Hei! Eli onko kellään kokemuksia ko. paikasta? Onko kovinkin kallis ja onko kaukana Tokion ns. keskustasta? Onko tekemistä myös teineille (poika 15 v.) sekä lapsenmielisille aikuisille? Riittääkö yksi päivä? Kiitos etukäteen =)
Tokio Disneyland
5
2197
Vastaukset
- -P--
Moi
Vähän myöhään vastaan, mutta enpä tätä aiemmin huomannut :)
Hinta : no, se on Disney puisto :) Mutta ei, ei se minusta kamalan kallis ole, päivälippu on n 37 euroa, jenin kurssista hiukan riippuu. Sisällä syöminen ja juominen ei mitenkään tolkuttoman kallista, samaa hintatasoa kuin Linnanmäellä :)
Sijainti : metrolla 15 min Tokion keskustasta (Tokyo Station --> Maihama Station) eli ei olleenka kaukana.
Tekemistä : teinistä en tiedä, kyllä pitäisi olla, koska jos tällainen kohta 40v mies viihtyy hyvin niin luulisi että teinillekin jotain löytyy...tosin teinit on oma lajinsa ;)
Aika : ei riitä 1 pv, tai jos käy vai toisessa puistossa niin ehkä sitten mutta juoksemiseksi herkästi menee. Eli siellähän on kaksi puisto, Tokyo DisneySea (aivan jumalaisen kaunis puisto) sekä perinteinen Disneyland.
En tiedä oletteko muissa Disney puistoissa ikinä käyneet, mutta jos olettekin niin nuo Japanin puistot pesee kyllä muut, ne on ultrasiistejä (kuten koko Tokio muutenkin), hyvin pidettyjä ja henkilökunta palvelualtisti, vaikkakin englanti on jos hiukan niukassa :)
Ja kesällä ei kannata mennä, silloin on väkeä aivan käsittämättömästi, jonot kevyesti 90 min luokkaa liki joka paikkaan.
-P- haluu sinne!
Osaisiko kukaan kertoa millaista kyseisessä paikassa on joulun aikaan?Onko auki edes? Entä onko liian kylmä?
- -P--
haluu sinne! kirjoitti:
Osaisiko kukaan kertoa millaista kyseisessä paikassa on joulun aikaan?Onko auki edes? Entä onko liian kylmä?
Moi
Väkeä on ihan älyttömästi, toki tuollainen japanilainen tungoskin on kokemus :) Mutta herkästi sitten jää fiilis että lippurahoille ei saa vastinetta jos ei moneen laitteeseen pääse. Toisaalta itselleni (ja muille meidän perheessä) monesti se puistoissa taivastelu ja ilmapiirin haistelu on melkein se isoin osa hupia :)
Keli ei ole liian kylmä joulunakaan, vaikka tuuristahan se aina on kiinni. Itse on oltu tuolla helmikuussa ja silloin oli ihan ok kelit, heilui 10-18 välillä. Alla linkki jossa jotain keskiarvoja :
http://weather.yahoo.com/climo/JAXX0085_c.html
-P-- - miiiuli
...tiedoista =) Eipä olla muualla käyty, nyt vaan suunnitellaan Tokiossa vierailua ja ajattelin että edes kerran elämässä pitää päästä Disneylandiin =) Kesällä ei kait muutenkaan kannata Tokioon mennä, kuulemma kamalan kuumaa ja kosteata ja sateista.. Kiitos vielä!
- -P---
miiiuli kirjoitti:
...tiedoista =) Eipä olla muualla käyty, nyt vaan suunnitellaan Tokiossa vierailua ja ajattelin että edes kerran elämässä pitää päästä Disneylandiin =) Kesällä ei kait muutenkaan kannata Tokioon mennä, kuulemma kamalan kuumaa ja kosteata ja sateista.. Kiitos vielä!
Mielelläni vastailen ja autan jos vaan pystyn.
Itse olen sen verran disneyfriikki että ko. puistot kiinnostaa ja muutamassa on tullut vierailtua jo useamminkin, ensi vuodelle on taas Tokion reissu bookattuna joten Disneyssä käydään taas.
-P--
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991526Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik131166- 2231156
Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi
Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen2581001Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o81959- 141940
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi179923Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos15879- 71777
Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie33772