Loysin teidan kamppailufooruminne juuri ja luettuani juttujanne oli pakko kertoa hieman omaa nakokulmaani kamppailusta kaduilla. Olen tyoskennellyt pitkaan kauppiaana valimeren ja mustanmeren satamissa (Toreilla ja basaareilla).
Vilkas ilta ja yo-elama on tullut tutuksi tappeluineen. Tappeluissa veitsen kayttajat ovat petollisempia, silla veitsi harvoin on nakyvissa.
Osumiakaan ei aina heti huomaa vaan havahtuu siihen vasta huomattuaan vuotavansa verta.
Viiltaminen on yleista ja nopeaa.
Kun itse sain ensimmaisen kerran viillon veitsesta yrittaessani ottaa varasta kiinni aloin kunnioittamaan teraa. Hain oppia veitsien kaytosta matkoillani. Aluksi lahinna suojautumista veitselta, mika oli erittain vaikeaa. Totesin helpommaksi tieksi opetella kayttamaan itse veista. Nykyaan mukanani on aina kaksi teraa, mutta kumpikaan ei ole nakyvisssa, eika ne edes nayta veitsilta.
Terveisia kaikille taman lukijoille taalta Mustaltamerelta.
Vilkas ilta ja yo-elama on tullut tutuksi tappeluineen. Tappeluissa veitsen kayttajat ovat petollisempia, silla veitsi harvoin on nakyvissa.
Osumiakaan ei aina heti huomaa vaan havahtuu siihen vasta huomattuaan vuotavansa verta.
Viiltaminen on yleista ja nopeaa.
Kun itse sain ensimmaisen kerran viillon veitsesta yrittaessani ottaa varasta kiinni aloin kunnioittamaan teraa. Hain oppia veitsien kaytosta matkoillani. Aluksi lahinna suojautumista veitselta, mika oli erittain vaikeaa. Totesin helpommaksi tieksi opetella kayttamaan itse veista. Nykyaan mukanani on aina kaksi teraa, mutta kumpikaan ei ole nakyvisssa, eika ne edes nayta veitsilta.
Terveisia kaikille taman lukijoille taalta Mustaltamerelta.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Nykyisinhän tapana on ottaa niskasta kiinni ja vetästä ittesä kiinni kehoon ja tempasta puukko sisäelimiin. Haavat ovat yleensä pistoja vanhojen aikojen viiltojen sijaan. Vähän vaikee siinä on enää tehä mitään kun ukko on kaulassa kiinni ja tökkää puukkoa sisäkaluihin.
Yleistä on myös vetää takaapäin housut kinttuihin ja työntää keskisormi pyllyreikään. Vaikea siinä on enää mitään tehdä kun on keskisormi pyllyreiässä.
Kannattanee ohjata veitsi sivuun ja siirtyä itse ns. sisäkehälle ja käyttää kyynärpäätään...
Löytyykö tällaista tekniikkaa mistä lajista? Kun kohde yrittää tarttua niskasta kiinni ja tökätä puukkoa vartaloon. Olisiko mahdollista pyörähtää puukonpuolen kautta lyöden kädellä puukko sivuun ja jatkaen pyörähdystä tähdäten samaisen käden kyynärpäätä iskuun.
Suoritus
Kohde tarttuu niskasta toisella kädellä ja yrittää pistää puukolla.
Vaihe 1. Lyödään vastustajan puukko syrjään ja samaten käännytään vartalolla kohteesta poispäin puukkokäden puolenkautta. ja samalla lyödään alakoukku toisella kädellä kohteen palleaan
Vaihe 2. Selin ollessa pidetään vastustajan puoleinen käsi puukon ja vartalon välissä.
Vaihe 3. Pyörähdetään loppuun saakka ja puukon torjunut käsi nostetaan kyynärpää lyöntiin joko kylkeen tai ohimoon.
Toimiikohan toi?
Peenis82 kirjoitti:
"Löytyykö tällaista tekniikkaa mistä lajista? Kun kohde yrittää tarttua niskasta kiinni ja tökätä puukkoa vartaloon. Olisiko mahdollista pyörähtää puukonpuolen kautta lyöden kädellä puukko sivuun ja jatkaen pyörähdystä tähdäten samaisen käden kyynärpäätä iskuun."
(sarkasmi)
No ei tietenkään löydy! Miten ihmeessä lajit voisivatkaan olla niin monipuolisia että tavallinen torjunta-sisäänastunta-kyynärlyönti -yhdistelmä olisi voinut edes lipsahtaa kenenkään mieleen. Kyllä sinä Feeniks (tuleeko muuten sen keski-ikäisten virvoitusjuoman nimestä nikki?) olet nyt keksinyt IHAN UUDEN kamppailulajitekniikan! Suosittelen sinua opettamaan tuota kaikille ja perustamaan oman lajin!
Hei, sellainen kullanvärinen tai jenkkilippukuvioinen vyö olis sulle TOSI siisti sitten kun olet se pääopettaja!!!!1111111!!!11!
(/sarkasmi)
voi se kyllä toimiakkin, mutta mielestäni ei ole mitenkään suositeltavaa alkaa pyörimään tai millään tavalla olla hetkellisesti haavoittuvainen puukkoa vastaan, pienikin sekunnin virhe niin saat puukosta. Jos on puukko vastassa niin päähuoli on saada puukko käsi hallintaan, vastustajan iskemistä voi sitten alkaa harkitsemaan kun on puukko käsi hallinnassa. Etsii sitä oikeaa paikkaa nopealla jalkatyöskentelyllä ja sitten jos saa puukkoa pitävän käden ranteesta kiinni niin alkaa asiat olemaan hyvin.
Vinkki 1 , kokeile päästä aseen ulkopuolelle
Vinkki 2, etsi osaava Kalia tai Eskrimaa opettava seura.
Minuakin kiinnostaisi tuo vinkki #2. Onko Helsingissä pätevää kalia opettavaa seuraa? Miksi kysyn sinulta (Carenza), luulen että tiedät jotain näistä jutuista.
Tuntuu vain että kaikki tekniikat veitselle tehdään ulkokehältä ja kaikki kamppailulajit taitaa opettaa sinne vastatekniikoita. Esim. Pysäytyspotku polven seutuun tai suora naamaan hidastaa suoritusta kovastikin. Ja näitä liikkeitä treenattanee aika paljon.
nikki tulee antiikin historiasta.
Jos ei kerta sitä ei ole käytössä eikö sitä muka ole keksitty vai onko se todettu huonoksi. En tunne kaikkia kampailulajeja mutta, perustekniikoissa pyritään jostain syystä aina ulkokehälle vastatekniikkaa varten
Miks aseen ulkopuolelle? Jos lyödään heilureita tai koukkuja ne torjutaan yleensä sisäpuolelta. miksi ihmeessä sitten teräaseen takia peräännytään ulkopuolelle.
Ehkä ilmaisin itseni huonosti, sori. Toki sisäkehälläkin toimintaa treenataan, riippuu siis täysin vastustajan positiosta. Enempää en 'salaisuuksia' viitsi tässä kirjoitella, mutta sen vielä, että toki ulkokehällä ollaan paremmmin turvassa jos siis siihen on mahdollisuus. No hyvä on, tässä yksi esimerkki: Vastustaja hyökkää siis veitsellä ja veitsi on ns. heaven gripissä(terä osoittaa taivasta kohden)hänen oikeassa kädessään ja yrittää viiltää kaulaasi, jolloin jäät kehän sisälle. Nostat kätesi suojaukseen hänen kättä vastaan ja mitä tapahtuu seuraavaksi, veitsi muuttaa torjunnastasi suuntaa ja viiltää vatsaa...
Tuo äskeinen oli siis vain raakile tekniikoista ja periaatteista, mutta toivottavasti antoi edes jonkinlaista kuvaa. Ja täytyy muistaa myös se vastustajan takakäsi...
En tuohon oikein uskalla vastata, että mikä on sitten pätevä, mutta uskon, että suomessa on lähes kaikki FMA seurat tasokkaita, mutta kyllähän lähes kaikki riippuu opettajasta, itse etsisin aluksi 'nimekkäimpiä', kävisin vaikkapa joissain seminaareissa etc. jotta näkisin näiden 'nimekkäiden' tason jolloin olisi helpompaa muodostaa vertailua muihin vähemmän 'nimekkäisiin' ja heidän tasoonsa ts. kaikki BS ei menisi enään läpi ja taas toisaalta vähemmän 'nimekkään' taidot olisi helpompi nähdä.
Yleensä torjun lyönnit lyömällä käteen. esim. Heiluri lyönti.. puukkoa tai ilman otetaan vastaan ja pysäytettään kuin potku. Ja samalla lyödään kyynärpäällä olkanivelen alapuolelle tai päähän. Ulkokehällä ollaan ehkä turvassa.. ellei vastustaja ole tietoinen siitä että pyrit ulkokehälle. Se yllätysmomentti antaa uskomattoman etulyönti aseman.
Knife Fighting and the make believe world of "Self Defense"
http://bisons.net/bisons/training/knifefight.html