onkohan lapsilla jotenkin erillainen kuulo? olen muutaman kerran saanut tutuilta kuulla että "kamala kun teil soi musa kovalla", omaan korvaan se ei kuulosta kovalta mutta kuuntelemme metallia joten soihan se tietty vähän kovemmalla kuin tavallinen taustamusiikki. missä menee raja sopivan ja kovan musiikin välillä lapsiperheessä? meillä on 2 alle 2 vuotiasta. ei ole ainakaan näyttänyt vielä häiritsevän kumpaakaan.
musiikista
lumina
3235
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
pienen lapsen kuulo on herkkä ja se saattaa kärsiä kovasta musiikin soitosta ja ajan myötä kuulo heikkenee.. sama pätee myös aikuisiin. Jos vieraat mainitsevat musiikin kovuudesta niin se varmaan soi liian kovaa. Itse tottuu soittamaan musiikkia tietyllä "volyymillä" eikä huomaa miten kovalla se todellisuudessa on. Lapsiasi ajatellen, siirräthän volyme- nappulaa hieman pienemmälle.
eivät ole tottuneet kovaan ääneen yleensäkään, jotenka heillä on siinä mielessä "erilainen kuulo", kun vanhemmilla ihmisillä. Eikä lapsi ymmärrä mistä kova ääni tulee, niin kuin aikuinen.Aikuisille tämä "kova ääni" on musaa, josta tykätään.aikuiset kuuntelevat musiikkia koska pitävät siitä, lapsi ei ymmärrä sitä niin.
En tiedä, kuinka alle kaksi vuotias oikein voisikaan ilmaista, että musiikki häiritsee häntä. Toki perheillä on erilaisia tapoja ja monet lapsethan kuulevat paljon musiikkia jo masussa ollessaan(niin kuin varmasti teilläkin) ja näin siihen tottuvat. Mutta jos aikuiset ovat huomauttaneet, luulen, että musiikki voi ottaa myös pienen lapsen korviin. Liian luja musiikki voi häiritä esim.lapsen keskittymistaidon kehittymistä. Lapsi ei jaksa esim. keskittyä piirtelemiseen tms.kun taustalta kuuluu musiikki, eikä musiikissa mitään vikaa ole, mutta liian lujalla olessaan se häiritsee myös vanhemman ihmisen keskittymistä.
Iloista ja aurinkoista kesää kaikille!
Kuulo on tärkeä asia, sen huomaa vasta sitten kun sen menettää. Kuulokynnyksen nousemista ei välttämättä itse edes huomaa. Korva tottuu koviin ääniin, mutta pitkän ajan kuluessa meteli herkistää korvan aistinsoluja ja kuulo heikkenee pikkuhiljaa. Lisäksi on tutkittu, että melu vaikuttaa esim. verenpainetta nostavasti joillakin ihmisillä, jolloin siitä tulee muitakin haittoja. Suosittelisin volyymin laskemista sekä lasten että aikuisten takia.