Italialainen filologia

---

Voisiko joku kertoa vähän Helsingin yliopiston Italialainen filologia -koulutusohjelmasta? Kuinka hyvän kielitaidon vaatii ennakkoon? Onko opetusmateriaali suomeksi vai italiaksi? Mihin ammatteihin valmistuneet sijoittuvat? Millaiset pääsykokeet ovat? Saa kertoa mitä vaan tulee mieleen. Olisi kiva kuulla jonkun ainetta opiskelevan / opiskelleen kokemuksia. Tiedekunnan sivuilla on melko vähän tietoa kyseisestä aineesta. Kiitos.

5

1842

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päässyt sisään;

      pääsykoessa oli sekä käännöstä että teoriaa että kielioppia.

    • Supalol@u

      Pääsykokeet oli ihan mielettömän lällyt. Jos olet kirjoittanut E:n tai L:n, pääset lähes takuuvarmasti sisään, ellet sitten jännitä pääsykokeessa tms.

    • Romanisti

      Itse olen juuri saamassa tutkinnon valmiiksi it. filologia pääaineenani. :)
      Mielestäni sisään oli helppo päästä: kielitaidon täytyy toki olla suht hyvä (pääsykokeessa on muistaakseni kielioppitehtäviä aine) ja se pääsykoekirja (Il dolce idioma) pitää opiskella KUNNOLLA, koska sen sisällön omaksuminen ratkaisee..
      Kurssit on teoreettispainotteisia käännöskursseja lukuunottamatta ja ainakin puolet opetuksesta on italiaksi. Puolet opettajista on natiiveja, mukavia tyyppejä. :)
      Italialaisesta filologiastahan ei sinänsä valmistu suoraan mihinkään ammattiin, joten sivuainevalinnat on tärkeässä roolissa. Monet valitsee esim. aineenopettajakoulutuksen tai historia/filologiapainotteisia aineita tutkijan uraa ajatellen. Myös kääntäjä/tulkki on varteenotettava tulevaisuuden ala.

      Tervetuloa! Meillä on pieni, mutta mukava laitos!

      • italiana

        Kuinka paljon noita lukion kursseja pitäisi olla käytynä, että olisi minkäänlaisia mahdollisuuksia päästä sisään? Pitääkö käydä kaikki 8, vai riittääkö 4 ensimmäistä? Lähinnä tuon kieliopin kannalta, että pitää oppia kaikki konjuktiivin perfektit ja muut, vai riittääkö peruskielioppi?


      • Anonyymi
        italiana kirjoitti:

        Kuinka paljon noita lukion kursseja pitäisi olla käytynä, että olisi minkäänlaisia mahdollisuuksia päästä sisään? Pitääkö käydä kaikki 8, vai riittääkö 4 ensimmäistä? Lähinnä tuon kieliopin kannalta, että pitää oppia kaikki konjuktiivin perfektit ja muut, vai riittääkö peruskielioppi?

        Ilman muuta kaikki mahdolliset kurssit mahdollisimman hyvin.
        Ja konjunktiivin perfekti on muuten ihan peruskielioppia. Ei edes vaikea.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      551
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      500
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      487
    Aihe