Olet itse vastuussa

Olet itse vastuussa itsestäsi.
131112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Mikä juttu tuo nyt oli?

Äänestä
  • Jaa'a, jätän sen sinun oivallettavaksesi. Sitten kun saat sen ahaa-elämyksen, asia on päivän selvä. Itse sain ahaa-elämyksen ko. aiheesta, eikä ole juuri tarvinnut sen jälkeen valittaa maailman kurjuutta ja epäreiluutta.

    Äänestä

Otetaanpa nyt äärimmäinen esimerkki jotta pointti tulisi selväksi:

Tyttö kaapataan seksiorjaksi Venäjällä ja pidetään kellarissa viikosta toiseen. Itse hän ei ole itsestään enää vastuussa.


Okei, sanoinhan että esimerkki ampuu vähän yli, mutta se kuitenkin todistini että olet väärässä. Vaikka ihan kauniilta ajatukselta tuo mietelauseesi silti kuulostaakin

Äänestä

Paitsi ihmiset joilta löytyy lähimmäisenrakkautta, niin he kantavat myös osan toistenkin vastuusta harteillaan auttaakseen läheisiään/heikompiaan...

Äänestä

Olen tuon kyllä älynnyt jo aikoja sitten. Mutta, kun se pääsee aina unohtumaan. Samoin omat murheet kasvavat yksin puidessa liian suuriksi. Miten löytää ne oikeat mittasuhteet?? Pitäisikö alkaa lukea jotain ihmiskohtaloita ja olla iloinen miten hyvin asiat on itsellä?

Kyllä, olen vastuussa itse itsestäni, mutta entäs jos en jaksaisi yksin?

Äänestä
  • "Kyllä, olen vastuussa itse itsestäni, mutta entäs jos en jaksaisi yksin?"

    Heikot sortuu elon tiellä. :)

    Äänestä

  • joka ei miellytä. kirjoitti:

    "Kyllä, olen vastuussa itse itsestäni, mutta entäs jos en jaksaisi yksin?"

    Heikot sortuu elon tiellä. :)

    vahvat senkun porskuttaa! Antaa tulla takkiin, minähän en luovuta ihan kiusallanikaan...

    Äänestä

Maailmaa johdetaan joukoilla,elämä alkaa riippuvuudella vanhempiinsa . Kenellä on vastuu opetuksen tasosta, ympäristöpolitiikasta jne.. Sotaan on mentävä vaikka onkin vastuussa vain itsestään... Ei tämä maailma ole sellainen. Näen ihmisen enemmän laumasieluna joka voi niin hyvin kuin on lauma hyvä ja yhteistyökykyinen. Puitteet rakentuu yleensäkin järjestelmän mukaan. VAsttuuta pitää itsestään tietenkin ottaa että voisi niin hyvin kuin se on mahdollista mutta paljon riippuu onnistumisessa myös ympäristön asenteesta.

Äänestä

TEHY ssä haetaan palkkaa itselle vaikka hoidetaankin muita työkseen. Mitä sanot tästä? Heitä vastuullistetaan lakon seurauksista....

Äänestä
  • en ole aloittaja, mutta rehellisesti sanottuna valtion tulisi antaa huutia tehyn rahan-ahneille punaroistoille ja vandaaleille. Oliskos kivaa jos weimarin-Saksan malliin kaikille vaan miljaaaardeja ja miljaaaardeja, hei painetaan uutta rahaa! Kaikki ovat miljonäärejä! Miljoonansa pitää ansaita, ja tehyläiset ovat nyt lähteneet raukkamaisen kiristyksen, sabotaasin ja kansalaisten tapon yrittämisen tielle. Hurraa sairaanhoitajat, en tiedä vannotteko Hippokrateen valaa, mutta hänen sielunsa häpeää teitä lähes yhtä paljon kuin Mengeleä.

    Äänestä

ja lait ? Olisimme kuin villissä lännessä jos jokainen olisi vastuussa vain itsestään.

Äänestä
  • On totta että jokainen on periaattessa vastuussa itsestään, mutta kaikkien inhimillisten moraalien mukaisesti tulee myös auttaa heikompia. En puhu nyt kristillisistä arvoista, vaan puhtaista eettisistä arvoista, jotka pitäisi jokaisella täysjärkisellä olla kohdillaan. Ja sitä vastoin, jos esim sairastut vaikeaan masennukseen, tai vaikka skitsofreniaan, tulet vanhaksi ja kykenemättömäksi huolehtimaan itsestäsi, on hyvä tietää että joku on vastuussa sinunkin huolehtimisesta.

    Äänestä

  • Tunturihuuhkaja kirjoitti:

    On totta että jokainen on periaattessa vastuussa itsestään, mutta kaikkien inhimillisten moraalien mukaisesti tulee myös auttaa heikompia. En puhu nyt kristillisistä arvoista, vaan puhtaista eettisistä arvoista, jotka pitäisi jokaisella täysjärkisellä olla kohdillaan. Ja sitä vastoin, jos esim sairastut vaikeaan masennukseen, tai vaikka skitsofreniaan, tulet vanhaksi ja kykenemättömäksi huolehtimaan itsestäsi, on hyvä tietää että joku on vastuussa sinunkin huolehtimisesta.

    olisi todella mukava lukea enemmän, sillä tässä kirjoituksessa oli sitä toisen lähimmääisen välittämistä, mitä meidän jokaisen pitäisi tehdä voimavarojemme mukaan, toinen toisillemme.
    Ja emmehän me kukaan tiedä, mitä tulevaisuus tuo meille tullessaan.
    Ja tunturihuuhkajalle, kaikkea hyvää jokaiseen päivääsi:)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


itsestäsi kirjoitti:

Olet itse vastuussa itsestäsi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu