APUA!

pikaisia neuvoja kaipaava

Tietääkö kukaan tuomista? Asun nk ketjutalossa Ruotsissa ja takapihalla on kolme tuomipuuta, jotka ovat todella upeita keväällä. Nyt on taloyhdistys päättänyt että ne tuomet pitää hakata, koska ovat kuulemma "sairaita".

Mitä "sairauksia" tuomella voi olla? Miten voi parantaa?

Pliis lähettäkää tietoa pikaisesti! Ne meinaa hakata ne tuomet nyt viikonloppuna! Mitä voin selittää, että niitä ei hakattaisi? (se vastaava on kaiken kukkuraksi virolainen!!!)

3

610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ellit

      Täällä keväisin tuomenehrääjäkoin toukat ovat tuomien kiusana. Toukat syövät puista lehdet ja kutovat koko puun seitin peittoon.Tuomi ei näytä kuitenkaan kärsivän lehtien syömisestä, sillä loppukesästä siinä on taas uudet lehdet.

      Voisko se olla tuota,en muuta keksi,tuomet ovat kyllä kamalan näköisiä keväisin,mutta uudet lehdet ovat taas kauniita.

    • kahjoppi

      Olisikohan ollut tuomenkehrääjäkoi joka on saanut ne näyttämään viimekesänä muumiolta. jos näin on ne kasvavat ihan tavallisiksi ensi kesänä. Kaikenmaailman ötököitähän tuomi on joskus väärällään. Meidän kotipihalta kaadettiin tuomi ja siinä on jo kolmimetrinen vesa kasvanut kannosta ylös. Tappio ei ehkä ole täydellinen.

      • kimppuun iskevä

        tuomenkehrääjäkoi, jonka invaasio tuo kyseisen ilmiön. Melko lyhytnäköistä puuttumista luonnonkulkuun. Tietenkin tiheään rakennetussa ympäristössä sen moni voi kokea häiritsevänä. Kyse on lähinnä suunnitteluvirheestä viherrakentajan taholta, tuomi olisi enemmän kotonaan ahon laidalla, missä humaani estetiikka ei tuota ongelmia.
        Minä en ole koskaan urani aikana tavannut "sairaita" tuomia. Luonnollisesti useimmilla lehtipuilla on lyhyt elinkierto, mutta uskon, että lähiöissä ei vielä ole niin vanhaa puustoa, että se vanhuuttaan sairastuisi ja kuolisi poistokuntoon?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4397
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1750
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1741
    Aihe