POIS KALENTERISTA

shitShEeAteR

Isänpäivä jos mikä on totaalisen turha juttu. Äiti sentään aina tietää ja tuntee lapsensa, ja äitihän ne lapset synnyttääkin n. 9 kk:n raskauden jälkeen.
Mutta, melkeinpä kuka tahansa miespuolinen voi olla potentiaalinen " isä " edes itse sitä tietämättään.

Suomen Lakiin isyyden virallinen ja juridinen määritelmä olisi jo iät ajat sitten pitänyt todella uudistaa, nykypäivään edes jotensakin verrannolliseksi.

Itse kokemuksesta tiedän; biologinen isyys ei esimerkiksi (välttämättä) koskaan täydenny lapselle " oikeaksi isyydeksi ". Lapsen todellinen isä on se, joka lapsen kasvattaa lapsen äidin kanssa ja huolehtii lapsensa kaikista perustarpeista.

Isyyden määritelmä on " ei mitään ".
Äitiyden vastaavaan verrattuna.

Sitäpaitsi, isänpäivä on verrattavissa Halloweeniin; kumpikin tulleet jenkeistä tänne Pohjolan perukoille.

9

1085

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nnnniiiiii

      joo edi tulis mieleenkään että päästäisin mun poikaa isänpäiväks biologiselle isälle isänpäivänä

    • muita päiviä

      Mikäs pakko sitä on viettää. Kalenterihan on täynnään kaikenmaailman päiviä, eikä niistä tarvitse kenenkään välittää, jos ei kiinnosta.

      Päätös on aivan sinun.

    • toiset on

      isiä,kuin toiset on myös äitejä joille ei voi "biologista"lastaan antaa.

    • siruna

      Lastenlapset hyörii pappansa ympärillä ja suukkoja napsuu kilvan parransänkeen.
      On aivan oikein,että ISÄNPÄIVÄ on heistä suurin osa
      tuo "leivän pöytään".
      Tunnen useita äitejä,jotka pienillä palkoillaan ostavat lapsilleen vaatteita ja myös kodin liinavaatteet.
      Isä maksaa niin ruoan kuin sähkön,veden ja lämmön.
      Yleensä mies kuljetta lapset eri harrastuksiin.
      Isänpäivänä hän saa ansaitsemansa Kiitoksen!

      • Höh höh

        Kaikki juhlapäivät joutaisivat jo romukoppaan.
        Ne ovat vain kauppiaitten rahastuspäiviä!


    • äiti rakkaus, isä kuri

      jaa, äidithän ne on loppupeleissä lastensa isät valinnu (en tunne yhtään,joka ois väkisin tullu jollein idiootille raskaaks),joten siinä vaiheessa kai on hyvä myös miettiä, et onko kyseinen henkilö kypsä saamaan kiitosta isänpäivänä.
      Ja kyllä ne isäpuoletkin aina kiitoksen ansaitsee ja myös saa. Ei se juhla oo pelkästään biologisille isille tarkotettu, vaan niille, jotka on ollu isän roolissa. Meillä juhlitaan ukkia, vaaria, isiä ja isipuolta. Kaikki on kiitoksensa ansainnu (vaikkei isi asukaan äitin kanssa). Jokainen isi on tärkeä ja jokaista juhlitaan ja iloitaan. Kyllä mun mielestä molemmat vanhemmat on juhlansa ansainnu ja lapsilla on oikeus silloin ymmärtää ja kiittää vanhempiaan.

      Niin, ja meillä oltiin yhdessä "raskaana" ne yhdeksän kk. Täytyy kyl nostaa hattua, et joku on niinkin kauan jaksanu minunlaistani hormonihirviötä joskus vuosia sitten. Näin jälkeenpäin ajatellen minä sain äitinä jopa sen helpomman osan ( synnytys mukaan luettuna): isi toteutti äitin pesänrakennusviettiä, lohdutti, kun kaikki asiat itketti ja otti työstä vapaata nahdäkseen täysin ilman helpottavaa lääkitystä raaimman tapahtuman elämänsä aikana. sen jälkeen vielä pesi vastasyntyneen, limaisen lapsukaisen sillä aikaa, kun äiti nukkui univelkaa pois sairaalavuoteella. Minä ainakin äitinä voin kiittää ja kiitänkin lapseni isää isänpäivänä.

    • juhla....

      www.pulju.net

    • selevä

      Isäni kuoli ollessani vauva ja niin mummo on minut kasvattanut äidin kanssa. Ala-asteella teimme isänpäiväkortteja ja minä mietin kenelle tehdä ku ei ole isää tai isäpuoltakaan. Sitten siitä päivästä lähtien olen mummoa onnitellut kortein ja kukin isänpäivänä(vaikka mummo joskus ärähti että minä mikään isä ole)koska hän korvasi sen mitä en koskaan saanut, isän. Ja aion viedä tänäkin isänpäivänä kukkaset, vaikkakin haudalle(rakas mummo nukkui pois kesällä). Minulle isänpäivä on siis tärkeä päivä ja varmasti monille muillekin. Monet isäthän muuten jää nykyään hoitaa lapsia kotiin ja tekevät paljon enemmän lasten asioita kuin ennen.

    • eini_21v

      Kuulostipa alkuperäisen viestin kirjoittaja katkeralta, isänsä tavalla tai toisella menettäneeltä - surullista, ja samalla ikävä todeta, ettet osaa olla iloinen niiden puolesta joille on siunaantunut RAKASTAVA, ihana isä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      123
      1687
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe