Tänään täällä Ahvenanmaalla on vaalit. Niistä on kovin vähän kirjoitettu tällä palstalla, johtuen kai siitä, että täällä ei juuri Ahvenanmaalaisia liiku ja mantereella asuvat eivät varmaan kaikki edes tiedä vaaleista.
Uskon,että Ålands Framtid lisää paikkojaan, valitettavasti, mutta ei Ahvenanmaa vielä itsenäiseksi julistaudu. Demarit luultavasti häviävät jonkin verran ja keskusta ja liberaalit varmasti pitävät kannatuksensa. Katsotaan sitten huomenna, miten kävi!
vaali
9
874
Vastaukset
- Buumanni
Niin, ei monikaan tiedä kyseisistä vaaleista mitään. Mutta itse Ahvenanmaasta on sitten asiantuntemusta sitäkin enempi.
Eiköhän niin ole, että vaalit on ja menevät miten menevät, mutta Ahvenanmaa pysyy. Ja hyvä niin.
Joitain juttuja on mantereenkin lehdissä ollut:
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Ahvenanmaalaiset käyvät vaaliuurnille/1135231191531 - kunniaan
"Ahvenanmaalaiset" kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella.
- soimaa
enoc kirjoitti:
Kuka ei ymmärrä tekstin sisältöä, jättäköön lukematta.
Meinaan vaan, että kun kirjoittaja kovasti puuttuu toisten virheisiin ;-).
- ...
päinvastoin ÅlandsFramtidin vastustajapuolue lisäsi.
Liberaalit siis.- Savosta oikeesti
Eiköhän päämäärät kummallakin ole samat, että syrjivät samalla tavalla suomenkielistä vähemmistöään.
Se aika koittaa vielä, että oikeus tasa-arvo tulee voimaan ahvenanmaallakin. - Et pysty ennustamaan
Savosta oikeesti kirjoitti:
Eiköhän päämäärät kummallakin ole samat, että syrjivät samalla tavalla suomenkielistä vähemmistöään.
Se aika koittaa vielä, että oikeus tasa-arvo tulee voimaan ahvenanmaallakin.Sitä et pysty tietämään. Ne valtuudet on aivan toisaalla eikä tämän keskustelupiirin käsissä. Varsinkaan henkilön, jonka ajatuksen juoksu mitta on juuri se matka mikä on korvasta silmään. Sorry vaan.
- hillbergmounting
kahtonunna ja vilikassunna mite siellä vualiloessa kävkää?
- Savosta oikeesti
Mittee turhoo sie uattelet tuommosia ahvenanmuan vualit nehän men ihan niinku menvätkii.
Myähän luettaa avviisit ja katotaa assiit sieltä
het mittee.
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733246
- 622545
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562176Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942105- 552012
- 421624
- 401610
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141293EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391218- 61113