Wanhat lohikäärmeet pois ja

hoitajat tilalle. Eivät ole niin leipääntyneitä ja on nykyaikaisempi koulutus ...
8204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

"uudet nuoret hoitajat tilalle."

jos voi, auta meitä,
minun menee 3-4 tuntia päivässä työvuorojen ja sijausuuksien etsimiseen, on 18 opiskelijaa jotka haluavat olla vai 2 päivää viikossa töissä.

aina saa soitella ja kysellä, kun moni peruu edellisenä päivänä, eikä kukaan osaa luvata viikkoa ennen, jos tulee.

meillä on osastolle 3 sairaanhoitoa viimeitä vuotta opiskelevan tai valmiin sairaanhoitajan puute.

jos ne saataisiin, minäkin voisin tehdä "alan töitä"

jos pystyt auttamaan, anna sähköpostiosoite niin otan yhteyttä.
Paikka hesan seutu, kiitos etukäteen.

Äänestä

nuoret ovat yhtä fiksuja ja arvonsatuntevia kuin kokeneemmat

Äänestä
  • hoitsukouluihin on hakijoita pilvinpimein.
    otetaan tarkoituksella sisään niin vähän että tulee kuvitteellinen tilanne hoitajien puutteesta.

    Äänestä

On aivan utopiaa kuvitella, että nykyajan nuoret suostuisivat tällä palkalla töitä tekemään....jo se on nyt nähty... eivät tule töihin...

Ma vanhat nyt jo Lohikäärmeet joustamme ja vaihdamme vuorojamme, jotta nämä nuoret saataisiin töihin... Valitettavaa on, että kyllä sitä vaan helposti kieltäydytään perjantai-iltavuorosta ja lauantai-aamusta....aina on muuta...sitten kun hakevat työtä, ilmoittavat mitä vuoroja eivät tee. Kolmivuorotyöhön haetaan ja esim. yövuoroja ei haluta tehdä... mielenkiintoista eikö vaan.

Kyllä siinä nyt taitaa käydä niin, että me Wanhat lohikäärmeet lähdemme ja pääsevät nuoremmat ronkelit tilalle... Olen myös huomannut, kuinka nuori 20-kymmppinen sinuttelee aivan huolettomasti 90-kymppistä. Mitään sinukauppoja ei ole tehty.

Äänestä
  • oppilaitokset on täynnä ja tulijoita on yli äyräiden.
    luuletko että siellä huvikseen opiskelee, en usko.

    Äänestä

  • höpötät ? kirjoitti:

    oppilaitokset on täynnä ja tulijoita on yli äyräiden.
    luuletko että siellä huvikseen opiskelee, en usko.

    En tiedä mistä johtuu...mutta nää nuoret todellakin sanelee, koska he tulee töihin ja mikä työvuoro ei heille käy. Vanhat joustaa ja ihmettelee tätäkin ilmiötä.

    Tiedä sitten miten nää soveltuvuustesti on muuttuneet siitä kun itse olen ne läpi käynyt... silloin oli kokopäivän kestävät tentit ja haastattelut ja tehtävät ja ryhmäkeskustelut , matemaattisentaidon testit en kaikkea muistakkaan, mutta rankka päivä se silloin oli.


    Mutta tämä on tätä päivää, nuoret nirsoilee, mitä työvuoroa he tekee...ja kolmivuorotyöhön hakevat.

    Äänestä

laskea jotakin kokemuksenkin varaan.....

Äänestä

amk-koulutettuja tulee olla kaksi yhtä lohikääremttä kohti. he eivät enää ala orjatyövoimaksi ja ala tekemää usean ihmisen töitä pienellä palkalla. Hyvä ehdotus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uudet nuoret kirjoitti:

hoitajat tilalle. Eivät ole niin leipääntyneitä ja on nykyaikaisempi koulutus ...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu