Windows xp, ohjelmien poisto?

Koneellani on Windows xp. Miten päästää siihen juttuun missä voi poistaa ohjelmia kuten pelejä. Jos poistan shift delete yhdistelmällä ohjelma ei poistu kokonaan. Eikös siihen mennä ohjaus paneelin kautta?
Koneeni on englanninkielinen eikä se ole vahvin asiani.
3372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ohjauspaneelin kautta menet Lisää tai poista sovellus. Ikinä ei siis koskaan saa poistaa ohjelmaa muuten kun tuota kautta mikäli ohjelma sieltä vain löytyy. Jos olet suoraan poistanut esim kansion jossa joku ohjelma oli, ei se onnistu tuon kautta enää vaan joudut asentamaan ohjelman uudelleen ja sitten poistamaan se ohjauspaneelin kautta.

Äänestä
  • .. jos ohjelmalla on oma poisto-ohjelma, niin parempi käyttää sitä. Esim. virustorjontaohjelmat eivät lähde kokonaan W:n poisto-ohjelmalla.

    Äänestä

  • Waka Wanha kirjoitti:

    .. jos ohjelmalla on oma poisto-ohjelma, niin parempi käyttää sitä. Esim. virustorjontaohjelmat eivät lähde kokonaan W:n poisto-ohjelmalla.

    Norton on yksi hankalimmista ohjelmaista poistaa koneesta mutta tuolta löysin ohjeet:

    http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/302250

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


joku viisas kirjoitti:

Koneellani on Windows xp. Miten päästää siihen juttuun missä voi poistaa ohjelmia kuten pelejä. Jos poistan shift delete yhdistelmällä ohjelma ei poistu kokonaan. Eikös siihen mennä ohjaus paneelin kautta?
Koneeni on englanninkielinen eikä se ole vahvin asiani.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu