Sammakkovene

sammakkovene

Kenelläkään kokemuksia/tietoa sammakkoveneenäkin ja pioneeriveneen nimellä tunnetusta Warpak-vaneriveneestä? Kyseessä on siis kokoontaitettava vanerista tehty parimetrinen soutuvene. Vanerilaidat on liitetty pohjalevyyn vedenpitävillä kangassuikaleilla. Tätä on valmistettu Varkaudessa 1950-60 -luvulla.

9

1807

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • http://www.microcruising.com/ding1.htm

      En ollut moisesta kuullutkaan. Vain pohja ja laidat vaneria, keula ja perä kangasta. Taittuu pieneen tilaan ja säilytettävissä pystyssä esim sisätiloissa seinää vasten. Voisikohan samalla periaatteella tehdä avokanootin, tai jopa kajakin, jos kansi olisi neljäs levy (esim tarrakiinnitys kylkiin?).

      • jasdjaj

        on kajakin ja soutuveneen lisäksi joku ihme muovi/vanerijolla.Pohja ja irroitettavat istuimet vaneria, Runko aluputkea ja kyljet muovia jonka sisällä täytettävät ilmasäiliöt.Sopii pari henkilöä ja siinä on paikka moottorille..... :)


    • Sammakkovene

      Hauskaa että Sammakko kiinnostaa! Meillä oli 60-luvulla sellainen kesämökillä. Vene oli aika lailla eri näköinen kuin Yusan linkissä esitetty. Meillä oli siinä myös tehdasvarusteinen masto ja purje, ja kölin virkaa toimitti molemmilla sivuilla olleet alas käännettävät evät. Ei se mikään hääppöinen vehje näin jälkikäteen ajatellen ollut, mutta suojaisilla sisävesillä ihan hauska kuitenkin.

      Olen nähnyt jossain kirjassa(?) sitä koskevan mainoksenkin. Muistaakseni Sammakosta oli kaksi eri kokoversiota. Meillä oli ilmeisesti se pienempi, koska ei siihen kahta aikuista olisi varmaankaan saanut mahtumaan. Ainakin pioneerit olisivat joutuneet jättämään telamiinansa rannalle...


    • Tehdään vielä
    • Varkaudessa olisi yksi alkuperäiskuntoinen tyrkyllä

    • seppomartti

      Saksassa on vuosikymmeniä myyty kysyjän tekniikalla tehtyjä veneitä. Kokoontaitettuna on kuin surffilauta:
      banana-boot.de

    • jääkäri_vesillä

      Olin tilaisuudessa saamaan pioneerien vesistökoulutusta tuossa -60 luvun loppupuolella, yhden päivän ajan ja siellä kulkuneuvoina oli mm. vaneerinen kokoontaitettava vene.
      Mallia en tarkkaan muista, ehkä se poikkesi tuossa Ylen filmillä nähdystä, ainakin periaate oli ihan sama. Soutelimme meren aalloilla, ei siis missään tyvenessä, ja muistan ettei meikäläistä maakrapua edes peloittanut vaikka kulku oli vähintäänkin epätasaista, vene otti aallot hienosti eikä sisään juurikaan pärskynyt vettä, muistaakseni lastina oli kolme taistelijaa. Ajattelin silloi, että tuo olisi varsin pätevä peli siviilissäkin. Sen jälkeen en ole moista nähnyt, pioneerimuseon kokoelmissakaan en huomannut sitä olevan.
      Tuon ajan pioneerit, jos teillä on tietoa, ja onhan teillä, millä sillon soudettiin niin tänne...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      40
      3460
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      13
      2848
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2514
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1977
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      16
      1861
    6. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      47
      1824
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      53
      1799
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      55
      1533
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1488
    10. Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta

      Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule
      Sinkut
      265
      1183
    Aihe