Mikähän olisi paras tapa hoitaa pienet ja vähän isommatkin ruosteläikät auton maalipinnassa? Eli miten hioa ja mitä aineita päälle?
Ruostevauriokorjaus
MB250TD
2611
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllähän ne hiomallakin saa, mutta hiekkapuhallus on ainoa millä ruosteen saa kokonaan pois. Niitä on sellaisia pistehiekkapuhallusvehkeita, joilla saa kätevästi pienet kukat pois.
Sitten epoksipohjamaali ja väri pintaan. Maaleja kannattaa kysyä maalamoista tai automaali kaupoista tarkemmin.
Niin, se on mukava harrastus löytää vanhasta mersusta ruostetta. Kyllä niitä kesävalossa löytyy, itselläni on 300 D -88 ja vakiopaikoista niitä sitten tahtoo löytyä. Oven alaosa on jatkuvan kosteuden ja suolan maustamassa liemessä allergisoinut niin, että pelti on maalin alta näppylöillä.
Hioin joskus hiomapapaperilla; työ on hikistä ja aikaa viepää. Ostin kompurana ja Biltemasta hiekkapuhallussetti, sellainen jossa on erilaisia kumisia suuttimia. Niillä homma hoitui rivakasti. Huomioi seuravaa jos päädyt kompuran käyttöön (suosittelen): Jatkuvassa käytössä kompura lämpenee ja ilman mukana alkaa tulla kosteutta letkun kautta, ja se vie hionnasta tehoa. Käytetty jauhe lienee alumiinisulfaattia.
Mielestäni sopivin maali on spray-pohjainen. Anna kunnolla kuivua ja tee useita kerroksia. Sillä jälki on siistiä. Pohjalle luonnollisesti kunnon pohjamaali. Tarvikeliikkeistä lienee halvimmat.
Että tällaista!