Olen koko ikäni metsissä samoillut ja kalastellut. Koskaan ei vielä ole mieleen tullut pelätä susia,karhuja tai muita "petoja"... Sensijaan näitä "urheita" metsämiehiä pelkään. Melkein joka syksyhän joku ihminen pääsee hengestään, näiden verihumalassa metsässä vaeltelevien matsämiesten ampumana. Ainakin täälä Orimattilan metsissä pyörivä hirviporukka on niin kännissä, että on vain ajan kysymys kun joku pääsee hengestään.
Petoja pelkäämätön
5
750
Vastaukset
- metsään.
Hyppää autosta metsään tai järvelle, matkaa voipi olla satametriä, on samoillu metsissä.
- Niitä semmoisia
Käpykaartilaisia, siis oot tainnu jättää armeijan käymättä ja siitä syystä omatunto alkaa tehhä sulle temppujaan, niin että ampuminen pelottaa.
Ei sitä ihmisen pitäisi olla noin itserakas, että julkisesti kehtaa siitä mutista.
Minun läheltä on menny luoteja, kun jostain kaukaa yläkaarella ammuttuna tulivat lähelle.
Ja sen sanon, ettei pelottanu yhtään. Oli vain kuunnella, tulooko niitä vielä.
Kuului vain terävä suhaus ja kohta toinen. Menivät noin viiden metrin päästä, ja kohta kuului parin kilometrin päästä heikko ammunnan loksaus.
Kyllä minä ihmettelen semmosia, jotka pelkäävät jopa omaa mielikuvitustaan, ja siitä huolimatta kuvittelevat.
Mutta semmosia ne susihyysääjät on. - laikaman
Mahtailua ompi tuo. Moneen ihmisikään Suomessa ei ole ollut petoja pelättäväksi. Nyt olemme tulossa tilanteeseen, jossa ne on syytä ottaa huomioon.
- $inäkin
µir>eää, $utta & karµua
- sudentappaja
yrität urheuttasi todistaa? (hehehe)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka572326Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1121681Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181