POIS KALENTERISTA

shitShEeAteR

Isänpäivä jos mikä on totaalisen turha juttu. Äiti sentään aina tietää ja tuntee lapsensa, ja äitihän ne lapset synnyttääkin n. 9 kk:n raskauden jälkeen.
Mutta, melkeinpä kuka tahansa miespuolinen voi olla potentiaalinen " isä " edes itse sitä tietämättään.

Suomen Lakiin isyyden virallinen ja juridinen määritelmä olisi jo iät ajat sitten pitänyt todella uudistaa, nykypäivään edes jotensakin verrannolliseksi.

Itse kokemuksesta tiedän; biologinen isyys ei esimerkiksi (välttämättä) koskaan täydenny lapselle " oikeaksi isyydeksi ". Lapsen todellinen isä on se, joka lapsen kasvattaa lapsen äidin kanssa ja huolehtii lapsensa kaikista perustarpeista.

Isyyden määritelmä on " ei mitään ".
Äitiyden vastaavaan verrattuna.

Sitäpaitsi, isänpäivä on verrattavissa Halloweeniin; kumpikin tulleet jenkeistä tänne Pohjolan perukoille.

9

1062

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nnnniiiiii

      joo edi tulis mieleenkään että päästäisin mun poikaa isänpäiväks biologiselle isälle isänpäivänä

    • muita päiviä

      Mikäs pakko sitä on viettää. Kalenterihan on täynnään kaikenmaailman päiviä, eikä niistä tarvitse kenenkään välittää, jos ei kiinnosta.

      Päätös on aivan sinun.

    • toiset on

      isiä,kuin toiset on myös äitejä joille ei voi "biologista"lastaan antaa.

    • siruna

      Lastenlapset hyörii pappansa ympärillä ja suukkoja napsuu kilvan parransänkeen.
      On aivan oikein,että ISÄNPÄIVÄ on heistä suurin osa
      tuo "leivän pöytään".
      Tunnen useita äitejä,jotka pienillä palkoillaan ostavat lapsilleen vaatteita ja myös kodin liinavaatteet.
      Isä maksaa niin ruoan kuin sähkön,veden ja lämmön.
      Yleensä mies kuljetta lapset eri harrastuksiin.
      Isänpäivänä hän saa ansaitsemansa Kiitoksen!

      • Höh höh

        Kaikki juhlapäivät joutaisivat jo romukoppaan.
        Ne ovat vain kauppiaitten rahastuspäiviä!


    • äiti rakkaus, isä kuri

      jaa, äidithän ne on loppupeleissä lastensa isät valinnu (en tunne yhtään,joka ois väkisin tullu jollein idiootille raskaaks),joten siinä vaiheessa kai on hyvä myös miettiä, et onko kyseinen henkilö kypsä saamaan kiitosta isänpäivänä.
      Ja kyllä ne isäpuoletkin aina kiitoksen ansaitsee ja myös saa. Ei se juhla oo pelkästään biologisille isille tarkotettu, vaan niille, jotka on ollu isän roolissa. Meillä juhlitaan ukkia, vaaria, isiä ja isipuolta. Kaikki on kiitoksensa ansainnu (vaikkei isi asukaan äitin kanssa). Jokainen isi on tärkeä ja jokaista juhlitaan ja iloitaan. Kyllä mun mielestä molemmat vanhemmat on juhlansa ansainnu ja lapsilla on oikeus silloin ymmärtää ja kiittää vanhempiaan.

      Niin, ja meillä oltiin yhdessä "raskaana" ne yhdeksän kk. Täytyy kyl nostaa hattua, et joku on niinkin kauan jaksanu minunlaistani hormonihirviötä joskus vuosia sitten. Näin jälkeenpäin ajatellen minä sain äitinä jopa sen helpomman osan ( synnytys mukaan luettuna): isi toteutti äitin pesänrakennusviettiä, lohdutti, kun kaikki asiat itketti ja otti työstä vapaata nahdäkseen täysin ilman helpottavaa lääkitystä raaimman tapahtuman elämänsä aikana. sen jälkeen vielä pesi vastasyntyneen, limaisen lapsukaisen sillä aikaa, kun äiti nukkui univelkaa pois sairaalavuoteella. Minä ainakin äitinä voin kiittää ja kiitänkin lapseni isää isänpäivänä.

    • juhla....

      www.pulju.net

    • selevä

      Isäni kuoli ollessani vauva ja niin mummo on minut kasvattanut äidin kanssa. Ala-asteella teimme isänpäiväkortteja ja minä mietin kenelle tehdä ku ei ole isää tai isäpuoltakaan. Sitten siitä päivästä lähtien olen mummoa onnitellut kortein ja kukin isänpäivänä(vaikka mummo joskus ärähti että minä mikään isä ole)koska hän korvasi sen mitä en koskaan saanut, isän. Ja aion viedä tänäkin isänpäivänä kukkaset, vaikkakin haudalle(rakas mummo nukkui pois kesällä). Minulle isänpäivä on siis tärkeä päivä ja varmasti monille muillekin. Monet isäthän muuten jää nykyään hoitaa lapsia kotiin ja tekevät paljon enemmän lasten asioita kuin ennen.

    • eini_21v

      Kuulostipa alkuperäisen viestin kirjoittaja katkeralta, isänsä tavalla tai toisella menettäneeltä - surullista, ja samalla ikävä todeta, ettet osaa olla iloinen niiden puolesta joille on siunaantunut RAKASTAVA, ihana isä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      277
      6114
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      64
      3138
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      200
      2961
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      23
      2322
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      73
      1797
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1572
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      191
      1513
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      162
      1468
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      112
      1428
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      88
      1343
    Aihe