Kiinnostaisi tietää kuinka teitä muita lyhytkasvuisia hoidetaan aikuisiällä. Kävin 18 -vuotiaaksi asti säännöllisesti HYKS:in lasten ja nuorten polilla ja viimeisellä käynnilläni lääkäri sanoi, että seuranta olisi jatkossa todennäköisesti Ortonissa. Mutta nyt tilanne on se, että jos on tarvetta, niin oman terveyskeskuksen kautta täytyy saada lähete eteenpäin aluesairaalaan ja siellä katsotaan onko tarvetta esim. leikkauksille (siellä taas tehdään kaikki mahdollinen ja mietitään lähetetäänkö vielä eteenpäin). Onko muillakin näin?
Epäilyttää onko edes aluesairaalan lääkärit päteviä hoitamaan näin harvinaista sairautta, kun aina HYKS:ssä olen kuullut että Helsingissä on ainoat tähän sairauteen perehtyneet lääkärit. Nyt olisi tarvetta päästä taas lääkärille, mutta en ole vielä päässyt tk:ta pidemmälle kun lääkärin mielestä ei ole vielä syytä laittaa eteenpäin.
Tuollainen käytäntö on minusta huono, kun tämä sairaus on harvinainen ja pysyvä, niin olisi parasta että seuranta ja hoito keskitettäisiin yhteen paikkaan.
Sairauden seuranta
6
1065
Vastaukset
- Minä vaan
kävin tosiaan siihen saakka kunnes täytin 18-vuotta keskussairaalassa, muutaman kerran kävin hyksissä ja ortonissa. sitten kun täytin 18, kaikki lyhytkasvuisuuden seurannat, hoidot, tutkimukset, yms. loppui siihen!
nykyään olen lääkärin b-lausunnot hakenut yksityispuolelta silloin kun olen niitä tarvinnut. terveyskeskuksesta ei ole paljon apua saanut, omalääkäri ei osannut kirjoittaa kelalle b-lausuntoa vaikka vein valmiita malleja aikaisemmista lausunnoista. piti käydä kolmella eri lääkärillä ennenkuin tk:sta sai edes jonkinmoisen b-lausunnon käsiinsä.
minä ajattelen että pitäisi olla jokin keskitetty paikka mihin voi varata ajan ja mistä saa apua, tarvitsematta välttämättä lähetteitä, yms paperisotaa ja monia turhia lääkärikäyntejä ja pitkiä vastaanotolle kutsumisen odotteluja.- kokemusta on...
Omasta kokemuksesta sen verran että minäkin sain säännölliset käynnit Helsinkiin siihen saakka kun täytin 18v, nyt käyn edelleen Hesassa, kun tarve vaatii, perinnöllisyyslääketieteen puolella... varaan itse ajan sinne ja lääkäri hoitaa tk.sta jälkikäteen maksusitoomuksen...
- -bertta-
Lyhytkasvuisten sivuilta löytyy linkkejä tukihenkilöihin, heiltä saa varmaan tietoa mihin kannattaa alkuun ottaa yhteyttä.Ei kannata jäädä vaivoja liian pitkään kärsimään, koska siitä saattaa jäädä pysyviä vikoja jotka olisi korjattavissa, jos asiaan saisi ajoissa apua. Olkaa lujana vain, ja vaatikaa. Siinä on teidän elämän laadusta kyse!
- minapendawe
mulla oli kans sama juttu. 18 vuotiaaksi asti kävin muistaakseni kolmen tai viiden vuoden välein hyksissä ja vuoden välein kysissä kontrollikäynneillä.
Kun täytin 18 hyksissä sanoivat saman eli että jos tulee jotain niin ensin oman paikkakunnan tk:hon ja sieltä sitten lähete.
Ei kyllä ole tarvinnut käydä lääkärissä lyhytkasvuisuuteen liittyvissä asioissa kohta kahteen vuoteen. - Lyhytmies24
Juuri pidetyssä (19-21.10) syyskokouksessa Ilkka Kaitila piti aiheesta luennon. Hän suositteli HUS:n harvinaisten luustosairauksien keskusta, joka on ilmeisesti aloittanut tänä vuonna.
Kuten alkuperäisessä viestissä, hän mainitsi myös Ortonin harvinaisten luustosairauksien keskuksen. Sinne pääsee lähetteellä ja maksusitoumuksella, mutta tarjolla on myös yksityislääkärin vastaanottoja. - pieni äiti
mulla oli kanssa hyksissä leikkaukset,ja kontrollit 18 vuoteen asti, ja nyt tilannetta ei seurata missään. mulla myös harvinainen sairaus ja täällä tk-lääkäri sanoi vain että ota yhteyttä hoitavaan tahoon,kuuluisi kuulema yliopisto sairaalan hoidettavaksi, mutta eivät voi lähetettä sinne laittaa.. eivätkä voi millään tavalla tilannettani helpottaa.. sairaskertomukseni taitaa kaiken lisäksi olla jumissa hyksissä, vaikka niitä on millon kukakin sieltä pyytänyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1507870Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1007310Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317202Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t216838Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht26526Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t756374Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv236104Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126062Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?475478Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845380