Allerginen omenalle

Tyhmätyhmä

Olen omenalle allerginen, tuoreista saan vahvoja oireita, mutten koskaan ollut tullut ajatelleeksi, että se voisi liittyä myös mehuun ja muihin omenajuomiin. Vai voiko edes? Siis omenamehussa kaiketi on omenaa, mutta voiko se aiheuttaa jotain? Olen tässä nyt pari päivää miettinyt, mistä voisi johtua, kun jokin syömäni vetäisi oireita minulle, mutta nyt tuli mieleen tämmöinenkin..

7

5631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi vain

      Kaikki sellainen missä on omenaa jossain muodossa voi aiheuttaa sinulle oireita. Miksi ei voisi?

    • Jos omenaa on

      jotenkin käsitelty esim. mehuksi tai omenapiirakkana, niin mulle ei ainakaan tule mitään oireita.

      Ainoastaan tuore omena. Oireita voi tulla jopa, jos joku kuorii omenaa lähellä. Itse en voi siis kuoriakaan omenaa.

      Muita allergisoivia omenan lisäksi ovat päärynä, kiivi, vesimeloni, pähkinä, kirsikka joitakin mainitakseni.

      • omena päivässä

        Mainitaanpa vaikka porkkana kaveriksi ja sipulit, jos taipuvuutta omena herkkyyteen. Itsellä sormet ikään kuin turpoaa omenaa kuoriessa ja syödessä suu. Huulet tuntuu puudutetuilta.


      • meeat
        omena päivässä kirjoitti:

        Mainitaanpa vaikka porkkana kaveriksi ja sipulit, jos taipuvuutta omena herkkyyteen. Itsellä sormet ikään kuin turpoaa omenaa kuoriessa ja syödessä suu. Huulet tuntuu puudutetuilta.

        Tykkään omenasta kovasti. Syön niitä joka viikko. Huulet kyllä kutiaa ja menee punaiseksi, turpoaa. Välillä aivastuttaa kovasti, välillä ei ollenkaan. Kerran omenasta meni ääni käheäksi. Välillä pelottaa entä jos joku kerta tulee kunnon kohtaus, ja henki menis ahtaalle.. Miten te muut allergiset uskallatte syödä omenaa? Harvoin käytän allergialääkkeitä ja niitäkin reseptivapaita.


      • kade vaan

        kade, unelmoin uuniomenista, mutta edes piirakkaa ei voi syödä. Ja nyt kun katselee noita ihania vihreitä omenoita kaupassa, niin itku tulee melkein, oli ne niin hyviä kunnes tuli se päivä ...


    • jeeeeeess

      Jos syön tuoretta omenaa niin suu tulee kipeäksi, muttei todellakaan esim omenapiirakassa.

    • myrkkyomenatnam

      Omenasta saan sellaisia oireita kuin chiliä laitettaisiin huuliin paljon, tosin vain tavallisista (ei bio) omenista. Olen allerginen hyönteismyrkyille siis. Bio omenista en saa oireita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5040
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4552
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      121
      4482
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      293
      1617
    5. 81
      1301
    6. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1298
    7. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      68
      1255
    8. 305
      988
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      930
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      810
    Aihe