Olemme pohjalainen perhe muuttamassa töiden perässä Kuopion seudulle. Molempien työt ovat kuopiossa mutta haluaisimme asua kaupungin reunamilla kahden pienen lapsen vuoksi ja koska tulemme pieneltä paikkakunnalta. Lisäsyinä mm luonnonläheisyys sekä talojen hinnat, jotka huimaavat päätä kaupungissa. KÄvin lukemassa Karttulan kotisivut ja pyörähdimme paikalla jokin aika sitten ohikulkumatkalla, mutta käteen ei jäänyt oikein mitään erityisempää muuta kuin hautausmaat ja kirkot (ankeaa!!). Kertokaa mulle millaista on asua siellä, mitä voi tehdä, millaisia ihmisiä jne. Olisiko syytä muuttaa nimenomaan pihkainmäkeen, joka olisi Kuopion ja Karttulan kirkonkylän välissä?
Kiitokset viisaammille!!
Millainen paikka on Karttula?
8
3800
Vastaukset
- Veronmaksaja2007
Karttula on sinällään ok.
Kannattaa kuitenkin huomata että Kuopio on laaja kunta, jossa on urbaanin miljöön lisäksi myös laajasti maaseutua. Kallaveden rantamaisemat esim. kaupungin eteläpuolella hakkaavat kyllä kauneudessa Karttulan. Hinnat ovat tietysti kalliita lähellä keskustaa, mutta kauempana jo kohtuullisempia. - Entinen karttulalainen.
Karttula ja Kuopio ovat yhdistymässä lähiaikoina. Karttulan kirkonkylän palvelut ovat huonontuneet vuosi vuodelta eikä Kuopioon liittyminen niitä varmasti paranna. Viimevuosina Kuopioon rakennetut suuret marketit ovat tappaneet paikalliset kaupat. Yksi kunnollinen ruokakauppa jäljellä.
Julkiset liikenneyhteydet ovat huonot. Kouluvuoden aikana vielä jotenkin pääsee liikkumaan linja-autolla mutta kesäsin ja koulujen loma-aikoina julkista liikennettä ei juurikaan ole.
Pihkainmäki ei liikkumisen kannalta ole sen parempi ja palvelujahan siellä ei ole kuin kioski. - kolehmala
Moi;
muutettiin Karttulaan 7 vuotta sitten. Asuinpaikaksi valikoitui pääkallopaikka eli Karttula-city kaikkine kauheuksineen. Mitään optimaalisen ongelmallista ei vielä ole ilmaantunut. Okei, täällä jengi yleensä tuntee toistensa isät ja isoisät, ja muut ovat enemmän tai vähemmän maahanmuuttajia, mutta väliäkö sillä, homma on tosiaan muuttumassa ja yhä useampi on emigrantti tälläkin kylällä. Syvänniemi ja Pihkainmäki on täältä syvästä lännestä seurattuna täynnä ulkopaikkakuntalaisia. Joitain hyviäkin hommia on Karttulassa, eli esim. opettajilla on jonkinlaiset tuntikehykset ts. resurssit kuopiolaisiin kolleegoihinsa verrattuna. Päivähoito-, vammaispalvelujen tms. hoitojen saaminen on kuitenkin helpompaa kuopionsisariin ja -veljiin verrattuna. Baari muuta yöelämää täällä ei juurikaan ole (paitsi kesäisin ja ehkä joinain ennaltamääräämättöminä viikonloppuina). Perusliikunta jutut löytyvät (pururata, kuntosali, jääkiekkokaukalo) ja ainakin pari urheiluseuraa (Karttulan Urheilija, Syvänniemen Nousu - Yksi kaikkien puolesta
www.syvanniemi.org
- pihkainmäki vai city
Karttulassa pilataan vesistöä oikein uhmalla. On talouksia, jotka eivät hoida jätevesiasioitaan vaan kaikki paskat järveen. Ja ei kun nauretaan.
- 67bh123
Ei Karttulassa ole henkilökuntaa, valvomaan kaikkia. Ja konkurssin tehneitä ei hennota patistaa. Rahasta ei kuitenkaan ole kiinni. Ilkeyttä. Harmi, että Virmasvesi kärsii.
- 46hb246
67bh123 kirjoitti:
Ei Karttulassa ole henkilökuntaa, valvomaan kaikkia. Ja konkurssin tehneitä ei hennota patistaa. Rahasta ei kuitenkaan ole kiinni. Ilkeyttä. Harmi, että Virmasvesi kärsii.
Onpa törkeetä. Onks ne kuninkaallisia.
- Karttula
Karttulaan tullessa valitettavasti ensimmäisenä törmää ankeaan katukuvaan, mutta tämän ei pidä lannistaa. Täällä toimii erinomaisesti terveyspalvelut, oma lukio on, kaunis luonto, järviä joka puolellea, harrastaminen ilmaista... jne No löytyyhän niitä negatiivisiakin asioita jos ruvetaan miettimään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1053143GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431167- 831142
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja521065Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!321007- 67868
- 53857
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39852- 44832
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24811