Ovatkohan ketkään gallup-tilastonikkarit tutkineet kuinka paljon meidän täällä olevista ulkomaisista muslimivieraistamme on tullut tänne elääkseen pelkästään meidän kustannuksellamme?
Eli tarkoitan henkilöitä, joilla ei ole vähäisintäkään tarkoistusta elättää itseään töitä tekemällä.
Muslimejahan on täällä meidän ilonamme 30...40000 ja keskellä päivää heitä näkee joukoittain ostosparatiiseissamme.
Salliiko Koraani muslimin käyttää rajattomasti hyväksi vääräuskoisten vieraavaraisuutta?
Onko tietoa muslimien työ-
4
273
Vastaukset
Tunnut ensinnäkin arvelevan, että Suomessa asuvat ulkomaalaiset ovat kaikki muslimeja ja että Suomen kansalaisissa ei muslimeja ole. Molemmat uskomukset ovat vääriä.
Suomessa asuu pakolaisina tulleita, ns. kiintiöpakolaisia. Suomi ottaa heitä kansainvälisten sopimusten mukaisen määrän yhteisesti sovituilta pakolaisleireiltä. Lisäksi Suomessa asuu turvapaikanhakijoita. Heitä ksokevat seuraavat säädökset:
http://www.pakolaisneuvonta.fi/?lid=66&lang=suo
Jos viestisi viittaa somaleihin, Somalian kansalaisia oli Suomessa 4623 vuonna 2006. Työikäisistä somaleista oli vuonna 2006 työttöminä noin 60%. Työttömyyden syynä ovat puuttuva, Suomessa kelpaava opintotodistus, puutteellinen suomen kielen taito ja työnantajien harjoittama syrjintä. Useimmat somalit opiskelevat sekä suomen kieltä että johonkin ammattiin.
Islaminuskoisia Suomessa on ollut 1800-luvun alusta asti. Varhaisin islamilaisryhmä ovat tataarit. Suomessa on nyt arviolta 30 000 islaminuskoista, suurimmat yksittäiset ryhmät ovat somalit ja arabit (huom. suuri osa on syntynyt täällä ja ovat Suomen kansalaisia).
Muslimeja on siis Suomessa noin 30 000, mutta epäilen suuresti, pystytkö erottamaan ihmisen uskonnon ulkonäön perusteella. Mitä kysymykesi loukkaavaan sävyyn tulee, se on silkka herja. Suomeen ei ole tullut ainuttakaan henkilöä, jonka tarkoitus olisi elää "meidän kustannuksellamme". Islaminuskoiset joko ovat suomessa syntyneitä ja Suomen kansalaisia, täällä opiskelemassa tai työluvalla tai sitten pakolaisstatuksella tai turvapaikanhakijoina. Kaikki nämä ryhmät joko valmistuvat työelämään, tekevät töitä tai hakevat töitä (lukuunottamatta niitä, jotka ovat eläkeiässä sekä naisia, joilla on pieniä lapsia).- sharon
Kerrot profiilissasi harrastavasi fantasiaa ja scifia. Se näkyy.
sharon kirjoitti:
Kerrot profiilissasi harrastavasi fantasiaa ja scifia. Se näkyy.
Kaikki antamani tiedot ovat tilastoista (niitähän aloittaja kuuluti) ja tuntemiltani ihmisiltä ja yhdistyksiltä. Jos sinä haluat itsepäisesti uskoa johonkin ennakkoluuloon koskien toiseen uskontoon kuuluvia ihmisiä, niin oma on häpeäsi.
Tunnen muutamia työnpakoilijoita; yksi asui samassa kerrostalossa ja kieltäytyi jatkuvasti helpoista toimista. Sossu rapsautti karenssin, mutta se ei miestä heilauttanut. Hän keitteli pontikkaa. Pois muuttoni jälkeen kuulin huhun, että vaimo olisi soittanut poliisit tultuaan tavallistakin pahemmin hakatuksi, ja sinivuokot veivät pontikkapannun. Häntä olisi voinut kutsua yksityisyrittäjäksi ellei hän olisi juonut itse kaikkia tuotteitaan.
Joka aamu mennessäni töihin näen myös sen hengen lapsia. Itse asiassa ihan mukavia ja harmittomia. kutsun heitä "alan miehiksi", joskin joukossa on jokunen nainenkin.
Kaikki muuten niin täyssuomalaisia kuin tulee.
"Muslimejahan on täällä meidän ilonamme 30...40000 ja keskellä päivää heitä näkee joukoittain ostosparatiiseissamme." minkä näköinen on muslimi?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1386305Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto705227Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213270Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1112418Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712276Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12018Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161283- 801174