APUA!

pikaisia neuvoja kaipaava

Tietääkö kukaan tuomista? Asun nk ketjutalossa Ruotsissa ja takapihalla on kolme tuomipuuta, jotka ovat todella upeita keväällä. Nyt on taloyhdistys päättänyt että ne tuomet pitää hakata, koska ovat kuulemma "sairaita".

Mitä "sairauksia" tuomella voi olla? Miten voi parantaa?

Pliis lähettäkää tietoa pikaisesti! Ne meinaa hakata ne tuomet nyt viikonloppuna! Mitä voin selittää, että niitä ei hakattaisi? (se vastaava on kaiken kukkuraksi virolainen!!!)

3

620

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ellit

      Täällä keväisin tuomenehrääjäkoin toukat ovat tuomien kiusana. Toukat syövät puista lehdet ja kutovat koko puun seitin peittoon.Tuomi ei näytä kuitenkaan kärsivän lehtien syömisestä, sillä loppukesästä siinä on taas uudet lehdet.

      Voisko se olla tuota,en muuta keksi,tuomet ovat kyllä kamalan näköisiä keväisin,mutta uudet lehdet ovat taas kauniita.

    • kahjoppi

      Olisikohan ollut tuomenkehrääjäkoi joka on saanut ne näyttämään viimekesänä muumiolta. jos näin on ne kasvavat ihan tavallisiksi ensi kesänä. Kaikenmaailman ötököitähän tuomi on joskus väärällään. Meidän kotipihalta kaadettiin tuomi ja siinä on jo kolmimetrinen vesa kasvanut kannosta ylös. Tappio ei ehkä ole täydellinen.

      • kimppuun iskevä

        tuomenkehrääjäkoi, jonka invaasio tuo kyseisen ilmiön. Melko lyhytnäköistä puuttumista luonnonkulkuun. Tietenkin tiheään rakennetussa ympäristössä sen moni voi kokea häiritsevänä. Kyse on lähinnä suunnitteluvirheestä viherrakentajan taholta, tuomi olisi enemmän kotonaan ahon laidalla, missä humaani estetiikka ei tuota ongelmia.
        Minä en ole koskaan urani aikana tavannut "sairaita" tuomia. Luonnollisesti useimmilla lehtipuilla on lyhyt elinkierto, mutta uskon, että lähiöissä ei vielä ole niin vanhaa puustoa, että se vanhuuttaan sairastuisi ja kuolisi poistokuntoon?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1610
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      832
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      129
      581
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      60
      502
    Aihe