Tarkkuuskiväärin lupa

Itselläni on haulikko, ja seuraavaksi aseeksi haluaisin tarkkuuskiväärin.

Onko lupa mahdollista saada metsästyskäyttöön 12.7 tarkkuuskiväärille 2000 Barrett tai 7.62 tarkkuuskivääri 85?

Voiko aseen hankkia lupia vastaan, ja sen jälkeen käydä suorittamassa esim. karhun ampumakokeen.
1581
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kivääri 85 ei enää valmisteta, eikä siinä ole varmistinta, joten sen voi metsästysaseena unohtaa. Barrettiin saa luvan vain, jos metsästää vaarallista suurriistaa, jota esimerkiksi karhu ei ole, mutta norsu tai puhveli ovat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lupa-asiat kirjoitti:

Itselläni on haulikko, ja seuraavaksi aseeksi haluaisin tarkkuuskiväärin.

Onko lupa mahdollista saada metsästyskäyttöön 12.7 tarkkuuskiväärille 2000 Barrett tai 7.62 tarkkuuskivääri 85?

Voiko aseen hankkia lupia vastaan, ja sen jälkeen käydä suorittamassa esim. karhun ampumakokeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu