Petoja pelkäämätön

Pekka walden

Olen koko ikäni metsissä samoillut ja kalastellut. Koskaan ei vielä ole mieleen tullut pelätä susia,karhuja tai muita "petoja"... Sensijaan näitä "urheita" metsämiehiä pelkään. Melkein joka syksyhän joku ihminen pääsee hengestään, näiden verihumalassa metsässä vaeltelevien matsämiesten ampumana. Ainakin täälä Orimattilan metsissä pyörivä hirviporukka on niin kännissä, että on vain ajan kysymys kun joku pääsee hengestään.

5

673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • metsään.

      Hyppää autosta metsään tai järvelle, matkaa voipi olla satametriä, on samoillu metsissä.

    • Niitä semmoisia

      Käpykaartilaisia, siis oot tainnu jättää armeijan käymättä ja siitä syystä omatunto alkaa tehhä sulle temppujaan, niin että ampuminen pelottaa.

      Ei sitä ihmisen pitäisi olla noin itserakas, että julkisesti kehtaa siitä mutista.

      Minun läheltä on menny luoteja, kun jostain kaukaa yläkaarella ammuttuna tulivat lähelle.
      Ja sen sanon, ettei pelottanu yhtään. Oli vain kuunnella, tulooko niitä vielä.

      Kuului vain terävä suhaus ja kohta toinen. Menivät noin viiden metrin päästä, ja kohta kuului parin kilometrin päästä heikko ammunnan loksaus.

      Kyllä minä ihmettelen semmosia, jotka pelkäävät jopa omaa mielikuvitustaan, ja siitä huolimatta kuvittelevat.

      Mutta semmosia ne susihyysääjät on.

    • laikaman

      Mahtailua ompi tuo. Moneen ihmisikään Suomessa ei ole ollut petoja pelättäväksi. Nyt olemme tulossa tilanteeseen, jossa ne on syytä ottaa huomioon.

    • $inäkin

      µir>eää, $utta & karµua

    • sudentappaja

      yrität urheuttasi todistaa? (hehehe)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      51
      2347
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      95
      2065
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      95
      2030
    4. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1877
    5. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1771
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      516
      1645
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      5
      1568
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      50
      1397
    9. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      40
      1338
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      75
      1319
    Aihe