virsi kirkossa?

eikös kirkossa vihittäessä tule laulaaainakin yksi virsi? tarvitsisin virsiehdotuksia.
3818
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei tarvitse ellette itse halua.

Äänestä

...yhteislaulu tai joku kaveri / sukulainen voi laulaa kanttorin säestyksellä hääparille.

Meillä oli perinteisesti virsi, valitiin nro 241. Siinä oli meidän mielestä hyvät sanat, eikä ole kovin pitkä. Virsikirjassa on myös muutama muu virsi avioliitto-osiossa. Eikun sieltä katselemaan mieleistä. :)

Äänestä

virsi 822, lauletaan suvivirren sävelellä.
Se tuntee onnen syvän ja riemun sydämen, ken puolison saa hyvän, niin rakkaan läheisen...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miimuska83 kirjoitti:

eikös kirkossa vihittäessä tule laulaaainakin yksi virsi? tarvitsisin virsiehdotuksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu