työstä. Ei olisi mitään takeita päästä takaisin työhön samoilla ehdoilla. Ei voisi suunnitella tulevaisuuttaan pitemmän päälle. Kyllä minä jaksan 8 tunnin päivän, kun ei sitä tarvitse kuitenkaan yksin tehdä. Työn uudelleenorganisoinnilla saataisiin aamupäivän kiire vähenemään, usein iltapäivällä osastoilla on rauhallisempaa. kun kierrot ja aamutoimet on suoritettu.
En irtisanoutuisi
vakituisesta
3155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
en minäkään irtisanoisi, nyt kun on hyvä työpaikka ja 3 800 € /kk tuloa,
mutta neljästä irtisanouduin, kun oli alle 3 500 € palkat,
ei perhettä tuolla rahalla voi kasvattaa.
(vain hengissä pysyvät, ja siitä seuraa uusi köyhällistö polvi, en halua sellaista lapsilleni, rakastan heitä )
Miksi haluat takaisin työnantajalle, joka kohtelee sinua kuin orjaa? Ei 3vuorotyössä muutenkaan suunnitella elämää, kuin 4 vkoa eteenpäin. Kortistossakin voi suunnitella elämäänsä paremmin. Miten ajattelit uudelleen organisoida työn vähenevällä työntekijämäärällä ja lisääntyvällä potilaspaineella? Kilpailukyky osaavista hoitajista lähtee kilpailukykyisestä palkasta, kuten muillakin aloilla. Hoitotyö, sen kehittäminen ja laadukkuus ovat muutakin kuin kiertoja ja aamutoimia. Ei työtä voi osaamattomien sijaisten kanssa organisoida, vaan työt kertyvät ammattilaisille.
Ihan vaan muistuttaisin, että vuoden -95 lakossa hoitajat saivat 120 markkaa korotusta palkkaansa ja kaikkien lakkokulujen maksamiseen kului kuusi vuotta. Joten älä ihmeessä irtisano itseäsi.
Seuraava kirjoittaja rehvastelusi palkallasi on tyhmää. Olen opettajana ammatillisessa koulutuksessa ja tienaan jopa yli sinun palkkasi ja minulla on pitkät lomat.