Miten ihmeessä asennetaan DVD -asema joka on sata-liitännällä?! tällä hetkellä kaapeli joka on asemalta menee emon SATA1:n ja virtakaapeli menee minne pitääkin. mutta kone ei vaan tunnista tätä, biosistakaan ei löydy?!
DVD -asema ongelma SATA
onkelmiaaaaa
2364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tarkista nyt vaikka ensiksi että sen sata-ohjaimen ajurit on asennettu ja itse ohjain on määritelty käyttöön bios setupissa tai ohjaimen omassa setupissa. Ohjaimen tyypin ja seikkaperäiset ohjeet löydät emolevysi manuaalista.
Eli ostin uude emolevyn vanhan tilalle, sellaisen että siinä oli s-ata liittimiä johon ostin DVD aseman ja yritin asentaa XP:eetä, vaan DVD:ee asemaa ei löytynytkään.
Laitoin väliaikaisesti vanhan DVD:ee aseman uden aseman lisäksi. Kun olin saanut XP:een asennettua laitoin tietysti uuden emolevyni CD:ee asennuslevyn siihen vanhaan asemaan edelleenkin ja asensin kaikki ajurit siitä.
Johan löytyi myös uusi DVD asema vaan en ole heittänyt vanhaakaan vielä pihalle että jos vielä sitä tarvitsen.