Lapsettomuus satuttaa!!!

Tällä hetkellä minulla on todella vaikeaa itkettää koko ajan ja olen ärtyisä.Yrityksistä huolimatta lasta ei vain kuulu.Lapsettomuushoidoissa olen käynyt ja tällä hetkellä olen yksityisellä puolella.Tämä on henkisesti todella raskasta.Välillä on tullut mieleen luopua koko ajatuksesta tulla äidiksi mutta toivoa pitää olla aina ainakin yritän ajatella niin.
2542
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Moi!

Minullakin takana lapsettomuus hoitoja 2.5v yksityisillä.
Teimme vaikka mitä ja aina annettiin toivoa, että kyllä me sen lapsen täältä vielä saame, mutta näyti siltä ettei lasta vaan tule.

Kolmen inssin jälkeen siirrytiin heti mikrohedelmöitykseen. Kaksi kerta menii pieleen ihan kokona.
Eka kerralla vaan yksi folli mikä ei mennyt jakaudumaan. Toisella kerralla 10 folli ja kaikki tyhjät . Silloin oli jo ajatus, etten jaksaa enää. Mutta olen sitä sorttia että itken itsensä tyhjäksi, luristelen nenän kuivaksi ja menen takas.
Kolmannella kerralla saadiin 9 follia josta 6 jakaudui. Kaksi alkiota siirrettiin nelisoluisenä takas. Ja plussa tuli!
Nyt on menossa vko 6 2
Jännittää kamalasti ja pelottaa välillä.
Olen sentään jo 37v.
Ensiviikolla pääsee varhaisultraan ja saa edes jotain tietoa.

Haluankin sanoa Sinulle, että jos vaan suinkaan jaksaat ja rahaa riittää niin älä lopetta ennen kun todella seinä tulee vastaan.
Jos ei omat solut ole tarpeeksi hyviä, koeta etsiä luovutettuja.
Jos et löydä eikä oikeesti enää ole mitään keinoa saada omaa biolasta, niin on sitten kuitenkin paljon lapsia vailla rakkautta ja kotia, sitten voisi mennä vaikka sitä kautta omalle lasta hankkimaan.
Äitiys on sen arvoista, että lapsi kotiin hinnalla millä hyvänsä.

Toivon Sinulle jaksamista ja pikaista onnistumista.

Äänestä
  • Merkka, kiitos. Siis tajuttoman raastavaa tää on ja mulla tällä hetkellä myös menossa hitonmoinen masennus - mieti, että josko miehellä olis parempi ilman mua, koska sillä ei ole mitään vikaa, mulla on endo. Ehkä mun mies sais ihania lapsia jonkun muun kanssa, mä en varmaan ikinä tule raskaaksi.

    On mieletöntä, että tässä vaiheessa olis jopa onnellinen siitä että edes kerran tulisi raskaaksi, vaikka sit menisikin poikki - ainakin sais lisää uskoa siihen että voi tulla raskaaksi.

    Voitko Merkka vielä valottaa mitä yksityisellä puolella about maksaa hoidot - en jaksa henkisesti kauaa enää Naistenklinikan kiirettä ja jonoon jonottamista....Ihme ettei ne Naistenklinikalla suosittele psykologia, koska lapsettomuushoidot nakertaa henkisesti niin paljon....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-S 75- kirjoitti:

Tällä hetkellä minulla on todella vaikeaa itkettää koko ajan ja olen ärtyisä.Yrityksistä huolimatta lasta ei vain kuulu.Lapsettomuushoidoissa olen käynyt ja tällä hetkellä olen yksityisellä puolella.Tämä on henkisesti todella raskasta.Välillä on tullut mieleen luopua koko ajatuksesta tulla äidiksi mutta toivoa pitää olla aina ainakin yritän ajatella niin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu