Perä sykkii, kramppaa...

hopeless me

ja kipuilee, ikäänkuin joku liikkuisi suonenvedonomaisesti. Mitä tää voi olla?
Tätä on kestänyt jo jonkin aikaa. itku meinaa tulla kun niin sattuu. Lääkärillä kävin, pukamia hirtettiin. Ei apua, päinvastoin.
Missään vaiheessa ei ulostamisvaileuksia, ei verentuloa, vain tuo jatkuva kipu. Lääkäri vain, yksityinen sanoi, että odotellaan nyt jos se siitä. Mutta kun ei! Onko kohtalotovereita?
Aatoksia mistä voisi johtua, kaikki vinkit nyt tarpeen, enää en jaksa ruikuttaa lisätutkimuksia.
Tähystys tehty, patologin lausunto oli ettei pahanlaatuisia muutoksia ole. En enää tiedä mitä uskoa ja ajatela. Pelottaa oikeasti, kun vaiva aina iltaa kohti pahenee, päivällä voin olla joskus hetken oireeton. Kipulääkkeetkään ei oikein tunnu auttavan. HELP!!!!

9

6062

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iidaii

      Samanlaista vaivaa minullakin . Keski kuukausia. Kävin läkäreillä. Yksi sanoi, että liian kireät vatsanpohjalihakset, toinen taas veikkasi liikaa löystymistä. Kävin fysikaalisessakin. Ei auttanut. Itse tulin asiaa pähkäiltyäni siihen tulokseen, että liian kireät pakaralihakset olisivat vaihojen aiheuttajat. Sen jälkeen olen päivittäin venyttänyt ko. lihaksia ja reiden takaosia. Vaivani on helpottanut. Voithan ainakin kokeilla. Halpakin konsti, jos vaikka auttaisi.

      • ap taas

        muita kommenneja?
        Voisiko kuitenkin olla syöpää tai jotain muita muutoksia suolessa? Sattuu taas niin että ....


      • Iidaii
        ap taas kirjoitti:

        muita kommenneja?
        Voisiko kuitenkin olla syöpää tai jotain muita muutoksia suolessa? Sattuu taas niin että ....

        Tulehtuneet divertikkelit aiheuttavat kovia kipuja. En tiedä ikääsi enkä sitä kumpi pää sinulta on tähystetty. Suoliston tähystyksessä divertikkelit ( umpipussit )näkyisivät.Ikääntyminen tuo niitä lähes meille kaikille, mutta vasta tulehtuessaan ne aiheuttavat kipuja


    • Eemeli U.

      Mies vai nainen?

      Jos olet mies, tarkistuta eturauhasesi kunto.
      Tulehtunut eturauhanen aiheuttaa jatkuvaa kipua.

    • male.75

      Itselläni on vaiva jonka yhdistän monesti stressiin. Yleensä vaiva tulee yöllä tai heti aamulla herätessä. Aluksi tunne on kuin tarvitsisi mennä kakalle mutta kohta kipu "Paine" peräaukossa muuttuu järkyttäväksi ja meinaa taju lähteä. 5 minutiin lattialla kouristelun jälkeen kohtaus menee ohitse. Lääkäri suositteli maitotuotteiden jättämistä pois ja olen ollut ilman 2v, mutta eipä ole auttanut. Olen huomannut että pelkästään "stressaavat" unet saattavat käynnistää tämän.

      • Peräpaine

        Itse olen herännyt puolenkymmentä kertaa n. 3-4 vuoden aikana pakottavaan paineeseen peräaukossa joka tosiaan kehittyy joskus "sietämättömäksi". Tajunta tuntuu olevan lähdössä ja kylmähiki nousee pintaa. Varsin pelottava kokemus. Minulla lämmin suihkuttelu tai istuminen lämimässä vedessä auttaa.

        Mitään muita oireita minulla ei ole. Epäilen myös syyksi jotain "henkisiä paineita", stressiä tms. Myös omenoiden, pähkinöiden tai muuten huonosti sulavien tuotteiden ylenpalttinen nauttiminen voi olla yhteydessä ongelmaan, mutta epäilen että asia tosiaan on enemmän henkistä laatua.


      • rulla-r
        Peräpaine kirjoitti:

        Itse olen herännyt puolenkymmentä kertaa n. 3-4 vuoden aikana pakottavaan paineeseen peräaukossa joka tosiaan kehittyy joskus "sietämättömäksi". Tajunta tuntuu olevan lähdössä ja kylmähiki nousee pintaa. Varsin pelottava kokemus. Minulla lämmin suihkuttelu tai istuminen lämimässä vedessä auttaa.

        Mitään muita oireita minulla ei ole. Epäilen myös syyksi jotain "henkisiä paineita", stressiä tms. Myös omenoiden, pähkinöiden tai muuten huonosti sulavien tuotteiden ylenpalttinen nauttiminen voi olla yhteydessä ongelmaan, mutta epäilen että asia tosiaan on enemmän henkistä laatua.

        muista endometrioosin mahdollisuus!! Suolen pintaan levinnyt endo ei tietenkään näy tähystyksessä, toisin kuin minulla, jolla endo oli tullut suolen läpi tuhoten osan suolistoa! Ärtyvänä suolena olen aina pitänyt, kunne ilmeni koko totuus!


    • Nainen 44v

      Hei,

      Valitin lääkärille, että miksi peräsuoleni välillä kramppaa. Se on aika kova kipu ja joskus yöllä herään siihen kipuun.

      Lääkärini sanoi vaan, että se on ihan normaalia ja tutki peräsuoltani pienellä putkella. Ei vikaa.

      Itse sitten huomasin mistä se johtuu. Istuminen aiheuttaa kramppaamista. Eli jos olen töiden jälkeen istunut illalla koneen ääressä muutamankin tunnin, niin yöllä peräsuoleni kramppaa.

      Kerran sitten luulin että mulla on peräpukamia, kun joskus raskauden aikana niitä tuli. menin yksityiselle ja hän kurkkasi peräksuoleen kapealla tähystysputkella.

      Hän sanoi, että ei täällä pukamia ole vaan pukamista jääneet heltat (heltatkin voi kuulemma leikkuuttaa). Lisäksi hän mainitsi jotain että peräsuolessa on jotain "rauhasia tms" jotka voi aiheuttaa ongelmia.

      Onneksi töissä joudun seisomaan lähes koko päivän ja iltaisin nousen välillä puuhastelemaan jotain, etten vain istu.

    • Anonyymi

      Aloittajalla on suuria sisäisiä pukamia. Tuo muiden kipu on lantiopohjan kipua. Sisäisiä pukamia pitää hirttää useampi kerta ja isojen pukamien paraneminen hirton jälkeen on kivuliasta ja hidasta. Kokemusta on näistä Kaikista vaivoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      77
      788
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      144
      760
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      57
      666
    4. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      654
    5. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      653
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      634
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      44
      587
    8. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    9. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      513
    10. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      27
      511
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      506
    12. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      466
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      402
      452
    14. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      77
      445
    15. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      436
    16. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      420
    17. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      404
    18. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      36
      392
    19. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      3
      390
    20. Mikä on toinen nimesi?

      😊
      Ikävä
      28
      384
    Aihe