Hei! Eli onko kellään kokemuksia ko. paikasta? Onko kovinkin kallis ja onko kaukana Tokion ns. keskustasta? Onko tekemistä myös teineille (poika 15 v.) sekä lapsenmielisille aikuisille? Riittääkö yksi päivä? Kiitos etukäteen =)
Tokio Disneyland
5
2160
Vastaukset
- -P--
Moi
Vähän myöhään vastaan, mutta enpä tätä aiemmin huomannut :)
Hinta : no, se on Disney puisto :) Mutta ei, ei se minusta kamalan kallis ole, päivälippu on n 37 euroa, jenin kurssista hiukan riippuu. Sisällä syöminen ja juominen ei mitenkään tolkuttoman kallista, samaa hintatasoa kuin Linnanmäellä :)
Sijainti : metrolla 15 min Tokion keskustasta (Tokyo Station --> Maihama Station) eli ei olleenka kaukana.
Tekemistä : teinistä en tiedä, kyllä pitäisi olla, koska jos tällainen kohta 40v mies viihtyy hyvin niin luulisi että teinillekin jotain löytyy...tosin teinit on oma lajinsa ;)
Aika : ei riitä 1 pv, tai jos käy vai toisessa puistossa niin ehkä sitten mutta juoksemiseksi herkästi menee. Eli siellähän on kaksi puisto, Tokyo DisneySea (aivan jumalaisen kaunis puisto) sekä perinteinen Disneyland.
En tiedä oletteko muissa Disney puistoissa ikinä käyneet, mutta jos olettekin niin nuo Japanin puistot pesee kyllä muut, ne on ultrasiistejä (kuten koko Tokio muutenkin), hyvin pidettyjä ja henkilökunta palvelualtisti, vaikkakin englanti on jos hiukan niukassa :)
Ja kesällä ei kannata mennä, silloin on väkeä aivan käsittämättömästi, jonot kevyesti 90 min luokkaa liki joka paikkaan.
-P- haluu sinne!
Osaisiko kukaan kertoa millaista kyseisessä paikassa on joulun aikaan?Onko auki edes? Entä onko liian kylmä?
- -P--
haluu sinne! kirjoitti:
Osaisiko kukaan kertoa millaista kyseisessä paikassa on joulun aikaan?Onko auki edes? Entä onko liian kylmä?
Moi
Väkeä on ihan älyttömästi, toki tuollainen japanilainen tungoskin on kokemus :) Mutta herkästi sitten jää fiilis että lippurahoille ei saa vastinetta jos ei moneen laitteeseen pääse. Toisaalta itselleni (ja muille meidän perheessä) monesti se puistoissa taivastelu ja ilmapiirin haistelu on melkein se isoin osa hupia :)
Keli ei ole liian kylmä joulunakaan, vaikka tuuristahan se aina on kiinni. Itse on oltu tuolla helmikuussa ja silloin oli ihan ok kelit, heilui 10-18 välillä. Alla linkki jossa jotain keskiarvoja :
http://weather.yahoo.com/climo/JAXX0085_c.html
-P-- - miiiuli
...tiedoista =) Eipä olla muualla käyty, nyt vaan suunnitellaan Tokiossa vierailua ja ajattelin että edes kerran elämässä pitää päästä Disneylandiin =) Kesällä ei kait muutenkaan kannata Tokioon mennä, kuulemma kamalan kuumaa ja kosteata ja sateista.. Kiitos vielä!
- -P---
miiiuli kirjoitti:
...tiedoista =) Eipä olla muualla käyty, nyt vaan suunnitellaan Tokiossa vierailua ja ajattelin että edes kerran elämässä pitää päästä Disneylandiin =) Kesällä ei kait muutenkaan kannata Tokioon mennä, kuulemma kamalan kuumaa ja kosteata ja sateista.. Kiitos vielä!
Mielelläni vastailen ja autan jos vaan pystyn.
Itse olen sen verran disneyfriikki että ko. puistot kiinnostaa ja muutamassa on tullut vierailtua jo useamminkin, ensi vuodelle on taas Tokion reissu bookattuna joten Disneyssä käydään taas.
-P--
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001710Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571350Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?761298Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 108850
- 72833