Nyt kun rakennuskustannukset ovat nousseet huomattavasti viimeisten viiden vuoden aikana, en tässä tilanteessa suosittelisi rakentamaan uutta taloa.
Käytettynä saa kohtuu hintaisia taloja. Eikä tarvitse uhrata tuhansia työtunteja ja ottaa riskiä rahoituksen ja rakentamisen kanssa.
Viisi vuotta sitten tilanne oli vielä toinen. Tontit ja talopaketit olivat kymmeniä prosentteja edullisemmat.
Käytettynä saa kohtuu hintaisia taloja. Eikä tarvitse uhrata tuhansia työtunteja ja ottaa riskiä rahoituksen ja rakentamisen kanssa.
Viisi vuotta sitten tilanne oli vielä toinen. Tontit ja talopaketit olivat kymmeniä prosentteja edullisemmat.
Vastaukset 7
Vanhimmat
on hyvin lähellä ja kustannukset tulee sieltäkin väkisin syliin. Eli ei auta sekään linja. Tulee vielä kalliimmaksi purkukustannusten takia.
jaa ja mistas saat hyvän halvan käytetyn okt:n?
Osataan nekin hinnoitella ja huomioida uuden törkeen suuren vertailuhinnan
Nyt on hyvä taloudellinen tilanne käydä rakentamaan, viisi vuotta eteenpäin, -osa on jo maksettu, kun tulee uusi lama.Ja omaa rahaakin useimmilla on nyt.
Mörköjä on aina, miksi olla negatiivinen, talon -sen uudenkin saa myytyä jos ei pilvilinnaa rakenna.Siis mahdotonta, toisaalta nuoret rakentavat liian isoja, eivät muista että perilliset laitetaan omille jaloilleen noin 20-vuotiaana ja terveet nuoret lähtevätkin.Kannatttaa laskea tulot ja menot ja rakentaakin,
toivottavasti pankkiherra laittaa jäitä hattuun mutta ei tyrmää!
kukaan ei elä ikuisesti. Isojen ikäluokkien Isot perintöpotit tulee jakoon = "ilmaista rahaa" nyt nuorille velallisille velkojenkin lyhentämisiin.
Mennään kymmenen vuotta eteenpäin, voit jussi toistaa samat sanat silloinkin.
Näin se vaan on.
Rakennuskustannukset ei enää laske.Se on karu totuus.
Kymmenen vuoden päästä rakennuslaki, säädökset ja määräykset ovat muuttuneet jo niin paljon että jo niistä aiheutuu kustannusnousua.
Kymmenen vuoden päästä ei tehdä enää suora/varaava sähkölämmitys taloja.
Tonttien hinnat ei tule laskemaan kasvukeskuksissa. Korkeintaan Sammatissa tai Reisjärvellä voi tontin saada halvemmalla.
Oon kyllä hiukan eri mieltä, että nyt ei kannata rakentaa. Varsinkin jos meinaa vaihtoehtoisesti ostaa jokinmoisen vanhemman..
Katseltiin tuossa nimittäin vaihtoehtoja etelä-Suomesta, jos ostaisi jonkun puolitoistakerroksisen n. 160-170 m2 tai sitten yksitasoinen min. 150 m2, niin ei perkules, eipä noita vaihtoehtoja hirveesti löydy. Kaikki jotka miellyttää, niin eipä alle 300 tonnin saa. Puhumattakaan että ei tarttis mitään pikkurempaa tehdä (tai, eikai 'pikkuremppoja' ole olemassakaan)
Yhden omakotitalon rakentaneena, päätyisin siihen vaihtoehtoon jälleen, ainut hankaluus on tietty tontin löytäminen. Ja tuolla 300 tonnilla saa jo aika pitkälle valmiin talon, juuri sellaisena kuin haluaa, vai kuinka?
Ainahan kaikki kallistuu. Jos ylipäänsä haluaa rakentaa, on oikea hetki nyt eikä viiden vuoden päästä ;)
Aika höntti neuvo etten sanoisi. Mikään ei koskaan halpene.