Pako Loviisasta

Atte N. Taatti

Moottoritie oli aavemaisen autio, kun kaahasin bemarillani jonnekin, mihin tahansa. Vilkaisin jälleen peileihin, jotenkin toivoen että se ei olisi totta.
Turhaan.
Kaukana horisontissa kohosi edelleen sienenmuotoinen jättiläispilvi kohti korkeuksia.

Miksei kukaan ollut kertonut minulle, ettei niistä hanikoista saa mennä ominpäin summamutikassa kääntelemään, ajattelin yhä uudestaan. Olinhan ollut pelkkä kesätyöntekijä, enkä voinut tietää mitä ydinvoimalassa saa tehdä ja mitä ei.

1

335

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eutoi

      Kaahatessani autiota moottoritietä kaivoin taskustani vastikään ostetun puhelimeni ja yritin soittaa äidilleni. Sitten tyttöystävälleni. Sedälleni, mummolleni, kansanedustajaserkulleni. En saanut yhteyttä kehenkään, en edes maksullisiin palvelupuhelimiin. Hiki alkoi virrata otsalleni entistäkin vuolaammin. Päätä ja vatsaa kivisti. Etten vain olisi säteilymyrkytystä saanut?

      Onneksi reaktori oli sentään pamahtanut vasta pari tuntia työvuoroni jälkeen, kun olin jo ajanut jonkin aikaa Helsinkiä kohti. Kukaan ei millään osaisi syyttää minua. Koko voimala oli mitä todennäköisemmin räjähtänyt, ja sen mukana olivat lentäneet taivaan tuuliin myös todisteet syyllisyydestäni. Ja enhän minä oikeastaan edes ollut syyllinen! Vika oli jälkeeni työvuoroon tulleen Maken, joka ei ollut tajunnut tarkistaa nappuloiden säätöjä. Hukkaan menivät näköjään hänenkin kaksi vuotta autoasentajan koulutusta. Kai nyt sen perusteella olisi pitänyt tajuta jotain voimalan tekniikasta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      50
      967
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      727
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe