hyvää päivää vaan kaikille.
minun laajakaistani (DNA ja thomsonin modeemi) pätkii.
operaattorin asentajan pitäisi tulla ensi viikolla käymään, mutta kun minä en ole ensi viikolla paikalla niin turhaa hänen on tulla.
te viisaat täällä keskustelussa niin antakaas nyt jotain vihjeitä minulle että miten pystyn itse saamaan tämän pätkimisen kuriin?
miksi minun netti pätkii?
8
1299
Vastaukset
- liittymää.......
helpoin konsti.
itselläni ollu melkein vuoden sonera, eikä ole pätkinyt kertaakaan.
pari kertaa on ollut katkos, mikä on korjattu n tunnissa.
minusta aika hyvin siihen nähden, että on ollut monenmoista liittymää, mitä oon vaihtanut, kun on hermo palanut toimimattomuuteen.- saviola
ADSL puolella liittymän vaihto olisi auttanut sillä olisi päässyt eri linjaan, mutta kaapeli puolella ei auta mikä liittymä on kyseessä sillä sama kaapeli se on jokaisella operaattorilla.
taidan siirtyä langattomaan tekniikkaan (digita) - veijalainen
saviola kirjoitti:
ADSL puolella liittymän vaihto olisi auttanut sillä olisi päässyt eri linjaan, mutta kaapeli puolella ei auta mikä liittymä on kyseessä sillä sama kaapeli se on jokaisella operaattorilla.
taidan siirtyä langattomaan tekniikkaan (digita)langattomaan tekniikkaan kannattaa siirtyä vain silloin jos haluaa käyttää nettiä paikassa jossa ei voi muuten sitä käyttää. esim: paikka jossa ei ole puhelinkaapelia.
littymän vaihto on raskasta ja epämukavaa kaikille,pidä nyt vaan kiinni siitä DNA:sta ja selvitä se ongelma.
vaihda ensin vaikka kaapelin johto tai varmista että välikappale saa varmasti antennilta singnaalia. - saviola
veijalainen kirjoitti:
langattomaan tekniikkaan kannattaa siirtyä vain silloin jos haluaa käyttää nettiä paikassa jossa ei voi muuten sitä käyttää. esim: paikka jossa ei ole puhelinkaapelia.
littymän vaihto on raskasta ja epämukavaa kaikille,pidä nyt vaan kiinni siitä DNA:sta ja selvitä se ongelma.
vaihda ensin vaikka kaapelin johto tai varmista että välikappale saa varmasti antennilta singnaalia.operaattoria en tule vaihtamaan ikinä. DNA on kuulemani mukaan paras. tosin digitan langaton internet yhteys on myös DNA:n.
minulla on tässä nyt paksu kymmenen metrin antenni kaapeli jonka vaihdan ja varmistan myös "puristimella" että välikaapeli on varmasti kiinni pistokkeessa. - sonera UP
saviola kirjoitti:
operaattoria en tule vaihtamaan ikinä. DNA on kuulemani mukaan paras. tosin digitan langaton internet yhteys on myös DNA:n.
minulla on tässä nyt paksu kymmenen metrin antenni kaapeli jonka vaihdan ja varmistan myös "puristimella" että välikaapeli on varmasti kiinni pistokkeessa.eräällä tuttavallani on digitan yhteys DNA:n kautta ja ei pätki sitten laisinkaan.
minkälainen laite on puristin?
minä sähköalan erikoismiehenä en tiedä mitään puristimia joilla tuetaan välikaapeleita. kertoisitko hieman tarkemmin?
- kerrostalossa
niin sen korjaajan pitäisi päästä mittaaman koko talon liitännät,hän kyllä löytää vian 100%:sesti ja oletko käynyt testauttamassa modeemisi operaattorilla?kaapeliliittymät ovat kyllä yhtä hyviä jos ei parempiakin liittymiä ja toimivat kyllä jos talon kaapelointi on muuten kunnossa siis jos esim kaapeli kiertää muiden asunnoista niin siellä pitää olla johdot ja rasiat kunnossa.
- Anonyymi
Odota
- Anonyymi
Ehkä tässä ei ole kyse samanlaisesta asiasta, mutta minulla alkoi yllättäen pätkimään nettiyhteys marraskuun lopulla. Kysyin asiaa Telialta, mutta he eivät nähneet yhteydessä ongelmia. Sitten huomasin, ettei Wi-Fi-reitin ollut saanut päivityksiä. Valmistajan sivulla oli, ettei laitetta tueta enää.
Tammikuussa olin hankkimassa uutta laitetta, mutta yllättäen netti toimi taas kuten pitääkin. Laite oli saanut päivitykset Telialta ja signeeraus päivitysversiossa oli Elisa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6315840Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?293944HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa2962515- 1291804
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1311503Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3841454Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101233- 131223
Onko PS kaaoksessa?
Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P76962- 115935