tere! Volvo 850 2.5 10v -94 ääntää ikävästi apulaitteiden hihnan paikkeilta, ääni kuulostaa rikkinäisen laakerin kuuloiselta, mut kun lämpenee niin ääni muuttuu ajoittaiseksi vinkumiseksi.
Kärsiikö tällä enää ajella? Miten kannattaisi alkaa vikaa etsimään?
Kärsiikö tällä enää ajella? Miten kannattaisi alkaa vikaa etsimään?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Apulaitehihna pois. Käynnistä kone, jos ääni jatkuu hinaa korjaamolle.
Jos ääni jäi pois vika on apulaitehihnan pyörittämissä laitteissa, pyörittele ja kuuntele.
Moniurahihnankiristäjän laakeri varmaa antaa äämtä.Eli se automaattikiristäjä jossa hihnapyörä on ymyös tarkistettava osa.
epäilen tehostimen pumppua, en ole vielä joutanut tutkimaan isommin.
Itsekkin ajattelin tehostinta kun ääni kuuluu juurikin siitä. Mut käyn aluksi kiristäjän kimppuun elikkä miten kiristin lähtee irti?
Kiitokset :)
Ota rengasavaimen jatkovääntovarsi vie siihen ylhäällä olevan hihnapyörän takapuolellle näkyy alumiini osa jossa 4 kantttinen reikä ,avain sisäään ja käännä eteenpäin avainta ja laita vaikka eristenauhalla kiinni siihen ilmanottto putkeen siksi aikaa kun irrotat hihnan.Kuten huomaat tilaa ei ole paljon työskennellä.Laske avain hitaasti takaisin ja kokeile käsillä onko väljyyttä kiristinpyörissä ja missä hapessa laakerit.Irrota kyseinen vekotin jos tarvista vaihtaa uusiin.Näkyy ne pultit hyvin.Toiseksi onhan tehostimessa hyvät öljyt ja riittävästi Mobil ATF 220 ,muista vaihtaa samaan aikaan kuin jäähdytysnesteet eli 60tkm välein vaihto maksaa 6€ eli ihanan halpaa.Jos laitat saman hihnan takaisin merkkaa ennne irrotusta pyörimis suunta ,kannataa aina laitttaa uusi jos ei varmuuttta koska viimeksi vaidettu Jakohihna vaidetaan silloin kuuluu vaihtaa moniurahihna kanssa.