti-Mercury, jolla vene kulkee 20 solmua. Tosin suositus on 4-8 hv. Ihan mielenkiintoinen juttu, kannattaa vilkaista.
mistä saisin käteeni kyseisen kippari lehden ??
- kirjastosta
suvi 440 kirjoitti:
mistä saisin käteeni kyseisen kippari lehden ??
Kannattaa kysäistä lähimmästä kirjastosta, ainakin isompiin kirjastoihin Kippari saattaisi tulla. Toinen mahdollisuus on pyytää kopio lehden toimituksen sihteeriltä Satu Bahilta (09) 1566 6234 tai sähköpostilla osoitteesta [email protected]
Kopio maksaa 4,5 e, joten kirjasto tulee halvemmaksi.
- Timbeeee
Meillä on tollanen suvi 440 tohatsun 9.8 moottorrilla ja toimii siinä kohtuu hyvin.
- Woimapuhuu
En lähtisi mietiskelemään jotain 8hv konetta alkuunkaan,vaan ihan suosiolla laitat siihen ysikymppisen kakstahti myllyn. Ei tartte kokoajan ajella kahva pohjassa.
- suvi.440
Ajattelkn V10-konetta
- tsgsgsghrswth
Ei mitään v10 mopoja.... Nuo normi 2t/4t polttomoottorit on niin sou lääst season....
2kpl General Electric F404-GE-402 jälkipolttavaa ohivirtausmoottoria, niin rupee oikeesti kulkee johonkin suutaan.... Työntovoima 48,2 kN per moottori kuivana, 79,2 kN jälkipolttimella. Suurin nopeus niin nopeasti kuin vedessä uskallat ajaa ja veneesi kestää....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja3462771Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?1201539Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul481370Mikä häpeä Haapaveden kaupungille
Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa57987Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan15984Tojotamies törttöili taas auton eteen
Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta27934Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo149898En sano tätä pahalla
Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm81898- 80888
Tiedättekö miksi mies on olemassa?
Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar205829